fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaPodatkiKrajowe e-faktury już są. Na razie to wybór

Krajowe e-faktury już są. Na razie to wybór

Od 1 stycznia 2022 r. zaczął działać Krajowy System e-Faktur (KSeF). Do 31 grudnia przedsiębiorcy mogą – ale nie muszą – z niego korzystać. Sytuacja się zmieni w przyszłym roku.

Krajowy System e-Faktur został stworzony przez Ministerstwo Finansów i jest on jedną z kolejnych, dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży obok faktur tradycyjnych (czyli papierowych) i faktur elektronicznych. W październiku 2021 r. MF uruchomiło pilotaż tego rozwiązania, by nowy system od 1 stycznia jak najpełniej odzwierciedlał oczekiwania przedsiębiorców. Aby system wdrożyć płynnie i w sposób bardziej ewolucyjny w tym roku przedsiębiorcy mogą sami zdecydować, czy chcą z KSeF korzystać, czy też nie. Dodatkową zachętą do jego stosowania mają być pewne udogodnienia.

Od 1 stycznia 2023 r. KSeF będzie już obowiązkowy. Pozwoli to po pierwsze na uszczelnienie systemu, a po drugie na wprowadzenie powszechności stosowania faktur elektronicznych w obrocie gospodarczym.

Nowy system to nowy proces wystawiania oraz odbierania faktur, a także uproszczone przepisy dotyczące fakturowania. Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na KSeF będą mogli skorzystać z usługi przechowywania i archiwizowania faktur. Według resortu finansów Krajowy System e-Faktur pozwoli jeszcze skuteczniej zapobiegać nieprawidłowościom w obszarze podatków nie tylko w zakresie VAT, podatku akcyzowego, ale również w podatkach dochodowych.

Co zatem ma zachęcić przedsiębiorców, aby już w tym roku przeszli na ministerialny system? Przede wszystkim dla takich firm zostanie przyspieszony zwrot VAT. Podatnicy wybierający e-fakturę otrzymają zwrot VAT o jedną trzecią szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni (z 60 na 40). Ponadto faktury będą przechowywane w systemie MF, co ma gwarantować ich bezpieczeństwo – nie zostaną zniszczone, nie zginą, co w efekcie wyeliminuje duplikaty faktur.

System MF ma być też gwarancją, że faktura zawsze trafi do kontrahenta, co ma wpłynąć na dynamikę obrotu, a konkretnie na jego przyspieszenie.

Co ważne, wszystkie faktury w KSeF będą miały jeden wzorzec, co oznacza, że zawsze będą wyglądać w ten sam sposób, co ujednolici ten element dokumentacji przedsiębiorstw. Ma się to też przełożyć na standaryzację wzajemnych rozliczeń, a księgowanie faktur w systemach FK ma być dużo łatwiejsze.

Ważną korzyścią z korzystania z KSeF wydaje się być fakt braku konieczności archiwizowania faktur. Zrobi to system MF i przechowa dokumenty przez 10 lat. Dla firm, które wystawiają setki faktur miesięcznie to z pewnością duże ułatwienie.

I ostatnią z korzyści, o którą zadbał resort finansów jest fakt, że podatnik wystawiający faktury w KSeF nie musi przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF, a zatem ich dodatkowe przesyłanie nie miałoby uzasadnienia.

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu do przepisów, które KSeF wprowadziły e-Faktura to nowoczesne narzędzie i kolejny etap cyfryzacji usług fiskusa. Ma ona znacznie ułatwić rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami oraz zapewnić bezpieczeństwo ich wzajemnych rozliczeń. To również kolejny krok do uszczelnienia systemu podatkowego, a tym samym ograniczenie nieprawidłowości w rozliczaniu VAT.

Rozporządzenie w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur zostało opublikowane 30 grudnia 2021 r. pod poz. 2481 w Dzienniku Ustaw.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA