fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiKrótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści

Krótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści [WYWIAD]

Wiele firm na świecie, ale również w Polsce testuje krótszy, np. czterodniowy tydzień pracy. W większości przypadków takie eksperymenty dają bardzo pozytywne rezultaty, korzystne i dla pracodawców, i pracowników – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes zarządu BDO Advisory.

Pandemia znacznie zmieniła tryb pracy. Praca zdalna czy hybrydowa to już jest norma. Część firm idzie jednak dalej i próbuje sprawdzić efektywność pracowników przy krótszym tygodniu pracy. Czy warto w firmie testować np. czterodniowy tydzień pracy i jakie może to dać korzyści?

Jarosław Sobkowiak

Jak najbardziej jestem za testowaniem nowych rozwiązań. Daleko idąca automatyzacja i poprawa efektywności pracy musi powodować mniejsze zapotrzebowanie na czas. Oczywiście pociągnie to za sobą wiele konsekwencji, a być może najważniejszą będzie konieczność zmierzenia się z dodatkowym dniem wolnym. Z perspektywy organizacji jednak pewnym wyzwaniem organizacyjnym na pewno będzie zapewnienie odpowiedniego poziomu obsługi we wszystkich dniach tygodnia, w których przedsiębiorstwo pracuje.

Na co warto zwrócić uwagę, jeśli firma myśli o skróceniu tygodnia pracy?

W mojej ocenie takie przedsiębiorstwo będzie musiało się zmierzyć z pracą w różnych dniach, a więc z jednej strony ważne będzie właściwy pomiar czasu dla celów rozliczeniowych. Jednak znacznie ważniejszym problemem będzie kwestia właściwej komunikacji, delegacji zadań, koordynacji, kierowania. Choćby system zarządzania, a w szczególności struktura spotkań zarządczych i raportowania będą musiały być rozważnie przemyślane i przeorganizowane, aby praca została wykonana na dotychczasowym poziomie.

Czy przy tego typu testach ważny będzie pomiar czasu pracy?

Jak najbardziej. Pomiar, a w szczególności pomiar czasu w przypadku procesów usługowych lub wspierających, jest zmienną kluczową. Bez pomiaru nie ma możliwości wyciągnięcia wniosków z testowania krótszego tygodnia pracy, a tym samym nie ma szans na ciągłe doskonalenie.

Czy krótszy tydzień pracy może wpłynąć na wydajność?

Nie posiadam żadnych mierzalnych danych w tym zakresie. Jednak sądząc wyłącznie na podstawie doświadczenia myślę, że krótszy tydzień pracy może poprawić wydajność pracy. Z jednej strony możemy oczekiwać, że pracownicy będą bardziej wypoczęci, zrelaksowani, będą w stanie załatwić wszystkie tematy prywatne w ciągu dni wolnych i wreszcie zwykle ograniczenie jakiegoś zasobu wymusza taką adaptację, która wykorzystuje go w lepszym stopniu. Nie mam pewności co do efektów, dlatego zdecydowanie opowiadam się za przetestowaniem tego rozwiązania. Zresztą zawsze rekomenduję działania zgodnie z cyklem PDCA (Plan-Do-Check-Act) – zaplanuj, zrób eksperyment (czyli przetestuj), sprawdź i zinterpretuj wyniki. Jeżeli wszystko jest zgodnie z oczekiwaniami, wdróż rozwiązanie na pełną skalę. Taki sposób zawsze działa.

Czy są narzędzia, które mogą pomóc w takich testach?

Oczywiście, jeżeli chodzi o pomiar czasu pracy na potrzeby wnioskowania co do jego efektywnego wykorzystania i ciągłego doskonalenia procesów, to mogę choćby wspomnieć nasze rozwiązanie jakim jest WPS (Work Performance System). Stosujemy to narzędzie właśnie w celu analizy i interpretacji tego, jak wykorzystujemy czas pracowników i w jaki sposób powinniśmy skorygować procesy żeby wykorzystywać go efektywniej.

 

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Opublikowano projekt przepisów dotyczący dochodowych JPK

Od 1 stycznia 2025 r. dla największych podatników CIT obowiązkowe stanie się składanie JPK_KR. Równocześnie w życie wejdzie rozporządzenie MF w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić księgi podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
4 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Planujesz spotkanie świąteczne dla pracowników? Pamiętaj o obowiązkach podatkowych

Przedsiębiorcy, którzy w tym roku zorganizują firmową wigilię muszą pamiętać, że wydatek na ten cel będzie miał skutki na gruncie podatkowym zarówno w podatku dochodowym, jak i VAT.
11 MIN CZYTANIA

Jak skutecznie prowadzić projekt firmowy [WYWIAD]

Realizacja projektów w przedsiębiorstwach to naturalny proces, który wspiera rozwój kompetencji i całej organizacji – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes BDO Advisory.
4 MIN CZYTANIA

Najwyższy czas na nową ustawę o podatkach i opłatach lokalnych [WYWIAD]

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny w ciągu trzech ostatnich miesięcy jednoznacznie uznał przepisy podatku od nieruchomości za naruszające ustawę zasadniczą. Co to oznacza – opowiada nam Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, partner w Thedy & Partners.
4 MIN CZYTANIA