fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumKs. GNIADEK o zamachu na gotówkę: Lepiej byłoby, gdyby zniknął nowy minister...

Ks. GNIADEK o zamachu na gotówkę: Lepiej byłoby, gdyby zniknął nowy minister finansów…

O co poszło? O lansowany od początku swojego urzędowania w roli ministra finansów przez Tadeusza Kościńskiego pomysł całkowitej likwidacji gotówki. Minister nie ukrywa, że gotówka powinna zniknąć, ponieważ stanowi zagrożenie dla stabilności systemu. Zastąpić ją mają dane cyfrowe. Kościński powtórzył to wszystko na szczycie w Davos. – Poza tym gotówka jest paliwem dla szarej strefy. Wszyscy myślą, że gotówka nic nie kosztuje, (…) w rzeczywistości gotówka kosztuje ponad 1 proc. PKB, to olbrzymi koszt dla gospodarki – powiedział minister.

A tymczasem w Szwecji od tego roku są nowe regulacje, które mają zapewnić dostęp do gotówki. Szwedzi zdają sobie sprawę, że społeczeństwo bezgotówkowe może zostać sparaliżowane w przypadku klęski żywiołowej, ponieważ wystarczyłoby załamanie się Internetu lub systemów energetycznych, aby wszystkie płatności były niemożliwe. Owszem, ludzie już od wielu lat przesunęli się w stronę płatności kartą, telefonem, zamawiania online, ale państwo w ramach swojej strategii nie odcinania od niej ludzi oraz zapewnienia bezpieczeństwa na wypadek cyberataku na systemy płatnicze i takie wymogi już teraz swoim obywatelom narzuca – pisze ks. Gniadek. 
Myślę, że lepiej byłoby, gdyby zniknął nowy minister finansów  – dodaje.

I trudno nie przyznać mu racji w krytyce tego, co zamierza zrobić Kościński. Tak samo jak trudno zrozumieć tę krucjatę ministra finansów o bezgotówkową Polskę, jaką z uporem maniaka prowadzi. 

Ani słowa o nowej ordynacji podatkowej, choć ta, którą mamy, zmieniana była już ponad 100 razy, a wszystkich przedsiębiorców trafia szlag na samą myśl o wielu wykluczających się nawzajem przepisach, które się tam znajdują – PISZEMY O TYM TUTAJ.
Ani słowa o nowej ustawie VAT, którą trzeba napisać – CO SWOJĄ DROGĄ PRZYZNAWAŁ W ROZMOWIE Z NAMI POPRZEDNIK KOŚCIŃSKIEGO NA STANOWISKU MINISTRA FINANSÓW.

Mamy jeden z najgorszych systemów podatkowych w cywilizowanym świecie. Mamy bałagan w ustawie o VAT. Mamy do wprowadzenia (podobno) estoński CIT. A minister finansów o tych sprawach milczy. Z jego ust można za to co chwila usłyszeć tylko i wyłącznie o tym, że trzeba zlikwidować gotówkę. Skąd ten człowiek wziął się na takim stanowisku i czyje interesy reprezentuje? Jak ktoś wie, niech odpowie. Chętnie i ja się dowiem.

Tymczasem brońmy gotówki i nie dajmy podpuścić się ministrowi Kościńskiemu.  

A TUTAJ NASZ WYWIAD Z KS. GNIADKIEM M.IN.O POMYŚLE LIKWIDACJI GOTÓWKI (i nie tylko). WARTO!!!

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

Branża biogazowa walczy o wyższe ceny referencyjne

13 listopada uruchomiono kolejny raz aukcje OZE. Nie chcemy rysować czarnego scenariusza, ale jesteśmy niemal pewni, że nie będzie ani jednej oferty złożonej na biogaz – mówią nam przedstawiciele branży biogazowej. I dodają, że należy ubolewać nad tym, iż od lat władza nie potrafi stworzyć warunków, które uwolniłyby znaczący potencjał drzemiący w tym sektorze.
8 MIN CZYTANIA

Sposób na deficyt mieszkaniowy w Polsce [WYWIAD]

W jaki sposób usprawnić proces inwestycyjny i zwiększyć podaż nowych mieszkań, dlaczego ceny lokali rosną w tak zawrotnym tempie oraz czego zabrakło w nowej reformie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – o aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości opowiada nam Konrad Płochocki, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
9 MIN CZYTANIA