fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiNiższe limity podatkowe w 2024 roku

Niższe limity podatkowe w 2024 roku

Znamy już limity podatkowe na przyszły rok. Chodzi o te wartości, które w przepisach są określone w euro i należy je przeliczyć na złote po kursie NBP ogłaszanym pierwszego roboczego dnia października roku poprzedniego.

Kurs euro jest ważny dla rozliczeń podatkowych i obowiązków rachunkowych. W przepisach podatkowych np. w ustawach o PIT i o CIT, ale i w ustawie o VAT, a także w ustawie o rachunkowości znajdują się definicje i obowiązki, które są ograniczone limitami wyrażonymi w euro. Te właśnie limity trzeba przeliczyć, aby można było je stosować od kolejnego roku. Aby poznać wartość limitów w złotych na rok 2024 trzeba zastosować średni kurs NBP ogłoszony 2 października (pierwszy roboczy dzień października w 2023 r.) Tego dnia euro kosztowało 4,6091 zł (tabela nr 190/A/NBP/2023). Rok wcześniej było to 4,8272 zł. Spadek kursu euro w porównaniu do 2022 r. oznacza, że w 2024 r. wszystkie limity podatkowe będą niższe.

Mały podatnik, czyli kto

Pierwszy limit, na który warto zwrócić uwagę dotyczy instytucji małego podatnika. Jest on określony w przepisach o podatkach dochodowych i w przepisach o podatku od towarów i usług. Mali podatnicy mają prawo korzystać z pewnych preferencji, np. jednorazowej amortyzacji. Zgodnie z przepisami małym podatnikiem jest ten, którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą VAT) nie przekroczy w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 mln euro, czyli dla 2024 r. będzie to 9 218 000 zł (obecnie jest to 9 654 000 zł). Nastąpi tu spadek o 436 000 zł.

Inny limit jest określony dla małych podatników prowadzących przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzających funduszami powierniczymi i agentów. Przepisy wskazują tu, że jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro. W 2024 r. będzie to to 207 000 zł.

Mali podatnicy CIT mają też prawo skorzystać z preferencyjnej 9-proc. stawki podatku. Jednak i w tym przypadku ograniczeniem są limity ustalone w euro. Zgodnie z ustawą mały podatnik skorzysta w 2024 r. z 9-proc. stawki CIT, jeśli:
– jego przychody za 2023 r. nie przekroczą 9 218 000 zł (wraz z należnym VAT) – stosuje się kurs na pierwszy dzień roboczy października 2023 r.
– bieżące przychody w 2024 r. nie przekroczą 2 mln euro (bez należnego VAT) – stosuje się tu kurs na pierwszy dzień roboczy stycznia 2024 r.

Jednorazowa amortyzacja to też preferencja

Mali podatnicy mają prawo do skorzystania z jednorazowej amortyzacji w ramach pomocy de minimis. Zgodnie z przepisami mali podatnicy mogą ująć bezpośredniego w kosztach uzyskania przychodów wydatki na nabycie (lub wytworzenie) środków trwałych z grup 3–8 KŚT (z wyłączeniem samochodów osobowych). Łączna kwota jednorazowych odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć w 2024 r. równowartości 50 tys. euro, czyli 230 000 zł (dziś jest to 241 000 zł). Będzie to zatem spadek o 11 tys. zł.

Dla ryczałtu potrzebne wyliczenia

Również przepisy ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym wskazują na limit, od przekroczenia którego zależy opcja rozliczeń na zasadach ryczałtu. Osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych będą miały prawo w 2024 r. do opodatkowania ryczałtem, jeżeli ich przychód z działalności gospodarczej za rok 2024 nie przekroczy 2 mln euro, czyli 9 218 000 zł (obecnie 9 654 000 zł). Zatem i tu mamy spadek na poziomie 436 000 zł.

Zasady rachunkowości

Jeszcze jeden istotny dla przedsiębiorców limit dotyczy obowiązkowego prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych. Zgodnie z ustawą o rachunkowości, do prowadzenia pełnej księgowości od 2024 r. zobowiązane są podmioty wskazane w tej ustawie, których przychody za 2022 r. wyniosły co najmniej 2 mln euro, czyli 9 218 000 zł (obecnie jest to 9 654 000 zł). Nastąpi więc spadek o 436 000 zł w porównaniu z obecnym limitem, co oznacza, że przedsiębiorcy szybciej będą musieli zaprowadzić pełne księgi. Dotyczy to osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich, przedsiębiorstw w spadku oraz spółek cywilnych osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA