fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeLeśne i rolnicze start-upy po prostu zachwycają

Leśne i rolnicze start-upy po prostu zachwycają

Pierwsza z firm działa w sektorze drzewnym i gotowa jest dostarczać nowoczesne, trwałe i „czyste” produkty dla przemysłu. Druga pokazuje, jak wygląda ekologiczne rolnictwo przyszłości.

The True Green oraz Vertigo Farms zasłużenie wyróżniły się w gronie finalistów drugiej edycji prestiżowego konkursu Huawei Startup Challenge.

The True Green: drewno nie tylko z konopi

Kompozyty na bazie nieprzetworzonych łodyg konopi włóknistej z powodzeniem mogą być używane w meblarstwie i budownictwie oraz do wykończenia wnętrz. Start-up The True Green tworzy produkty drewnopodobne o cechach najlepszego drewna. I nie zamierza się do tego ograniczać.

Zamienniki drewna firmy The True Green są ekologiczną alternatywą, a posiadają jak ono odpowiednią twardość i gęstość. W produkcji można wykorzystywać też i inne surowce, np. słomę rzepakową czy kukurydzianą.

– Ze strony przemysłu utrzymuje się stałe zainteresowanie naszymi produktami. Prowadzimy rozmowy z różnymi kontrahentami, a liderzy rynku meblarskiego już przetestowali nasz materiał i są z niego bardzo zadowoleni. Jednak dopóki nie doprowadzimy do produkcji wielkoskalowej, liczonej w kilku tysiącach metrów, i nie zapewnimy odpowiedniej ilości surowca, nie będziemy zbyt znaczącym partnerem – mówi nam Piotr Pietras, prezes The True Green oraz Green Lanes.

Zgodnie z planami, już na początku grudnia 2022 r. start-up uruchomił pod Lublinem pierwszą prototypową linię produkcyjną sfinansowaną przez Grupę Green Lanes oraz jeden z funduszy VC. Linia ta jest w stanie wytwarzać produkty testując je i wprowadzając niezbędne usprawnienia (udało się stworzyć m.in. produkt rynkowy zbliżony gęstością do suchej dębiny). The True Green jest w trakcie uzyskania ochrony swoich wynalazków i wzornictwa.

Fot. Adrian Gil

W lutym przedstawiciele firmy spotkają się z potencjalnymi kontrahentami z Turcji w celu przeprowadzenia negocjacji w sprawie zakupu nowej linii produkcyjnej, tym razem wielkoskalowej. Rozmowy będą prowadzić także w Szanghaju. Kolejnym krokiem firmy ma być bowiem budowa zakładu pracującego na dużą skalę, zlokalizowanego w Polsce. W dalszej perspektywie spółka chce uruchomić produkcję także w innych krajach, szczególnie tych mniej zalesionych, gdzie istnieje zapotrzebowanie na materiały drewnopodobne. A po 2-3 latach od uruchomienia fabryki w Polsce, zamierza otworzyć zakład produkcyjny we Francji.

The True Green, poza zaproponowaniem nowego, alternatywnego i drewnopodobnego materiału budulcowego do szerokiego zastosowania, chce swoim projektem przyczynić się do ochrony drzew i lasów, stwarzając jednocześnie popyt dla gospodarstw uprawiających konopie przemysłowe. Konopie te absorbują cztery razy więcej CO2 niż 1 hektar lasu, więc biznes w naturalny sposób łączy się tu z ochroną natury.

Vertigo Farms: rolnictwo wertykalne

W Vertigo Farms uprawia się rośliny pod sztucznymi słońcami, a pozyskiwane z nich ekstrakty wytrzymują najwyższe próby jakości. Wertykalne (albo „pionowe”) gospodarstwa – a do takich należy pionierskie w Polsce, prowadzone przez firmę Vertigo Farms – pozwalają uprawiać dowolne gatunki roślin w maksymalnie zautomatyzowany sposób: roboty przygotowują glebę, zwalczają chwasty i szkodniki, zbierają też plony. Następnie nowoczesnymi metodami ekstrakcyjnymi wyciąga się z roślin to, co najlepsze.

Rolnictwo przyszłości to przede wszystkim zaawansowane technologie, takie jak roboty, czujniki temperatury i wilgotności itp. W Vertigo Farms dodatkowo zminimalizowano użycie chemii, co było zapewne jednym z powodów dostrzeżenia jej wysiłków w konkursie Huawei Startup Challenge.

Start-up prowadzi swoją gospodarkę w całkowicie zdrowym środowisku, wspomagając się nowoczesną technologią. Wykorzystywana przez firmę metoda ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla zapewnia wysoką jakość i trwałość uzyskiwanych ekstraktów. A wszystko to bez mikroplastików, metali ciężkich i innych zanieczyszczeń. Zadowolonymi odbiorcami produktów firmy są producenci suplementów diety, leków na bazie ziół i innych roślin, a także przemysł kosmetyczny.

Fot. archiwum Vertigo Farms

Wertykalne gospodarstwa potrzebują znacznie mniej wody niż tradycyjne, a także mniej energii. Oszczędności mogą tu sięgać nawet 95 proc., co nie jest bez znaczenia przy rosnących kosztach wszelkich mediów.

– Owszem, oszczędzamy na nawozach, na ilości wody potrzebnej do upraw, bo podajemy ich dokładnie tyle, ile rośliny potrzebują – przyznaje Dawid Drzewiecki, prezes Vertigo Farms. – Ale zabijają nas już ceny energii elektrycznej, bo rośliny potrzebują nadzwyczajnego doświetlenia: na 100 metrach kwadratowych uprawy mamy 130 lamp o mocy 200W każda – tłumaczy.

Teraz więc start-up stanął przed nowymi wyzwaniami. Firma chce przejść na zasilanie z OZE. Najlepiej z biogazowni. Kolejną farmę, po macierzystej w Puławach, ale tym razem znacznie większą, zamierza zlokalizować właśnie w okolicach biogazowni. Ta pobierałaby suchą biomasę pozostałą po ekstrakcji roślin, dostarczając w zamian prąd. Na to przedsięwzięcie firma potrzebuje kilkunastu milionów złotych.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA