fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaFelietonList otwarty do premiera w sprawie Krajowego Planu Odbudowy

List otwarty do premiera w sprawie Krajowego Planu Odbudowy

Poniżej publikujemy list otwarty Prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa Piotra Hofmana do Prezesa Rady Ministra Mateusza Morawieckiego w sprawie Krajowego Planu Odbudowy:

Szanowny Panie Premierze, przed kilkoma tygodniami ogłoszony został projekt Krajowego Planu Odbudowy. Dokument ten jest obecnie poddany konsultacjom społecznym, które potrwają do 2 kwietnia br. Plan będzie podstawą do uruchomienia dla Polski znacznej części z ponad 250 mld zł z unijnego Funduszu Odbudowy. Środki te mają posłużyć do zwalczania ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa, szczególnie poprzez mechanizm inwestycji publicznych.

Dla kierowanej przeze mnie organizacji kwestie gospodarcze mają bardzo duże znaczenie. Polska ciągle jest na drodze realnej konwergencji z krajami Europy Zachodniej. I chociaż proces ten systematycznie następuje to jednak wciąż przed nami długa droga do pokonania. Aby jej pokonanie przyspieszyć warto skupić się na budowie trwałych i solidnych fundamentów wzrostu. Powinien być on oparty o polski kapitał, ten który akumulowany jest obecnie szczególnie w przedsiębiorstwach z sektora MŚP. Musimy zatem, mając w perspektywie wydanie tak dużych środków, zastanowić się nad tym aby ich wydatkowanie służyło budowaniu przedsiębiorstw z polskim kapitałem.

Niestety przez wiele lat polska obecność w UE sprowadzała się do wydawania przekazywanych nam funduszy z pominięciem tego kluczowego celu. Stąd znaczna część uzyskiwanych przez Polskę środków wracała na bogaty Zachód, gdyż to firmy stamtąd wygrywały największe państwowe przetargi na realizację kluczowych inwestycji. Zdaję sobie sprawę, że nasza obecność w Unii ogranicza możliwość preferowania polskich firm, nie ma jednak co udawać, że w takich krajach jak Niemcy czy Francja nasi przedsiębiorcy mają równe szanse z tamtejszymi przedsiębiorstwami. Jest wiele dowodów na to, że tak nie jest. Polska, jako kraj na dorobku, ma prawo wspierać swoją gospodarkę także poprzez zwiększenie wskaźnika partycypacji polskiego kapitału w realizacji planowanych inwestycji.

Apeluję zatem do Pana Premiera aby w ramach Krajowego Planu Odbudowy i zapowiadanego Nowego Polskiego Ładu wspieranie polskich firm z polskim kapitałem było priorytetem. Będzie to wymagało przygotowania odpowiednich ram prawnych, być może negocjacji z instytucjami unijnymi, a także innych działań. Warto je jednak podjąć, mając na uwadze, że to kluczowe i niezbędne narzędzie do stabilnego i zdrowego rozwoju naszego kraju. Polska potrzebuje skoku technologicznego, wzrostu stopy inwestycji, szczególnie tych prywatnych, większych nakładów na innowacje, które przełożą się np. na większą liczbę europejskich patentów. Wszystko to zaś wpłynie pozytywnie na realny wzrost płac i dobrobytu polskich obywateli. Mając na uwadze fakt, że kapitał ma narodowość, warto aby wspomniane przeze mnie procesy były udziałem firm, w których dominującą rolę ma ten polski.

Jestem przekonany, że także Pan Premier podziela to zdanie, liczę zatem, że najbliższe miesiące będą służyły wypracowaniu adekwatnych rozwiązań prawnych i operacyjnych aby jak najlepiej wykorzystać przewidziane dla Polski fundusze.

Z wyrazami szacunku
Piotr Hofman,
prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa

2021-03-08 List Prezes Rady Ministrów

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas wolny jako wyzwanie. Czy mit arkadyjski jest możliwy w XXI wieku?

Przemysław Staciwa to mój kolega z branży, a więc człowiek, który tak jak ja pisze o liberalnych ideach. Lektura jego książki okazała się być ożywcza i bardzo ciekawa. Wśród bardzo wielu wątków, jakie w niej znajduję, jeden wydaje mi się szczególnie ciekawy w weekend. Bo to właśnie wtedy piszę felietony.
5 MIN CZYTANIA

Ukraina nie chce euroregulacji i dotacji

Ukraina miałaby rozważyć rezygnację z unijnych dotacji rolnych w zamian za złagodzenie przepisów m.in. Wspólnej Polityki Rolnej. Chodzi o to, że ukraińscy urzędnicy mają świadomość, iż unijne regulacje ekologiczne (i nie tylko) mogą zniszczyć konkurencyjność ukraińskiego rolnictwa i zahamować jego rozwój.
5 MIN CZYTANIA

Klimatystyczny rak w Europejskim Banku Centralnym

Jeżeli nie jesteś entuzjastą unijnej polityki klimatycznej, praca w Europejskim Banku Centralnym może być nie dla ciebie. Tak przynajmniej uważa – jak ujawnił serwis Politico – jeden z członków sześcioosobowego zarządu EBC, Holender Frank Elderson. „Dlaczego mielibyśmy zatrudniać ludzi, których trzeba przeprogramować? Skończyli najlepsze uniwersytety, ale wciąż nie wiedzą, jak przeliterować słowo »klimat«” – napisał Elderson w wiadomości wysłanej do niektórych pracowników instytucji.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę?

Na rynek mieszkaniowy musimy patrzeć jak na jeden ze strategicznych obszarów gospodarczych państwa, takich jak komunikacja, energetyka czy zbrojeniówka. Bez mieszkań państwo nie będzie się w stanie rozwijać. Nadal będziemy mieć również poważne problemy natury demograficznej. Tymczasem można odnieść wrażenie, że rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę.
6 MIN CZYTANIA

Na czym polega rozsądna i skuteczna pomoc uchodźcom?

Jesteśmy świadkami największego od kilkudziesięciu lat kryzysu humanitarnego w naszej części świata. Na skutek inwazji Rosji na Ukrainę do Polski napłynęła kilkumilionowa rzesza uchodźców zza wschodniej granicy. Na tę potrzebę Polacy odpowiedzieli serdecznością i życzliwością. Wielkie serca naszych rodaków to wspaniały pokaz solidarności. Jednak dopiero teraz przed nami największe wyzwania: społeczne, polityczne i gospodarcze. Reakcja na nie stanowić będzie prawdziwy egzamin dla naszego państwa.
5 MIN CZYTANIA

List do przewodniczącej Komisji Europejskiej o natychmiastowe odblokowanie Polsce środków z KPO

Prezentujemy list prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym apeluje on o niezwłoczne odblokowanie Polsce funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.
< 1 MIN CZYTANIA