fbpx
niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaArchiwumMały ZUS Plus lepszy od starego. Zobacz dlaczego...

Mały ZUS Plus lepszy od starego. Zobacz dlaczego…

Nie zawsze nowe jest lepsze od starego. Tym razem jednak jest. Z zeszłorocznego tzw. Małego ZUS mogły skorzystać tylko te firmy, których przychód w 2018 r. nie przekroczył 67,5 tys. zł rocznie. Wymiar składki na ubezpieczenie społeczne był jednak, nie bez racji, krytykowany, a poprzednie rozwiązanie niestety nie przeciwdziałało skutecznie upadłościom firm.

Kto skorzysta z niższych składek?

Z nowej ulgi mogą skorzystać ci przedsiębiorcy, których przychody w 2019 r. nie przekroczyły 120 tys. złotych. Podstawa wymiaru składek będzie ustalana na podstawie osiągniętego dochodu w poprzednim roku. Jakby jednak nie liczyć i nie marudzić, że jest inflacja, że ciężko, to limit został wyraźnie, bo blisko dwukrotnie, podwyższony i należy się z tego powodu po prostu cieszyć. Składki spadną nawet do kilkuset złotych miesięcznie. O ile dokładnie, to trzeba jednak wyliczyć dla każdego przypadku z osobna. Są bowiem różne sytuacje, w których ktoś zaczynał, kończył lub kontynuował działalność gospodarczą. Mając na myśli przedsiębiorców, wliczamy w grono uprawnionych także prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ale z preferencji nie skorzystają ci, którzy w poprzednim roku rozliczali się na kartę podatkową oraz korzystali ze zwolnienia z podatku VAT. Na Mały ZUS Plus nie mogą przejść także „wypychani” z etatu pracownicy, których pracodawca chciałby zwolnić i z powrotem zatrudnić, tyle że taniej. Składka zdrowotna obowiązuje w starym wymiarze. Jednak, jak wiadomo, to nie ona stanowi największe obciążenie kieszeni należnościami zusowskimi.

Ulga na 3 lata

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne będzie można płacić maks. przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Także przedsiębiorcy otwierający start-up mogą skorzystać z ulgi w składkach ZUS. Najpierw przysługuje stara „ulga na start”, następnie 24 miesiące preferencyjnych składek, a potem mogą przejść na Mały ZUS Plus.

Na jakich formularzach należy składać wnioski, kiedy, co należy brać pod uwagę w poszczególnych przypadkach zostało szczegółowo opisane tutaj.

Chęć rozliczania się zgodnie z Małym ZUS Plus można zgłaszać do 29 lutego 2020 r., a w kolejnych latach do końca stycznia. Według wstępnych szacunków będzie mogło skorzystać z niego ok. 320 tys. mniejszych przedsiębiorstw.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA