fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumMały ZUS Plus lepszy od starego. Zobacz dlaczego...

Mały ZUS Plus lepszy od starego. Zobacz dlaczego…

Nie zawsze nowe jest lepsze od starego. Tym razem jednak jest. Z zeszłorocznego tzw. Małego ZUS mogły skorzystać tylko te firmy, których przychód w 2018 r. nie przekroczył 67,5 tys. zł rocznie. Wymiar składki na ubezpieczenie społeczne był jednak, nie bez racji, krytykowany, a poprzednie rozwiązanie niestety nie przeciwdziałało skutecznie upadłościom firm.

Kto skorzysta z niższych składek?

Z nowej ulgi mogą skorzystać ci przedsiębiorcy, których przychody w 2019 r. nie przekroczyły 120 tys. złotych. Podstawa wymiaru składek będzie ustalana na podstawie osiągniętego dochodu w poprzednim roku. Jakby jednak nie liczyć i nie marudzić, że jest inflacja, że ciężko, to limit został wyraźnie, bo blisko dwukrotnie, podwyższony i należy się z tego powodu po prostu cieszyć. Składki spadną nawet do kilkuset złotych miesięcznie. O ile dokładnie, to trzeba jednak wyliczyć dla każdego przypadku z osobna. Są bowiem różne sytuacje, w których ktoś zaczynał, kończył lub kontynuował działalność gospodarczą. Mając na myśli przedsiębiorców, wliczamy w grono uprawnionych także prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ale z preferencji nie skorzystają ci, którzy w poprzednim roku rozliczali się na kartę podatkową oraz korzystali ze zwolnienia z podatku VAT. Na Mały ZUS Plus nie mogą przejść także „wypychani” z etatu pracownicy, których pracodawca chciałby zwolnić i z powrotem zatrudnić, tyle że taniej. Składka zdrowotna obowiązuje w starym wymiarze. Jednak, jak wiadomo, to nie ona stanowi największe obciążenie kieszeni należnościami zusowskimi.

Ulga na 3 lata

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne będzie można płacić maks. przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Także przedsiębiorcy otwierający start-up mogą skorzystać z ulgi w składkach ZUS. Najpierw przysługuje stara „ulga na start”, następnie 24 miesiące preferencyjnych składek, a potem mogą przejść na Mały ZUS Plus.

Na jakich formularzach należy składać wnioski, kiedy, co należy brać pod uwagę w poszczególnych przypadkach zostało szczegółowo opisane tutaj.

Chęć rozliczania się zgodnie z Małym ZUS Plus można zgłaszać do 29 lutego 2020 r., a w kolejnych latach do końca stycznia. Według wstępnych szacunków będzie mogło skorzystać z niego ok. 320 tys. mniejszych przedsiębiorstw.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

Jak miejsce może sprzyjać przedsiębiorczości?

Okazuje się, że ze stanów amerykańskich to Floryda jest najbardziej przedsiębiorczym stanem. W ogólnokrajowym badaniu wzięto pod uwagę odsetek start-upów wciąż działających po roku, liczbę małych firm na sto tys. mieszkańców i nowo otwieranych działalności gospodarczych.
3 MIN CZYTANIA