fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumMieszkaniowy boom lepszy niż za... Gierka

Mieszkaniowy boom lepszy niż za… Gierka

18,39 mln mkw oddanej powierzchni mieszkaniowej to o ok. 8 mln mkw więcej niż za sekretarza z Sosnowca. Niektórzy lubią się jednak jeszcze podniecać, że w PRL „tak dobrze było, wszyscy mieli za darmo mieszkania”. Nie polemizując z powyższą, bałamutną tezą, należy zauważyć, że domy jednorodzinne mają dziś zdecydowanie wyższy udział w budownictwie mieszkaniowym niż w PRL. Mieszka się też teraz na ogół o wiele wygodniej. W latach 70. średnia powierzchnia mieszkania oscylowała między 54 a 64 mkw. W zeszłym roku było to 89 mkw.

Dużo z kredytu

Według danych BIK SA, w 2019 r. na zakup własnego lokum Polacy pożyczyli w bankach łącznie 65,02 mld zł. Z informacji GUS za III kwartał 2019 r. wynika, że mieszkania były droższe średnio o około 9 proc. niż rok wcześniej. Przyczyniły się do tego m.in. rosnące koszty budów (materiałów, pracy) oraz wyższe ceny gruntów.

Inwestycje deweloperów w budownictwie mieszkaniowym powinny być kontynuowane, ze względu na niskie stopy procentowe w Polsce, wzrastające ceny nieruchomości, utrzymującą się wysoką dynamikę wynagrodzeń i wysoki poziom zatrudnienia. Ożywienie w budownictwie dotyczy m.in. domów jednorodzinnych (ponad 60 proc. budowanej w Polsce powierzchni mieszkaniowej). W przypadku tego segmentu w latach 2015-2018 średnioroczna dynamika metrażu pozwoleń budowlanych wyniosła blisko 11 proc. Segment budynków wielomieszkaniowych odnotował wzrost o 16 proc. Wzrosty w budownictwie jednorodzinnym mają charakter bardziej trwały niż wielomieszkaniowym.

Coraz lepsza jakość

Zdecydowana większość inwestorów decyduje się na budowę domu w celu zamieszkania w nim. Najwięcej domów jednorodzinnych powstaje na terenach podmiejskich, w pobliżu największych polskich aglomeracji. Należy oczekiwać dalszego wzrostu zainteresowania segmentem domów jednorodzinnych ze strony deweloperów. Przy wzroście dochodów wielu Polaków stać na większe powierzchnie mieszkalne. Mają też sprecyzowane wymagania co do lokalizacji i jakości mieszkań. Coraz częściej budowane są osiedla spełniające warunki szeroko pojętej ekologii. Zamożniejsi klienci zwracają uwagę na zielone otoczenie, ekologiczne rozwiązania oszczędnościowe typu panele fotowoltaiczne, czy wyposażenie okolicy w stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Opłacalny wynajem

Z drugiej strony, coraz częściej kupowane są mieszkania pod wynajem. Stopa wzrostu z czynszu najmu jest wyraźnie wyższa niż popularne oprocentowanie lokat bankowych, czy papierów skarbowych. Sprzyja temu m.in. napływ cudzoziemców zza wschodniej granicy. Odkąd na rynku nasiliły się tzw. zakupy inwestycyjne, wzrosło też zainteresowanie małymi mieszkaniami. W największych miastach doskonale sprzedają się mieszkania o powierzchni ok. 30-40 mkw. Z kolei budynki jednorodzinne bywają przerabiane na hotele dla robotników zza granicy.

Spadek popytu i pogorszenie nastroju na rynku mogą wymusić na deweloperach zahamowanie podwyżek cen nieruchomości, a nawet ich korektę. Nie bez znaczenia jest też demografia, która tradycyjnie hamuje popyt na mieszkania. Z drugiej strony kurczy się zaplecze atrakcyjnych lokalizacji pod budowę, co wpływa stabilizująco na ceny nieruchomości.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA