fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiMinimalny CIT odroczony. Nowelizacja w konsultacjach

Minimalny CIT odroczony. Nowelizacja w konsultacjach

Rząd planuje na trzeci kwartał 2022 roku kolejną dużą nowelizację ustawy o CIT. Jak wynika z informacji zamieszczonych w planach legislacyjnych rządu zmiany te mają polegać m.in. na modyfikacji i odroczeniu wejścia w życie przepisów o minimalnym podatku dochodowym.

Minimalny CIT miał w swoich założeniach uderzyć w firmy, które uciekają przed płaceniem podatków w Polsce. Stąd pomysł, by taka firma – nawet jeśli wykazuje stratę – musiała jednak jakiś podatek zapłacić. Kłopot w tym, że już od samego początku wiadome było, że podatek ten bardziej uderzy w średnie polskie firmy borykające się z niską marżowością swojej działalności, niż w duże zagraniczne koncerny unikające płacenia podatków w naszym kraju. Wszystko wskazuje na to, że kompletny bezsens tego rozwiązania (ale nie pomysłu – bo ten nie jest bynajmniej wcale taki głupi – lecz sposobu jego wdrożenia w życie) dostrzegło także Ministerstwo Finansów. Po pierwsze dlatego, że już pojawił się projekt przesunięcia tego podatku o rok oraz zmian w jego konstrukcji. Po drugie dlatego, że niezależnie od tego projektu zaczynają się też pojawiać w kręgach rządowych głosy, że może nie jest to rozwiązanie dobre i może warto byłoby z niego zrezygnować i skupić się na poszukiwaniu innych rozwiązań tego problemu. Jak dotychczas jesteśmy jednak na etapie konsultowania zmian w ustawie o CIT (projekt UD404), które pobór minimalnego podatku mają odroczyć o rok.

Projekt, który trafił do konsultacji, pojawił się zaledwie po tygodniu od tego, kiedy został ujawniony w planach legislacyjnych rządu. Zakłada dokonanie aż 20 zmian w przepisach ustawy o CIT, ustawy o PIT oraz Ordynacji podatkowej, ustawy o świadczeniach zdrowotnych oraz ustaw wcześniej nowelizujących ustawy o podatkach dochodowych. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu: „Projektowana ustawa ma na celu udoskonalenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych (oraz na zasadzie analogicznego odwzorowania, także niektórych przepisów w podatku dochodowym od osób fizycznych i zryczałtowanym podatku dochodowym) w sposób, który uczyni je prostszymi, bardziej przejrzystymi i jednocześnie zapewni ich większą efektywność z punktu widzenia ich stosowania i celu, jakiemu mają służyć”.

Jedna z przewidzianych projektem zmian ma na celu m.in. zawieszenie stosowania (zwolnienie) przepisów art. 24ca ustawy CIT w okresie 1 roku, tj. od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. Przepis ten dotyczy tzw. minimalnego CIT. Samo zawieszenie ma zaś na celu ochronę polskich firm przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami wejścia w życie tego podatku w okolicznościach, gdy zawirowania polityczno-gospodarcze mają wpływ na globalną gospodarkę i tym samym na funkcjonujące w jej przestrzeni podmioty.

To jednak nie jedyna zmiana. Założenia nowelizacji przewidują wprowadzenie zmian w konstrukcji samego podatku. Mają one polegać przede wszystkim na podwyższeniu – do 2 proc. – wskaźnika rentowności, przy jednoczesnej zmianie metodologii jego wyliczania (m.in. wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów opłat z tytułu umowy leasingu środków trwałych, wyłączenie z przychodów wartości należności handlowych zbywanych na rzecz podmiotów z branży faktoringowej czy wyłączenie wartości podatku akcyzowego).

Nowelizacja miałaby też wprowadzić alternatywną metodę ustalania podstawy opodatkowania. Miałoby to polegać na wyborze przez podatnika jednej z dwóch metod opodatkowania: albo podstawa opodatkowania to 4 proc. przychodów i stawka podatku 10 proc. albo podstawa opodatkowania to 2 proc. przychodów plus koszty pasywne (tj. finansowanie dłużne i usługi niematerialne), plus ujawnione wartości niematerialne i prawne – i do takiej podstawy stawka podatku 10 proc.

Równocześnie ma nastąpić wyłączenie z tego podatku m.in. podatników CIT, których przychody nie przekraczają 2 mln euro (tzw. małych podatników). Resort finansów zakłada także rozszerzenie katalogu wyłączeń z tego podatku: o spółki komunalne, małych podatników, podatników w przypadku których większość przychodów została osiągnięta w związku ze świadczeniem usług ochrony zdrowia, o podatników, których rentowność w jednym z trzech ostatnich lat podatkowych była powyżej wskaźnika 2 proc., a także podatników postawionych w stan upadłości lub likwidacji.

Nie da się ukryć, że zarówno odroczenie momentu wejścia w życie przepisów o minimalnym CIT, jak i zakres dokonywanych w tym podatku modyfikacji wyraźnie wskazuje, że w pierwszym podejściu – delikatnie rzecz ujmując – coś się wyraźnie Ministerstwu Finansów nie udało. Przepisy o minimalnym CIT zostały napisane źle, by nie powiedzieć, że wręcz nieudolnie. I tłumaczenie, że zarówno odroczenie, jak i zmiany wynikają z dobrego serca rządzących, którzy chcą w ten sposób pomóc firmom w trudnych czasach, tej prawdy nie zmienia.

Marek Kutarba
Marek Kutarba
Prawnik i publicysta, ekspert w zakresie prawa podatkowego i finansów. Karierę zawodową rozpoczął od pracy w Izbie Skarbowej we Wrocławiu. Później związany z licznymi tytułami prasowymi, w tym największymi polskimi dziennikami gospodarczymi, w których pełnił funkcje redakcyjne i publikował na tematy podatkowe i gospodarcze. Autor książek i praktycznych poradników z zakresu prawa podatkowego. Obecnie właściciel firmy doradczej specjalizującej się w zarządzaniu finansowym i restrukturyzacji kosztów oraz kontent marketingu i litigation PR.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Podatek liniowy już nie tak popularny

W ciągu zaledwie roku, w wyniku zmian wprowadzonych Polskim Ładem, liczba podatników liniowego PIT zmalała o więcej niż jedną trzecią, a zapłacony przez nich podatek o jedną piątą. Równocześnie wzrosła tzw. efektywna stawka opodatkowania.
4 MIN CZYTANIA

Wydatki na wdrożenie KSeF można odliczyć podwójnie

Koszty związane z implementacją oprogramowania koniecznego do komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur mogą spełniać kryteria prac badawczo-rozwojowych (B+R), co umożliwia odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na badania i rozwój. Taki wniosek wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora KIS w styczniu 2024 r.
4 MIN CZYTANIA

Niepełny miesiąc pracy nie wpływa na potrącenia komornicze

Praca przez część miesiąca nie wpływa na kwotę wolną od potrąceń komorniczych. Jeśli pracownik jest zatrudniony na pełnym etacie, ale nie przepracował pełnego miesiąca (np. z powodu ustania stosunku pracy w trakcie miesiąca), obowiązujące przepisy nie pozwalają na zmniejszenie kwoty wolnej od potrąceń w ramach egzekucji komorniczej.
3 MIN CZYTANIA