fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumMinisterstwo Finansów przypomina o zmianach w podatkach od 1 stycznia

Ministerstwo Finansów przypomina o zmianach w podatkach od 1 stycznia

"Kluczowe podatki, tj. PIT, CIT, VAT od 1 stycznia 2020 r. należy wpłacać do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy. Numer mikrorachunku można sprawdzić w dowolnym momencie w ciągu roku, korzystając z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub w każdym urzędzie skarbowym. Korzystanie z mikrorachunku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wystarczy sprawdzić jego numer w generatorze i wykorzystać podczas przelewu" – informuje Ministerstwo Finansów w komunikacie nt. zmian podatkowych obowiązujących od początku 2020 roku.

To zdaniem resortu ograniczy liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe rachunki, które trzeba było dobierać w zależności od właściwego urzędu skarbowego. Zmiana przyniesie też sprawniejszą obsługę przyspieszając np. wystawianie zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach.

Na mikrorachunek dokonywać można także płatności odsetek za zwłokę w płaceniu podatków, czy koszty upomnień. Inne niż VAT, PIT i CIT podatki płacone będą według dotychczasowych zasad, czyli na numery urzędów skarbowych.

Ponadto resort finansów przypomina, że z dniem 1 stycznia 2020 r. wchodzi tzw. ulga na złe długi dla podatników PIT i CIT. Wcześniej z takiego rozwiązania korzystali podatnicy VAT. Ulga ta pozwala wierzycielowi pomniejszyć podstawy opodatkowania o wartości wierzytelności (zaliczaną do przychodów należnych), jeśli nie będzie ona uregulowana lub zbyta w ciągu 90 dni od chwili upływu jej terminu płatności. Zmiana ta ma ograniczyć zjawisko zatorów płatniczych ułatwiając prowadzenie działalności gospodarczej.

"Korzystną zmianą dla podatników PIT będzie też przyjęcie rozwiązania, zgodnie z którym całość dochodu z tytułu prowadzenia przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi udział zmarłego małżonka przedsiębiorcy zarządzany przez tymczasowego przedstawiciela, będzie opodatkowany wyłącznie przez żyjącego współmałżonka – z pominięciem praw do udziału w zysku nabywców udziału zmarłego małżonka" – informuje resort finansów.

W takiej sytuacji przyjmować się będzie, że żyjący współmałżonek jest jedynym właścicielem firmy.

Kolejną nowością jest obowiązek zapłaty przez podatników faktur o wartości powyżej 15 tys. zł na rachunki rozliczeniowe i rachunki w SKOK zamieszczone w specjalnym Wykazie podatników VAT (tzw. biała lista) – jeśli wystawca faktury jest czynnym podatnikiem VAT. To oznacza, że ten obowiązek nie będzie dotyczyć płatności, które wynikają z faktur wystawionych przez podatników zwolnionych z VAT z powodu limitu sprzedaży (40 tys. euro) lub wykonujących wyłącznie czynności zwolnione z VAT.

Firma, która dokona płatności faktury na rachunek spoza wykazu nie będzie mogła uwzględnić wydatku do kosztów uzyskania przychodu w PIT i CIT oraz poniesie odpowiedzialność solidarną w VAT – chodzi o kwotę podatku związanego z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Konsekwencji podatnik może uniknąć, jeśli poinformuje w ciągu trzech dni US o wykonaniu przelewu na rachunek spoza białej listy i poinformuje, jaki to był rachunek.

Więcej na temat zmian przeczytasz tutaj.

JS/PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.