fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaForum inwestycjiMinisterstwo Finansów zamierza przyśpieszyć rozwój zielonych obligacji

Ministerstwo Finansów zamierza przyśpieszyć rozwój zielonych obligacji

Resort finansów zapowiada przyśpieszenie rozwoju zielonych obligacji komunalnych i korporacyjnych. Planowane jest m.in. wprowadzenie ułatwień dla emitentów. Polska wyemitowała zielone obligacje skarbowe już w 2016 r. i od tego czasu doszło do czterech tego rodzaju emisji.

Jak wynika z raportu: „Zielone finanse w Polsce 2021”, przygotowanego przez UN Global Compact Network Poland razem z partnerami i ministerstwami, tzw. zrównoważone finanse należą obecnie do najbardziej dynamicznych trendów na rynkach finansowych. Szacuje się, że na koniec 2021 r. wartość aktywów o zrównoważonym profilu wyniesie niemal 40 bln dolarów, a w 2025 r. ma to być już 53 bln dol. Co ciekawe, Polska w 2016 r. – jako pierwszy kraj na świecie – wyemitowała zielone obligacje skarbowe.

– Chcemy zapewnić spójność przepływów kapitału prywatnego z celami polityki klimatycznej, zapewnić takie ramy, żeby fundusze płynące ze strony prywatnych inwestorów trafiały tam, gdzie są najbardziej potrzebne w kontekście celów klimatycznych – wskazała w rozmowie z agencją Newseria Biznes Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka rządu ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w Ministerstwie Finansów.

Czym zielone obligacje różnią się od klasycznych? Różnica tkwi w celu emisji, którym jest w tym przypadku pozyskanie środków na projekty związane z ekologią i ochroną środowiska. Takie papiery – według autorów raportu – są atrakcyjne dla inwestorów z powodu np. polityki korporacyjnej, która zaleca czy nakazuje lokowanie części kapitału właśnie w takich inwestycjach.

Aktualnie w resorcie finansów przeprowadzane są analizy dotyczące tego, w jaki sposób rozwijać można segment zielonych obligacji komunalnych i korporacyjnych.

– Patrzymy na koszty takich emisji oraz na ewentualne trudności, które emitenci takich obligacji napotykają. Patrzymy też na zagraniczne rynki i staramy się z nich czerpać. Mam nadzieję, że wyniki i wnioski z tej analizy uda się zaprezentować do końca roku – zapowiada Szwarc.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA