fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiNa co zwrócić uwagę przygotowując się do przejścia na obligatoryjny KSeF

Na co zwrócić uwagę przygotowując się do przejścia na obligatoryjny KSeF

Od 1 lipca 2024 r. większość firm będzie musiała obowiązkowo stosować Krajowy System e-Faktur (KSeF). Tylko za pomocą tego ministerialnego systemu możliwe będzie dokumentowanie sprzedaży. Aby sprawnie na KSeF przejść, przygotowania do niego trzeba rozpocząć jak najszybciej.

Wydawać by się mogło, że do 1 lipca 2024 r. jeszcze jest sporo czasu i przedsiębiorcy nie muszą się spieszyć z przygotowaniami do przejścia na obligatoryjny KSeF. Niestety nic bardziej mylnego. Przygotowania w tym obszarze przedsiębiorcy powinni rozpocząć najlepiej już dziś. Dlaczego?

Kwestie techniczne…

– Przygotowanie do wdrożenia w organizacji obligatoryjnego KSeF należy skoordynować w kilku obszarach. Niewątpliwie ważny jest aspekt techniczny i przygotowanie specjalnego narzędzia. W tym celu warto już teraz skontaktować się dostawcą oprogramowania komercyjnego (księgowego i fakturowania) w celu ustalenia, czy przewiduje stosowne modyfikacje i jak może nas wesprzeć. Zasadne jest też rozważenie, w jakim zakresie wykorzystać można bezpłatne narzędzia udostępnione przez Ministerstwo Finansów – wyjaśnia Emilia Wolnowska, doradca podatkowy, starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego BDO, biuro w Poznaniu.

… księgowe i merytoryczne

Kolejne obszary to aspekt księgowy i merytoryczny. Jak podkreśla Emilia Wolnowska, warto zwrócić uwagę na rodzaj transakcji podlegających obligatoryjnemu KSeF, szczegółowy zakres wymaganych danych ze wskazaniem ich obligatoryjności albo opcjonalności, procedurę wystawiania faktur, obieg dokumentów i ich powiązań w organizacji, a w szczególności, jaki jest wpływ KSeF na księgowanie faktur i rozliczenia VAT.

– Obligatoryjny KSeF może mieć również wpływ na działalność podmiotów zagranicznych w Polsce. Dotyczyć to będzie podatników zagranicznych posiadających stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce (tzw. fixed establishment). Obowiązek ten będzie jednak dotyczył tylko przypadków, gdy stałe miejsce prowadzenia działalności będzie uczestniczyło w transakcji dokumentowanej fakturą – zauważa ekspert BDO.

Jednocześnie podpowiada, że warto przygotować sobie plan działania pozwalający na bieżąco monitorować wdrożenie, aby nie pominąć najważniejszych kroków. Istotne są kwestie uprawnień i stosownych dostępów do KSeF. Podmioty niebędące osobami fizycznymi powinny również pamiętać o wyznaczeniu i stosowanym zgłoszeniu (zawiadomienie ZAW-FA) osoby uprawnionej przez podatnika do korzystania w jego imieniu z KSeF.

Ostatnimi krokami w procesie wdrożenia będą testy poprawności struktury oraz nauka obsługi platformy KSeF.

Jeszcze dobrowolny

Od stycznia 2022 r. KSeF może być stosowany przez firmy dobrowolnie, obok innych form dokumentowania sprzedaży (dziś funkcjonują jeszcze faktury papierowe i elektroniczne). Jeśli zatem firma uważa, że jest już gotowa na KseF, w każdej chwili może spróbować korzystać z tego systemu.

Od 1 lipca 2024 r. dokumenty poza KSeF nie będą uznawane za faktury

Warto wiedzieć, że KSeF umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. Faktury mają jedną postać i bazują na ministerialnym wzorcu na podstawie struktury logicznej XSD. W KSeF faktury są także przetwarzane i przechowywane. System KSeF sprawdza poprawność przesyłanych faktur i decyduje o ich dopuszczeniu do obrotu. Faktura z FSeF ma format xml zgodny ze strukturą logiczną e-faktury opublikowaną w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych na platformie ePUAP.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Planujesz spotkanie świąteczne dla pracowników? Pamiętaj o obowiązkach podatkowych

Przedsiębiorcy, którzy w tym roku zorganizują firmową wigilię muszą pamiętać, że wydatek na ten cel będzie miał skutki na gruncie podatkowym zarówno w podatku dochodowym, jak i VAT.
11 MIN CZYTANIA

Jak skutecznie prowadzić projekt firmowy [WYWIAD]

Realizacja projektów w przedsiębiorstwach to naturalny proces, który wspiera rozwój kompetencji i całej organizacji – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes BDO Advisory.
4 MIN CZYTANIA

Najwyższy czas na nową ustawę o podatkach i opłatach lokalnych [WYWIAD]

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny w ciągu trzech ostatnich miesięcy jednoznacznie uznał przepisy podatku od nieruchomości za naruszające ustawę zasadniczą. Co to oznacza – opowiada nam Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, partner w Thedy & Partners.
4 MIN CZYTANIA