fbpx
sobota, 7 września, 2024
Strona głównaNaukaNagroda Nobla z ekonomii za badania nad zatrudnianiem i wynagradzaniem kobiet

Nagroda Nobla z ekonomii za badania nad zatrudnianiem i wynagradzaniem kobiet

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii została przyznana Claudii Goldin, amerykańskiej historyk ekonomii, za pracę dotyczącą zatrudnienia i wynagrodzeń kobiet. Badania profesor Goldin pozwoliły odkryć główne czynniki odpowiedzialne za różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn – podała Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

Claudia Goldin jest dopiero trzecią kobietą, która otrzymała nagrodę w dziedzinie ekonomii i pierwszą, która się nią nie podzieliła. 77-letnia laureatka wykłada obecnie historię rynku pracy na Uniwersytecie Harvarda w USA.

„Pogłębiła naszą wiedzę na temat wyników kobiet na rynku pracy” – stwierdziła Królewska Szwedzka Akademia Nauk wskazując na pracę Claudii Goldin polegającą na analizie danych z 200 lat na temat siły roboczej w USA i pokazaniu, jak i dlaczego różnice między płciami w zarobkach i wskaźnikach zatrudnienia zmieniały się w czasie.

„Tegoroczna laureatka nauk ekonomicznych, Claudia Goldin, przedstawiła pierwszy na przestrzeni wieków kompleksowy opis zarobków kobiet i ich udziału w rynku pracy” – stwierdziła Akademia. „Jej badania ujawniają przyczyny zmian, a także główne źródła utrzymującej się różnicy między płciami”.

Wykształcenie i pigułka antykoncepcyjna zmieniły pozycję kobiet

Badania Claudii Goldin wykazały, że zamężne kobiety zaczęły mniej pracować po nadejściu industrializacji w XIX w., ale ich zatrudnienie ponownie wzrosło w XIX w., wraz z rozwojem gospodarki usługowej. Wyższy poziom wykształcenia kobiet i pigułki antykoncepcyjne przyspieszyły zmiany, ale różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn pozostały.

Chociaż historycznie rzecz biorąc, różnicę w zarobkach mężczyzn i kobiet można było przypisać wyborom edukacyjnym podejmowanym w młodym wieku i wyborom zawodowym, profesor Goldin twierdzi, że obecne różnice w zarobkach wynikają w dużej mierze z wpływu posiadania dzieci.

Komisja przyznająca nagrodę zauważyła, że na całym świecie około 50 proc. kobiet jest obecnych na rynku pracy (w porównaniu z 80 proc. mężczyzn), ale kobiety zarabiają mniej i mają mniejsze szanse na osiągnięcie szczytu kariery zawodowej.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Od fizyki do Boga [WYWIAD]

O połączeniu materii i ducha i o tym, czym jest myśl, a czym modlitwa w odniesieniu do teorii myśli o myśli rozmawiamy z jej twórcą, Michałem Garapichem.
9 MIN CZYTANIA

Czy da się udowodnić, że Bóg istnieje? [WYWIAD]

Czy można w kwadrans udowodnić, że Bóg istnieje? Krzysztof Oppenheim dowodzi, że można. Na bazie wczorajszego wywiadu poświęconemu historyczności Jezusa z Nazaretu, kontynuujemy naszą rozmowę, idąc krok dalej i zadając sobie pytanie, które nurtuje ludzkość od zarania dziejów: czy Bóg istnieje?
13 MIN CZYTANIA

Czy niemiecki system szkolnictwa zawiódł?

Publiczna edukacja w Niemczech jest „bezpłatna” (czyli finansowana z podatków), jednak coraz więcej rodziców decyduje się posłać swoje dzieci do szkoły prywatnej, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Czy dobre wykształcenie w Niemczech stanie się wkrótce przywilejem tylko tych, których będzie na nie stać?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA