fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaNaukaNagroda Nobla z ekonomii za badania nad zatrudnianiem i wynagradzaniem kobiet

Nagroda Nobla z ekonomii za badania nad zatrudnianiem i wynagradzaniem kobiet

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii została przyznana Claudii Goldin, amerykańskiej historyk ekonomii, za pracę dotyczącą zatrudnienia i wynagrodzeń kobiet. Badania profesor Goldin pozwoliły odkryć główne czynniki odpowiedzialne za różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn – podała Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

Claudia Goldin jest dopiero trzecią kobietą, która otrzymała nagrodę w dziedzinie ekonomii i pierwszą, która się nią nie podzieliła. 77-letnia laureatka wykłada obecnie historię rynku pracy na Uniwersytecie Harvarda w USA.

„Pogłębiła naszą wiedzę na temat wyników kobiet na rynku pracy” – stwierdziła Królewska Szwedzka Akademia Nauk wskazując na pracę Claudii Goldin polegającą na analizie danych z 200 lat na temat siły roboczej w USA i pokazaniu, jak i dlaczego różnice między płciami w zarobkach i wskaźnikach zatrudnienia zmieniały się w czasie.

„Tegoroczna laureatka nauk ekonomicznych, Claudia Goldin, przedstawiła pierwszy na przestrzeni wieków kompleksowy opis zarobków kobiet i ich udziału w rynku pracy” – stwierdziła Akademia. „Jej badania ujawniają przyczyny zmian, a także główne źródła utrzymującej się różnicy między płciami”.

Wykształcenie i pigułka antykoncepcyjna zmieniły pozycję kobiet

Badania Claudii Goldin wykazały, że zamężne kobiety zaczęły mniej pracować po nadejściu industrializacji w XIX w., ale ich zatrudnienie ponownie wzrosło w XIX w., wraz z rozwojem gospodarki usługowej. Wyższy poziom wykształcenia kobiet i pigułki antykoncepcyjne przyspieszyły zmiany, ale różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn pozostały.

Chociaż historycznie rzecz biorąc, różnicę w zarobkach mężczyzn i kobiet można było przypisać wyborom edukacyjnym podejmowanym w młodym wieku i wyborom zawodowym, profesor Goldin twierdzi, że obecne różnice w zarobkach wynikają w dużej mierze z wpływu posiadania dzieci.

Komisja przyznająca nagrodę zauważyła, że na całym świecie około 50 proc. kobiet jest obecnych na rynku pracy (w porównaniu z 80 proc. mężczyzn), ale kobiety zarabiają mniej i mają mniejsze szanse na osiągnięcie szczytu kariery zawodowej.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA

Wojna o klimat dopiero się zaczyna

Do opinii publicznej z trudem przebijają się głosy ze świata nauki, że kryzys klimatyczny to humbug. Prawda jest taka, że zmiany na Ziemi mają charakter cykliczny, a człowiek jest odpowiedzialny za nie w nikłym stopniu. Upolityczniany katastrofizm klimatyczny i ekohisteria, choć sprzyjają budowaniu nowych gałęzi biznesu, mogą stać się autostradą do całkowitej ruiny gospodarek.
8 MIN CZYTANIA

Czy komputery „ogłupiają” dzieci?

Według kilkudziesięciu niemieckich naukowców komputery mają negatywny wpływ na rozwój dzieci. W tej sprawie złożona już została petycja przeciw digitalizacji w tamtejszych szkołach.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA