fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeNajszybciej rozwijające się rynki portfeli mobilnych na świecie

Najszybciej rozwijające się rynki portfeli mobilnych na świecie

Azja Południowo-Wschodnia to najszybciej rozwijający się region na świecie pod względem rynku portfeli mobilnych. Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują Ameryka Łacińska oraz Afryka i Bliski Wschód - wynika z badań londyńskiej firmy Boku Inc.

Liczba aktywnych portfeli mobilnych w Indonezji, Malezji, Filipinach, Singapurze, Tajlandii i Wietnamie wzrośnie od 2020 r. do 2025 r. o 311 proc. do prawie 440 milionów, co odzwierciedla boom w branży e-commerce – wynika z globalnego badania przeprowadzonego przez fintech Boku Inc. we współpracy z Juniper Research Ltd. Według raportu, w tym samym okresie w Ameryce Łacińskiej liczba używanych portfeli mobilnych ma wzrosnąć o 166 proc., podczas gdy w Afryce i na Bliskim Wschodzie zwiększy się o 147 proc.

Jak wynika z raportu, portfele mobilne wyprzedziły karty kredytowe, stając się najczęściej używanym rodzajem płatności na świecie w 2019 r. Popularność portfela mobilnego, czyli usługi polegającej na udostępnieniu użytkownikowi aplikacji dającej dostęp do zarządzania i korzystania z wielu metod płatności, wzrosła podczas pandemii. Na koniec 2020 roku w użyciu było ponad 2,8 miliarda portfeli mobilnych, a do końca 2025 roku liczba ta wzrośnie o 74 proc. do 4,8 miliarda.

Badanie wykazało, że na świecie istnieją dwa różne typy portfeli mobilnych. Pierwszym z nich są portfele mobilne oparte na kartach, takie jak Apple Pay i Google Pay, które są bardziej popularne na rynkach rozwiniętych. Drugi to portfele mobilne z przedpłaconą wartością pieniężną, takie jak chiński AliPay i GrabPay firmy Grab Holding Inc., rozpowszechnione na rynkach wschodzących, gdzie użycie kart kredytowych jest mniejsze.

W 2020 r. istniało 55 portfeli mobilnych ze zmagazynowaną wartością, które przetwarzały ponad 1 miliard USD w rocznych transakcjach. Przewiduje się, że pakistański SadaPay będzie najszybciej rozwijającym się portfelem mobilnym na świecie w ciągu pięciu lat do 2025 roku. Kolejne będą Mercado Pago i PicPay w Brazylii.

Chińskie portfele prawdopodobnie będą miały ograniczony wpływ poza ich rodzimym rynkiem, wynika z badania. Dzieje się tak pomimo tego, że Alipay z Ant Group Co. przejmuje udziały w międzynarodowych firmach, w tym w platformie mobilnego systemu pieniężnego bKash Ltd., a WeChat Pay z Tencent Holdings Ltd. otrzymuje zgodę na użytkowanie w Indonezji w 2020 roku.

„Wydaje się mało prawdopodobne, że podbiją wschodzące rynki azjatyckie, jak wielu kiedyś myślało” – napisano w raporcie, dodając, że ich użycie za granicą ograniczało się głównie do chińskich turystów.

Źródło: Bloomberg

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA