Ze względu na dynamiczną sytuację geopolityczną, a także ekonomiczną przedsiębiorcy coraz częściej analizują, czy ich produkcja jest w tych warunkach opłacalna. Jeśli okazuje się, że nie, wówczas decydują o zaprzestaniu produkcji czasowo lub na stałe. Trzeba jednak pamiętać, że takie decyzje będą miały swoje określone konsekwencje podatkowe, zwłaszcza jeśli dotyczą używania maszyn, które są w firmie amortyzowane.
Takim przypadkiem zajmował się Dyrektor KIS, czego efektem jest interpretacja podatkowa nr 0111-KDIB1-1.4010.744.2023.1.SG. W tej sprawie przedsiębiorca planuje zaprzestać używania amortyzowanej maszyny, bo jest to nieopłacalne, ale wznowi jej używanie, gdy znów opłacalne będzie. Pojawiła się więc wątpliwość, co z amortyzacją.
Utrata amortyzacji wynika z przepisów
Przepisy ustawy o CIT precyzują, że amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
– budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
– maszyny, urządzenia i środki transportu,
– inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
Jednocześnie ustawa o podatku dochodowym od osób przewiduje sytuacje, w których podatnicy muszą okresowo zaprzestać dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Będzie tak wówczas, gdy amortyzowane składniki majątku nie są używane na skutek zawieszenia lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej. W takich przypadkach składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano działalności.
Decyzje ekonomiczne
W sytuacji zaprzestania używania amortyzowanej maszyny w firmie ze względów ekonomicznych, zacytowane reguły nie będą miały zastosowania. Taki przypadek nie dotyczy zawieszenia lub zaprzestania wykonywania przez podatnika działalności gospodarczej. Nie można też tu mówić o pracach związanych z sezonowym wykorzystywaniem środków trwałych.
Takie podejście potwierdził też Dyrektor KIS w wydanej interpretacji. Jego zdaniem przejściowe zaprzestanie użytkowania danych środków trwałych nie jest przesłanką uzasadniającą zaprzestanie dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Okresowe zaprzestanie wykorzystywania danego środka trwałego w przypadku dalszego prowadzenia działalności gospodarczej, w której środek ten był wykorzystywany, nie powoduje utraty prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tego środka trwałego. Co więcej – jak wynika z interpretacji – odpisy amortyzacyjne za okres, w którym dane środki trwałe były przejściowo nieużytkowane są w dalszym ciągu naliczane i stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodów.
Jeśli zamiarem podatnika jest ciągłość produkcji, a czasowe wyłączenie jest spowodowane czynnikami niezależnymi od firmy, to podatnik ma prawo do realizacji odpisów amortyzacyjnych. Czasowego braku wykorzystywania urządzeń do produkcji z przyczyn ekonomicznych nie należy utożsamiać z sezonowym czy czasowym brakiem przydatności środka trwałego do produkcji.
Zatem w okresie przejściowego nieużytkowania środków trwałych spowodowanego przyczynami ekonomicznymi należy kontynuować ich amortyzację podatkową – podsumował Dyrektor KIS.