fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaInwestycjeNiemcy dywersyfikują inwestycje w Azji. Na celowniku Wietnam

Niemcy dywersyfikują inwestycje w Azji. Na celowniku Wietnam

Prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi podczas wizyty w Wietnamie towarzyszy ogromna delegacja biznesowa. Obejmuje czołowe firmy z branży budowlanej, produkcji farm wiatrowych i dostawców przemysłowych. Niemcy próbują dywersyfikować swoje inwestycje w Azji.

Według Niemieckiej Izby Handlowej w Wietnamie, niemieckie firmy zainwestowały już ponad 3 miliardy dolarów w ośrodek produkcyjny w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Głównym inwestor – Bosch postrzega Wietnam jako ważnego partnera w dywersyfikacji niektórych działań w Chinach.

Wśród uczestników biznesowej misji prezydenta Steinmeiera jest firma Herrenknecht, która dominuje na światowym rynku maszyn do drążenia tuneli. Sprzedaje już narzędzia do budowy metra w Ho Chi Minh City, w związku z planami Wietnamu dotyczącymi rozbudowy systemów kolei i metra. Deweloper farm wiatrowych PNE AG również otwiera tam nowy rozdział inwestycyjny, próbując wykorzystać planowaną przez Wietnam ekspansję w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.

Niemieckiemu prezydentowi towarzyszy także międzynarodowa firma zajmująca się materiałami budowlanymi – Knauf Gips KG i dostawca branży motoryzacyjnej Tesa. Obydwie firmy prowadzą już działalność w Wietnamie.

Wietnam alternatywą dla Chin

Przewiduje się, że podczas wizyty prezydent Steinmeier i niemiecki minister pracy Hubertus Heil podpiszą ze swoimi wietnamskimi odpowiednikami protokół ustaleń w sprawie mobilności wykwalifikowanych pracowników, aby ułatwić przyjazdy wietnamskich pracowników do Niemiec.

Wizyta „pokazuje zainteresowanie Niemiec spojrzeniem poza Chiny i dywersyfikacją stosunków gospodarczych” – uważa Florian Feyerabend z Fundacji Konrada Adenauera w Wietnamie.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA