fbpx
poniedziałek, 9 grudnia, 2024
Strona głównaTransportNiemcy nie zgodzą się na zakaz aut spalinowych?

Niemcy nie zgodzą się na zakaz aut spalinowych?

Niemiecki rząd najprawdopodobniej nie zgodzi się na proponowany przez Unię Europejską zakaz produkcji samochodów spalinowych.

Zgodnie z planem Brukseli zakaz produkcji samochodów napędzanych silnikami benzynowymi i silnikami diesla miałby zacząć obowiązywać już w 2035 r., co ułatwiłoby Wspólnocie ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r. Oznacza to, że od 2035 r. w salonach samochodowych na terenie UE można byłoby kupić jedynie samochody elektryczne.

Jak poinformował we wtorek niemiecki minister finansów Christian Lindner, Berlin nie zgodzi się na takie regulacje. Polityk podczas konferencji zorganizowanej przez niemieckie stowarzyszenie przemysłu BDI stwierdził, że w przyszłości w pewnych niszach ciągle będzie istniał popyt na silniki spalinowe i z tego powodu rząd Niemiec nie zgodzi się na propozycję KE.

Jednocześnie, Christian Lindner, będący członkiem Wolnych Demokratów, którzy reklamują się jako partia probiznesowa, wyraził przekonanie, że Niemcy nadal będą chciały być przodującym rynkiem, jeśli chodzi o pojazdy elektryczne.

Słowa Lindnera o niechęci Berlina do unijnej legislacji najwyraźniej nie były wcześniej uzgodnione i wywołały pewne zamieszanie w kręgach rządowych. Jak donosi Agencja Reutera w środę rzecznik rządu Steffen Seibert powiedział, że jak dotąd gabinet nie podjął decyzji w kwestii zakazu silników benzynowych i ciągle prowadzi w tej sprawie wewnętrzne dyskusje.

Europarlament zdecydował – czas żegnać się z autami spalinowymi!

O propozycji unijnego zakazu pisał też na łamach fpg24.pl Łukasz Warzecha. Zachęcamy do lektury: Skasowanie aut spalinowych, czyli wielki plan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA