fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaNiemcy zastąpią gaz z Rosji surowcem z USA. Sprowadzą go do pływających...

Niemcy zastąpią gaz z Rosji surowcem z USA. Sprowadzą go do pływających terminali

W Wilhelmshaven zakończono budowę nowego pływającego terminalu pozwalającego na przyjmowanie skroplonego gazu LNG.

Wilhelmshaven jest portowym miastem w Dolnej Saksonii leżącym na wybrzeżu Morza Północnego. Rozpoczęcie funkcjonowania nowego terminalu do odbioru gazu ma nastąpić na przełomie obecnego i przyszłego roku.

Koszt inwestycji realizowanej przez niemiecki koncern energetyczny Uniper wyniósł 700 milionów euro. Terminal będzie mógł przyjmować 7,25 mln ton LNG rocznie.

Na ukończeniu jest też budowa kolejnych podobnych instalacji w portach Republiki Federalnej Niemiec. W najbliższych miesiącach powstaną one w Brunsbuettel, Stade i Lubmin. Możliwości importu gazu każdego z nich to co najmniej 5 mln ton rocznie. Docelowo surowiec sprowadzany do nich ma pokryć jedną trzecią krajowego zapotrzebowania na gaz.

W przyszłości terminale będą mogły być wykorzystane do obsługi dostaw ekologicznych paliw, jak np. wodoru.

Budowa instalacji była już planowana od lat. Dopóki jednak Niemcy kupowały surowiec z Rosji, wstrzymano jej realizację. Prace gwałtownie przyspieszyły w lipcu, po odcięciu dostaw przez gazociąg Nord Stream.

Gaz będzie sprowadzany głównie z teksańskiego portu Freeport w USA.

Reuter, nsenergybusiness.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA