fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaPodatkiNowa ordynacja podatkowa. Fatalne wieści dla firm

Nowa ordynacja podatkowa. Fatalne wieści dla firm

Politycy Konfederacji skrytykowali nowy projekt ordynacji podatkowej przygotowywany przez rząd PiS, w którym znajduje się cały szereg niekorzystnych zmian dla przedsiębiorców.

Blokowanie kont

W ramach proponowanych zmian fiskus będzie mógł blokować konta polskich przedsiębiorców na 96 godzin, przy jednoczesnym utajnieniu nazwisk urzędników odpowiedzialnych za takie działanie. Jak zauważa poseł Konfederacji Krzysztof Tuduj, taki „przepis pozwala na pozbawienie każdego polskiego przedsiębiorcy możliwości operowania swoimi pieniędzmi przez cztery dni! Jedynie na podstawie podejrzenia”.

Zawieszenie przedawnienia

Projekt zakłada też zawieszenie biegu przedawnienia, dając urzędnikom możliwość kontrolowania firm przez niemal nieokreślony czas. Obecnie obowiązujące przepisy, które określają pięcioletni limit dla dochodzenia niezapłaconych danin, mają zostać zniesione.

Wzrost opłat za interpretację

Projekt zakłada ponadto dziesięciokrotny wzrost kosztów uzyskania interpretacji podatkowych. Duże firmy miałyby płacić 2,8 tys. zł za jeden wniosek, średnie – 1,4 tys. zł, a małe – 400 zł, w porównaniu do obecnej opłaty wynoszącej 40 zł dla wszystkich (pisaliśmy już o tym w artykule Czy opłaty za interpretacje podatkowe wzrosną… 70 razy?!). Takie podwyżki mają skomplikować prawo podatkowe oraz zniechęcić przedsiębiorców do korzystania z możliwości uzyskania interpretacji przepisów.

Jest to z jednej strony próba zniechęcenia przedsiębiorców do korzystania z tego narzędzia, a z drugiej wydrenowania kieszeni tym, którzy zdecydują się na pozyskanie interpretacji przepisów

– powiedział lider Konfederacji Marcin Sypniewski.

Konfederacja jednoznacznie odrzuca takie działania rządu i podkreśla swoje zaangażowanie w obronę polskiej przedsiębiorczości oraz majętności Polaków.

Źródło: Biuro prasowe Konfederacji

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Zakup okularów nie jest związany z przychodem firmy

Przedsiębiorcy, którzy próbują zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych są na przegranej pozycji. Fiskus nie pozwala na ujęcie tego typu wydatków w kosztach twierdząc, że mają one charakter prywatny.
8 MIN CZYTANIA

Wzrośnie opłata mocowa

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku podwyższone zostaną stawki tzw. opłaty mocowej, która jest elementem rachunków za energię elektryczną.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Eurokraci chcą ograniczyć prawo jazdy kategorii B

Pod niezużywającym się pretekstem ekologicznym posłowie do Parlamentu Europejskiego debatowali nad tym, by prawo jazdy kategorii B umożliwiało prowadzenie samochodów o wadze tylko do 1,8 tony.
2 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Wzrośnie opłata mocowa

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku podwyższone zostaną stawki tzw. opłaty mocowej, która jest elementem rachunków za energię elektryczną.
2 MIN CZYTANIA