fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiNowa ordynacja podatkowa. Fatalne wieści dla firm

Nowa ordynacja podatkowa. Fatalne wieści dla firm

Politycy Konfederacji skrytykowali nowy projekt ordynacji podatkowej przygotowywany przez rząd PiS, w którym znajduje się cały szereg niekorzystnych zmian dla przedsiębiorców.

Blokowanie kont

W ramach proponowanych zmian fiskus będzie mógł blokować konta polskich przedsiębiorców na 96 godzin, przy jednoczesnym utajnieniu nazwisk urzędników odpowiedzialnych za takie działanie. Jak zauważa poseł Konfederacji Krzysztof Tuduj, taki „przepis pozwala na pozbawienie każdego polskiego przedsiębiorcy możliwości operowania swoimi pieniędzmi przez cztery dni! Jedynie na podstawie podejrzenia”.

Zawieszenie przedawnienia

Projekt zakłada też zawieszenie biegu przedawnienia, dając urzędnikom możliwość kontrolowania firm przez niemal nieokreślony czas. Obecnie obowiązujące przepisy, które określają pięcioletni limit dla dochodzenia niezapłaconych danin, mają zostać zniesione.

Wzrost opłat za interpretację

Projekt zakłada ponadto dziesięciokrotny wzrost kosztów uzyskania interpretacji podatkowych. Duże firmy miałyby płacić 2,8 tys. zł za jeden wniosek, średnie – 1,4 tys. zł, a małe – 400 zł, w porównaniu do obecnej opłaty wynoszącej 40 zł dla wszystkich (pisaliśmy już o tym w artykule Czy opłaty za interpretacje podatkowe wzrosną… 70 razy?!). Takie podwyżki mają skomplikować prawo podatkowe oraz zniechęcić przedsiębiorców do korzystania z możliwości uzyskania interpretacji przepisów.

Jest to z jednej strony próba zniechęcenia przedsiębiorców do korzystania z tego narzędzia, a z drugiej wydrenowania kieszeni tym, którzy zdecydują się na pozyskanie interpretacji przepisów

– powiedział lider Konfederacji Marcin Sypniewski.

Konfederacja jednoznacznie odrzuca takie działania rządu i podkreśla swoje zaangażowanie w obronę polskiej przedsiębiorczości oraz majętności Polaków.

Źródło: Biuro prasowe Konfederacji

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA