fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaBiznesNowe zakazy i obowiązki dla firm

Nowe zakazy i obowiązki dla firm

W ramach utrudniania firmom i konsumentom normalnego funkcjonowania rząd wprowadza nowe regulacje nakazane przez Unię Europejską.

Rząd przygotował zakaz wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Chodzi o sztućce, takie jak widelce, noże, łyżki, patyczki, a także patyczki higieniczne, talerze, słomki oraz pojemniki na posiłki i na napoje ze styropianu – informuje serwis Podatki.biz.

W ten sposób polski rząd wprowadza regulacje, które wymaga prawo Unii Europejskiej. Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt nowelizacji został już przyjęty przez rząd.

„Poza szkodliwym oddziaływaniem na środowisko naturalne, a także potencjalnym oddziaływaniem na zdrowie ludzi, odpady morskie z tworzyw sztucznych mają negatywny wpływ na takie rodzaje działalności jak turystyka, rybołówstwo czy żegluga. Dochodzi również do utraty wartościowego materiału, który staje się odpadem mimo, że mógłby zostać ponownie wprowadzony do gospodarki” – w ten sposób rząd nieudolnie uzasadnia w swoim komunikacie przygotowywane utrudnienia dla firm, ale i dla konsumentów.

Jednocześnie wdrożone zostaną nowe obowiązki informacyjne dla firm dotyczące obecności tworzyw sztucznych w określonych produktach. Chodzi o obowiązek umieszczania na produktach informacji dotyczących m.in. obecności tworzyw sztucznych oraz o wynikającym z tego negatywnym wpływie na środowisko. Będzie to odnosić się m.in. do kubków na napoje, nawilżanych chusteczek, podpasek higienicznych czy wyrobów tytoniowych z filtrami.

Zobacz także: Unia zakaże… kubków do kawy na wynos

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA