W ramach utrudniania firmom i konsumentom normalnego funkcjonowania rząd wprowadza nowe regulacje nakazane przez Unię Europejską.

Rząd przygotował zakaz wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Chodzi o sztućce, takie jak widelce, noże, łyżki, patyczki, a także patyczki higieniczne, talerze, słomki oraz pojemniki na posiłki i na napoje ze styropianu – informuje serwis Podatki.biz.

W ten sposób polski rząd wprowadza regulacje, które wymaga prawo Unii Europejskiej. Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt nowelizacji został już przyjęty przez rząd.

„Poza szkodliwym oddziaływaniem na środowisko naturalne, a także potencjalnym oddziaływaniem na zdrowie ludzi, odpady morskie z tworzyw sztucznych mają negatywny wpływ na takie rodzaje działalności jak turystyka, rybołówstwo czy żegluga. Dochodzi również do utraty wartościowego materiału, który staje się odpadem mimo, że mógłby zostać ponownie wprowadzony do gospodarki” – w ten sposób rząd nieudolnie uzasadnia w swoim komunikacie przygotowywane utrudnienia dla firm, ale i dla konsumentów.

Jednocześnie wdrożone zostaną nowe obowiązki informacyjne dla firm dotyczące obecności tworzyw sztucznych w określonych produktach. Chodzi o obowiązek umieszczania na produktach informacji dotyczących m.in. obecności tworzyw sztucznych oraz o wynikającym z tego negatywnym wpływie na środowisko. Będzie to odnosić się m.in. do kubków na napoje, nawilżanych chusteczek, podpasek higienicznych czy wyrobów tytoniowych z filtrami.

Zobacz także: Unia zakaże… kubków do kawy na wynos

Poprzedni artykułPrzepisy precyzują, jak przeprowadzić inwentaryzację
Następny artykułGorączka złota w Polsce