fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaKrajNowelizacja Kodeksu pracy nabiera tempa. Co z pracą zdalną?

Nowelizacja Kodeksu pracy nabiera tempa. Co z pracą zdalną?

Rozpoczęły się prace sejmowe nad nowelizacją Kodeksu pracy. Najważniejsze zmiany dotyczą uregulowania pracy w trybie zdalnym, a także możliwości sprawdzenia przez pracodawcę, czy pracownik w czasie pracy nie spożywa alkoholu bądź innych substancji niedozwolonych.

Rynek długo czekał na nowelizację Kodeksu pracy, ale teraz prace nad nią nabierają tempa. Projekt trafił do Sejmu na początku czerwca br. (druk nr 2335), a na początku lipca odbyło się jego pierwsze czytanie i został skierowany do prac w dedykowanych komisjach. Ostatnie prace w podkomisji miały miejsce 13 września. Co zawiera nowelizacja?

Praca zdalna to już nic nadzwyczajnego

Pandemia i czas lockdownów to nowa rzeczywistość wielu pracowników. Wiele osób praktycznie z dnia na dzień musiało przejść na pracę zdalną. Było to o tyle trudne, zwłaszcza na początku sytuacji związanej z COVID-19, że ani firmy, ani pracownicy nie byli przygotowani do takiego trybu. Przepisy oczywiście też nie przystawały do nowych realiów. Pomogły regulacje ustaw zwanych tarczami antykryzysowymi. To w nich doprecyzowano, jakie prawa i obowiązki przysługują firmom i pracownikom, których miejsce pracy jest w ich miejscu zamieszkania.

Czas izolacji się skończył, ale praca zdalna z nami została i raczej będzie już jednym z normalnych trybów. Pojawiła się więc konieczność wprowadzenia pracy zdalnej do Kodeksu pracy na stałe i opracowania stosownej nowelizacji przepisów w tym zakresie.

W projekcie przede wszystkim zdefiniowano pracę zdalną. Będziemy mieli z nią do czynienia wówczas, gdy będzie wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika. Takie miejsce będzie trzeba uzgodnić z szefem, a więc praktyce zgłosić, gdzie dokładnie pracownik zamierza pracować i pracodawca będzie musiał to miejsce zaakceptować. Praca będzie mogła być wykonywana w pełnym wymiarze czasu jako praca zdalna albo też tylko częściowo jako praca zdalna – np. trzy dni w tygodniu w siedzibie pracodawcy i dwa dni w miejscu zamieszkania pracownika. Warto też wspomnieć, że to szef będzie mógł skierować pracownika do pracy zdalnej. Jednak takie polecenie będzie mogło być wydane tylko w przypadkach nadzwyczajnych, np. klęski żywiołowej lub kolejnego lockdownu. Projekt przewiduje także możliwość cofnięcia w każdym czasie polecenia wykonywania pracy zdalnej. Podobnie pojawi się możliwość efektywnego wycofania się każdej ze stron z wykonywania pracy zdalnej w przypadku, gdy do jej uzgodnienia dojdzie w trakcie zatrudnienia.

Jeśli pracodawca i pracownik dojdą do porozumienia w zakresie pracy zdalnej, firma musi zapewnić pracownikowi narzędzia do jej wykonywania z domu. Oczywiście strony mogą się też umówić, że pracownik będzie korzystał z prywatnego komputera, ale tylko wówczas, gdy nie zagraża to interesom firmy. Również firma będzie musiała pokryć wydatki pracownika związane z pracą na odległość. Na tę okoliczność będzie mógł być wypłacany np. ryczałt.

Wniosek pracownika dotyczący wykonywania pracy zdalnej nie będzie, co do zasady, dla pracodawcy wiążący z wyjątkiem wniosków pracownic w ciąży, pracowników wychowujących dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia oraz pracowników wymienionych w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3 K.p., to jest m.in. tych, którzy mają dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością.

Pracodawca i pracownik pracujący zdalnie będą się ze sobą porozumiewać „z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość” – mogą to być np. e-mail, fax, telefon czy komunikatory.

Kontrola pracowników

Drugi obszar zmian zawarty w omawianym projekcie dotyczy kontroli trzeźwości pracowników lub na obecność środków działających podobnie do alkoholu. Zmiany w tym zakresie podyktowane są rozwiązaniami zawartymi w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – ogólne rozporządzenie o ochronie danych (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1, z późn. zm.).

Przepisy precyzują, że kontrola na obecność alkoholu lub innych substancji będzie możliwa, gdy będzie to niezbędne dla zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób albo ochrony mienia. Pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, w którego organizmie zostanie stwierdzona obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Będzie tak wówczas, gdy pracownik przyjdzie do pracy w stanie nietrzeźwym lub spożyje alkohol bądź inną substancję w czasie pracy.

Badanie stanu trzeźwości pracownika oraz badanie na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu będzie mogła przeprowadzać również policja.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Inflacja jest coraz mniej straszna?

Maleje odsetek Polaków, którzy obawiają się inflacji, choć niezmiennie jest to główny powód zmartwień dla ankietowanych.
2 MIN CZYTANIA

Barmani w Polsce powinni zarabiać więcej?

Związkowa Alternatywa domaga się podniesienia stawek osobom zatrudnionym w gastronomii, które pracują nocami z soboty na niedzielę.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński miód nie wjedzie do Polski

Polska Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podjęła decyzję o niedopuszczeniu na polski rynek dużej partii miodu gryczanego z Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA