fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeNowy konkurs na dofinansowanie innowacyjnych technologii

Nowy konkurs na dofinansowanie innowacyjnych technologii

Mikro, mali i średniej wielkości przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie zakupu licencji lub prawa własności do innowacyjnej technologii wdrażanej w ich firmie. W drodze konkursu, ze środków unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), firma może uzyskać nawet do 200 tysięcy euro.

Nie warto zwlekać – konkurs potrwa maksymalnie do 15 grudnia tego roku i jest to graniczna data składania w Agencji Rozwoju Przemysłu wniosków o dofinansowanie innowacji. Jest to już piąta edycja konkursu, realizowana przez należącą do ARP S.A. Sieć Otwartych Innowacji. Do czterech poprzednich edycji zgłosiło się ponad 360 firm, z czego do tej pory 108 otrzymało dofinansowania na łączną kwotę ponad 38 mln zł.

– To właśnie dzięki funduszom uzyskanym w konkursach Sieci Otwartych Innowacji firmy wdrożyły nowe lub znacząco udoskonalone metody produkcji lub dostawy, co w krótkim czasie zaowocowało obniżeniem kosztów jednostkowych produkcji, wyeliminowaniem wąskich gardeł, czy podniesieniem jakości świadczonych usług – mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A.

Z informacji ARP S.A. wynika też, że wprowadzenie innowacji do przedsiębiorstw przełożyło się nie tylko na obniżenie kosztów, ale także na wzrost wolumenu produkcji, a w konsekwencji sprzedaży. To zaś znalazło finalny, dobry efekt w postaci ogólnego rozwoju firm oraz wejścia na nowy etap działalności.

Pieniądze tylko na innowacje

W ramach tego interesującego konkursu mikro, mali i średniej wielkości przedsiębiorcy mogą się ubiegać o dofinansowanie zakupu wartości niematerialnych i prawnych o charakterze określanym jako „innowacyjny”. Należą do nich patenty lub zgłoszenia patentów, wzory użytkowe lub zgłoszenia wzorów użytkowych, wzory przemysłowe lub zgłoszenia wzorów przemysłowych, prawa autorskie do oprogramowania (za wyjątkiem programów do obsługi działalności administracyjnej, np. oprogramowania biurowego i księgowego oraz systemów operacyjnych komputerów osobistych), a także prawa do chronionych odmian roślin, topografia układów scalonych, czy know-how.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA