Mikro, mali i średniej wielkości przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie zakupu licencji lub prawa własności do innowacyjnej technologii wdrażanej w ich firmie. W drodze konkursu, ze środków unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), firma może uzyskać nawet do 200 tysięcy euro.

fundusz pożyczkowy wsparcia płynności mśp - grafika wpisu
Pixabay

Nie warto zwlekać – konkurs potrwa maksymalnie do 15 grudnia tego roku i jest to graniczna data składania w Agencji Rozwoju Przemysłu wniosków o dofinansowanie innowacji. Jest to już piąta edycja konkursu, realizowana przez należącą do ARP S.A. Sieć Otwartych Innowacji. Do czterech poprzednich edycji zgłosiło się ponad 360 firm, z czego do tej pory 108 otrzymało dofinansowania na łączną kwotę ponad 38 mln zł.

– To właśnie dzięki funduszom uzyskanym w konkursach Sieci Otwartych Innowacji firmy wdrożyły nowe lub znacząco udoskonalone metody produkcji lub dostawy, co w krótkim czasie zaowocowało obniżeniem kosztów jednostkowych produkcji, wyeliminowaniem wąskich gardeł, czy podniesieniem jakości świadczonych usług – mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A.

Z informacji ARP S.A. wynika też, że wprowadzenie innowacji do przedsiębiorstw przełożyło się nie tylko na obniżenie kosztów, ale także na wzrost wolumenu produkcji, a w konsekwencji sprzedaży. To zaś znalazło finalny, dobry efekt w postaci ogólnego rozwoju firm oraz wejścia na nowy etap działalności.

Pieniądze tylko na innowacje

W ramach tego interesującego konkursu mikro, mali i średniej wielkości przedsiębiorcy mogą się ubiegać o dofinansowanie zakupu wartości niematerialnych i prawnych o charakterze określanym jako „innowacyjny”. Należą do nich patenty lub zgłoszenia patentów, wzory użytkowe lub zgłoszenia wzorów użytkowych, wzory przemysłowe lub zgłoszenia wzorów przemysłowych, prawa autorskie do oprogramowania (za wyjątkiem programów do obsługi działalności administracyjnej, np. oprogramowania biurowego i księgowego oraz systemów operacyjnych komputerów osobistych), a także prawa do chronionych odmian roślin, topografia układów scalonych, czy know-how.

 

Poprzedni artykułAstronomiczne długi na świecie
Następny artykułDyrektywa o ochronie sygnalistów – nowe obowiązki dla pracodawców?