fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeNowy konkurs na dofinansowanie innowacyjnych technologii

Nowy konkurs na dofinansowanie innowacyjnych technologii

Mikro, mali i średniej wielkości przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie zakupu licencji lub prawa własności do innowacyjnej technologii wdrażanej w ich firmie. W drodze konkursu, ze środków unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), firma może uzyskać nawet do 200 tysięcy euro.

Nie warto zwlekać – konkurs potrwa maksymalnie do 15 grudnia tego roku i jest to graniczna data składania w Agencji Rozwoju Przemysłu wniosków o dofinansowanie innowacji. Jest to już piąta edycja konkursu, realizowana przez należącą do ARP S.A. Sieć Otwartych Innowacji. Do czterech poprzednich edycji zgłosiło się ponad 360 firm, z czego do tej pory 108 otrzymało dofinansowania na łączną kwotę ponad 38 mln zł.

– To właśnie dzięki funduszom uzyskanym w konkursach Sieci Otwartych Innowacji firmy wdrożyły nowe lub znacząco udoskonalone metody produkcji lub dostawy, co w krótkim czasie zaowocowało obniżeniem kosztów jednostkowych produkcji, wyeliminowaniem wąskich gardeł, czy podniesieniem jakości świadczonych usług – mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A.

Z informacji ARP S.A. wynika też, że wprowadzenie innowacji do przedsiębiorstw przełożyło się nie tylko na obniżenie kosztów, ale także na wzrost wolumenu produkcji, a w konsekwencji sprzedaży. To zaś znalazło finalny, dobry efekt w postaci ogólnego rozwoju firm oraz wejścia na nowy etap działalności.

Pieniądze tylko na innowacje

W ramach tego interesującego konkursu mikro, mali i średniej wielkości przedsiębiorcy mogą się ubiegać o dofinansowanie zakupu wartości niematerialnych i prawnych o charakterze określanym jako „innowacyjny”. Należą do nich patenty lub zgłoszenia patentów, wzory użytkowe lub zgłoszenia wzorów użytkowych, wzory przemysłowe lub zgłoszenia wzorów przemysłowych, prawa autorskie do oprogramowania (za wyjątkiem programów do obsługi działalności administracyjnej, np. oprogramowania biurowego i księgowego oraz systemów operacyjnych komputerów osobistych), a także prawa do chronionych odmian roślin, topografia układów scalonych, czy know-how.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy korzystają z chmur

Większość przedsiębiorstw w Polsce wykorzystuje różnego rodzaju technologie chmurowe do rekrutacji lub zarządzania swoimi kadrami.
2 MIN CZYTANIA

Firmy produkcyjne stawiają na AI

Większość firm produkcyjnych w Polsce wdrożyło jakieś rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji lub jest w trakcie ich implementacji.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Regionalne wsparcie dla firm z sektora MŚP

Przedsiębiorcy mogą już rozglądać się w swoich macierzystych regionach nad dostępnymi formami wsparcia ich działalności. Przybierają one zarówno formę dotacji, jak i preferencyjnych pożyczek. Warto wiedzieć o nich jak najwcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Elektromobilność już produkuje bezrobocie w branży motoryzacyjnej

W lutym ub.r. FCA Powertrain Poland w Bielsku Białej poinformowała, że ze względu na unijną politykę ratowania klimatu zamówienia na silniki spalinowe spadły i zwolniono około 300 z 800 pracowników. Do końca tego roku bielska fabryka ma zostać zlikwidowana.
2 MIN CZYTANIA

Czeka nas bitwa pokoleń na rynku mieszkaniowym?

Dwa pokolenia – młodsze i zdecydowanie starsze, będą coraz częściej rywalizować o zamieszkanie w miejskiej przestrzeni. Jakie propozycje mogą przygotować dla nich deweloperzy?
3 MIN CZYTANIA