fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumNowy multienergetyczny koncern przyniesie polskiej gospodarce dużo wartości dodanych

Nowy multienergetyczny koncern przyniesie polskiej gospodarce dużo wartości dodanych

Podczas tegorocznej edycji Kongresu 590 jedna z najciekawszych dyskusji dotyczyła roli nowego multienergetycznego koncernu. Uczestnicy panelu pt. „Połączenie spółek państwowych jako źródło synergii siły i synergii” wyjaśniali przede wszystkim mechanizmy tego, co obecnie przykuwa szczególną uwagę w życiu gospodarczym Polski, czyli fuzji pomiędzy PKN ORLEN i LOTOSEM, a w perspektywie – także PGNiG. Sens prowadzonej megafuzji został pokazany w kilku wymiarach i w kilku perspektywach.

O spojrzenie na ten proces i naświetlenie go zostali poproszeni:

  • Maciej Małecki – sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych
  • Marek Garniewski – ekspert w obszarze strategii i relacji inwestorskich PKN Orlen
  • Artur Cieślik – wiceprezes zarządu PGNiG ds. strategii i regulacji
  • Krzysztof Nowicki – wiceprezes LOTOSU ds. fuzji i przejęć
  • Leszek Wiwała – prezes i dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego

Sens fuzji potwierdzają wydarzenia

Fuzja dwóch największych podmiotów operujących na rynku paliw płynnych została zainicjowana około trzy lata temu w zupełnie innym świecie geopolitycznym i gospodarczym niż ten, z którym mamy do czynienia obecnie – w świecie pogrążonym w kryzysie militarno-energetycznym. Rodzi to nowe wyzwania przy prowadzeniu procesu łączenia czempionów energetycznych. Obecnie chodzi nie tylko o zbudowanie dużego i sprawnie zarządzanego podmiotu na rynku, ale także umiejscowienie go w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski.

– Zarówno pandemia, jak i rosyjska agresja na Ukrainę potwierdzają, że droga obrana przez rząd, droga fuzji ORLENU, LOTOSU i PGNiG, jest dobra dla naszego kraju, ale także dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział minister Maciej Małecki. – W tych okolicznościach, w których przyszło nam żyć, kiedy szaleją ceny surowców energetycznych, a zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju i całego regionu staje się rzeczą strategiczną i bardzo trudną, Polska potrzebuje silnego multienergetycznego koncernu – dodał sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Konsolidacja ta – według przewidywań ministra Małeckiego – przyniesie ze sobą podniesienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, dając komfort w dostępie do surowców energetycznych, zwiększając konkurencyjność polskiej gospodarki oraz pozytywnie wpływając na cały nasz region. Połączone ze sobą nasze trzy duże spółki będą w stanie osiągać przychody na poziomie 250 mld zł i obsługiwać 100 mln klientów w naszej części Europy. – Ten podmiot zapewni bezpieczeństwo Polsce, krajom bałtyckim, Czechom i Słowacji – mówił minister.

Walory nowego multikoncernu

Odnosząc się do współczesnej, trudnej sytuacji na rynku, dyskutanci podkreślali , że skonsolidowany multikoncern będzie bardziej odporny na zawirowania na rynkach światowych oraz uzyska łatwiejszy dostęp do finansowania, posiadając przy tym zdywersyfikowane źródła przychodów – od poszukiwania surowców, poprzez wydobycie, posiadanie rafinerii, petrochemii, aż do hurtu i detalu sprzedaży w energetyce.

7. edycja Kongres 590. Na zdjęciu Krzysztof Nowicki (z lewej) i Artur Cieslik.

– Chociaż dyskusja o fuzji ORLENU z LOTOSEM trwa już od dwudziestu lat, to proces wystartował dopiero cztery lata temu, gdy Polska dawno już była w Unii Europejskiej. Powinno dojść do niej dużo, dużo wcześniej. Dziś kryzys energetyczny, pogłębiony agresją Rosji, pokazuje, że jest na to już ostatni dzwonek – zauważył Marek Garniewski z PKN ORLEN.

Zdaniem Krzysztofa Nowickiego, proces, który rozpoczął się w 2018 r., był oparty o wizję połączenia bez znajomości wówczas rozstrzygnięć organu antymonopolowego, którego rolę pełni w tym przypadku Komisja Europejska. – Dopiero w 2020 r. poznaliśmy „środki zaradcze”, które dla wielu stały się problemem, a dla liderów tego procesu szansą na uzyskanie odpowiedzi, czy nowy multienergetyczny koncern  w Polsce będzie w stanie sprostać wyzwaniom nie tylko bieżącym, ale także wyzwaniom przyszłości – mówił wiceprezes LOTOSU.

– Ta odpowiedź znalazła się w warunkach, w których „przetestowano” wszystkie możliwości funkcjonowania tego nowego koncernu. Najpierw w okresie pandemii, a potem w dobie kryzysu energetycznego obfitującego w zdarzenia o charakterze nadzwyczajnym, które pomimo wykazania walorów ekonomicznych były przez nas oceniane krytycznie – dodał wiceprezes Nowicki.

Polska racja stanu: wejść do ekstraklasy

– Ta fuzja to jest polska racja stanu, bo nowy ORLEN wejdzie do ekstraklasy firm paliwowych. Zyska większą siłę przetargową wobec dostawców, nie dając się rozgrywać przez nie cenowo, co jest możliwe, gdy na rynku polskim rywalizują dwie podobne do siebie spółki mającego tego samego, państwowego właściciela – dodał wiceprezes LOTOSU.

Istotnym wyzwaniem przy fuzji było znalezienia odpowiedniego partnera do przeprowadzenia tego procesu, który uwzględni interesy wszystkich interesariuszy. – Gdybyśmy mieli możliwość przeprowadzenia tego procesu bez „środków zaradczych”, to nie wiem, czy musielibyśmy szukać tego partnera technologicznego i surowcowego – przyznał Krzysztof Nowicki.

7. edycja Kongres 590. Na zdjęciu Krzysztof Nowicki.

Obecnie wszyscy zainteresowanie megafuzją akceptują podejście, którego założeniem jest zdywersyfikowanie źródeł przychodów, nabywania surowców, finansowania inwestycji oraz uzgodnienie ścieżki rozwoju dla przyszłego multikoncernu. Istotną wartością fuzji ma być także poszerzenie rynków, na których dotąd Polska była niedoreprezentowana.

Leszek Wiwała z POPiHN rzucił „boczne światło” na odbywający się proces, opisując sytuację na rynku paliwowym. W odróżnieniu od  2015 r., kiedy to Polska miała nadprodukcję gotowych paliw i była ich eksporterem netto, dzisiaj, po ograniczeniu szarej strefy przez uszczelnienie rynku, mamy za mało zarówno oleju napędowego, jak i benzyny i musimy je importować. W jego opinii Polska zrobiła jednak bardzo dużo w ostatnim czasie, by zdywersyfikować źródła pozyskiwania paliw, przede wszystkim ropy naftowej (budowa Naftoportu).

Z kolei w opinii Artura Cieślika z PGNiG, wbrew wcześniejszym przypuszczeniom i pomimo spekulacji Gazpromu na rynku, niskoemisyjne źródło w postaci gazu nadal posiada swoje znaczenie, a PGNiG może wnieść swoje gazowe „wiano” do multienergetycznego koncernu, które wraz z energetyką jądrową odegra istotną rolę w miksie energetycznym.  – Wydarzenia, nie tylko ostatnie, wykazały,  że nie mieli racji ci, którzy uważają, że można funkcjonować bez węgla i paliw płynnych, opierając gospodarkę tylko o fotowoltaikę, czy energie wiatrową – podkreślił wiceprezes PGNiG.

Krzysztof Nowicki natomiast, rozwijając jeszcze inny, nurtujący wszystkich podczas debaty temat – o uwarunkowaniach, w których przyszło działać także polskim spółkom energetycznym, otwarcie wyraził brak złudzeń wokół zmian rynkowych: nacisk na szybkie przejście na tzw. zieloną energię nie będzie uwzględniał konieczności ewolucji na tym rynku, tylko będzie następował w sposób rewolucyjny. – Miejmy tylko nadzieję, że przerzucanie się ideologicznymi hasłami w kwestii klimatu i zmian na rynku energetycznym skończy się wówczas, gdy głos zabiorą odbiorcy końcowi energii i ciepła – podsumował wiceprezes LOTOSU.

Materiał powstał we współpracy z Grupą LOTOS

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA