fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaŚwiatNowy szantaż Brukseli wobec Polski!

Nowy szantaż Brukseli wobec Polski!

- Ukraina nie zostanie przyjęta do Unii Europejskiej, jeśli Polska nie zgodzi się na unijne superpaństwo - powiedział w Radiu Wnet europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski podkreślił, że taki szantaż moralno-polityczny przygotowywany jest wobec Polski, a skrywają się za nim przeciwnicy przyjęcia Ukrainy do UE.

– Na Polskę jest szykowany szantaż moralno-polityczny. Nasi wschodni sąsiedzi mają nie zostać przyjęci do Unii, jeżeli nie zgodzimy się na zwiększenie uprawnień UE kosztem suwerenności państw – stwierdził polityk w Radiu Wnet.

Tymczasem podczas dwudniowego szczytu Rada Europejska przyznała Ukrainie i Mołdowie status kandydatów do członkostwa w Unii Europejskiej, a ponadto pomoc dla będącej w stanie wojny z Rosją Ukrainy w wysokości 9 mld euro. Jednak należy zdać sobie sprawę, że droga Ukrainy co członkostwa w UE może być długa i wyboista. W przypadku niechęci Niemiec oraz Francji może potrwać nawet kilkadziesiąt lat. A tyle sama Unia raczej nie przetrwa.

Niestety eurokratom i politykom z niektórych krajów unijnych roi się europejskie superpaństwo. 9 czerwca Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą Radę Europejską do rozpoczęcia procesu rewizji traktatów unijnych i przyznania PE m.in. prawa inicjatywy ustawodawczej, a także do wprowadzenia głosowania większościowego w Radzie. Co więcej, europarlamentarzyści domagają się rozszerzenia uprawnień Brukseli na takie sfery, jak ochrona zdrowia, energetyka, obronność oraz polityka społeczna i gospodarcza. Europoseł Saryusz-Wolski ocenił wtedy, że przegłosowane zmiany zmierzają w kierunku stworzenia „superpaństwa i federalnej centralizacji UE kosztem kompetencji państw członkowskich”.

Zobacz także: Członkostwo w Unii? Ukraina mogłaby tego nie przetrwać

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA