fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Przedstawiciele ponad 30 państw całego świata wzięli udział w historycznym spotkaniu na wysokim szczeblu, zorganizowanym przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA). Było ono poświęcone wyłączenie roli energii atomowej. Polskę reprezentował premier Donald Tusk. 

Szczyt miał rozwinąć tezy z ostatniego spotkania COP 28, podczas którego włączono energię atomową do źródeł, z których korzystanie ma przyczynić się do redukcji globalnych zanieczyszczeń i przeciwdziałania zjawisku globalnego ocieplenia. Pierwszy szczyt COP odbył się w 1995 r. Od tamtej pory są one organizowane cyklicznie co roku (w 2001 r. były wyjątkowo dwa). 

Dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi stwierdził, że teraz należy skonkretyzować i nadać odpowiedni bieg działaniom, których kierunek został wyznaczony podczas COP 28. Jednocześnie też stwierdził: 

Potrzeba było 28 konferencji klimatycznych COP, żeby w końcu przyznać, że należy przyspieszyć rozwój energetyki jądrowej

i podsumował: 

lepiej jednak późno niż wcale.

Obecni na spotkaniu przywódcy zgodzili się, że do roku 2050 należy potroić obecnie dostępne moce energii nuklearnej. 

Aktualnie atom odpowiada za 9 proc. globalnej produkcji energii (jeszcze w 1988 r. było to 18 proc.), pochodzącej z 438 elektrowni znajdujących się w 31 państwach. Planowane jest powstanie kolejnych 500 takich obiektów, z czego 61 jest już w budowie.

trtworld.com, ec.europa.eu, iaea.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz pracować w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA