fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaHistoriaPGE mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego

PGE mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego

W przestrzeni wirtualnej powstanie wyjątkowe muzeum, upamiętniające Polskie Państwo Podziemne. Będzie to jedyna w swoim rodzaju inicjatywa upamiętniająca polski ruch oporu podczas II wojny światowej. Mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Polski ruch oporu, składający się z 400 tysięcy zakonspirowanych żołnierzy, 50 tysięcy urzędników pracujących w tajemnicy przed okupantem, czy największego w Europie tajnego koncernu wydawniczego, to fenomen w skali światowej. Niestety „Polskie Państwo Podziemne” nie jest powszechnie znane, jego historia rozmyła się w ogólnym dramacie II wojny światowej.

W przestrzeni publicznej brakuje miejsca, które przedstawiałoby niezwykłość i złożoność polskiego oporu, a także obejmowało całość aktywności podziemnych struktur państwowych – tłumaczy Wojciech Dąbrowski prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna. – Dlatego zdecydowaliśmy się włączyć w ten wyjątkowy projekt. Dla mnie osobiście Historia Polskiego Państwa Podziemnego to inspirująca opowieść o bohaterstwie, patriotyzmie i odwadze cywilnej Polaków pod okupacją niemiecką. To Muzeum odda hołd tym wszystkim, którzy narażali swoje życie i swoich bliskich, nie tylko z bronią w ręku, ale także  wypełniając obywatelskie obowiązki wobec Ojczyzny. Dodatkowo, projekt będzie prowadzony w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej, co posłuży szerzeniu polskiej historii na arenie międzynarodowej – dodaje.

W Wirtualnym Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego prezentowanych będzie ponad 3000 eksponatów. Wśród nich znajdą się nigdy wcześniej nieprezentowane dokumenty, zdjęcia, czy wspomnienia oraz relacje.

Poprzez obiekty archiwalne i muzealne, relacje świadków historii, rodzinne pamiątki i osobiste dokumenty pragniemy w innowacyjny i nowoczesny sposób opowiedzieć o wyjątkowej historii tajnego państwa mówi Maciej Piwowarczuk z Fundacji na rzecz Wielkich Historii, pomysłodawca muzeum.

Otwarcie muzeum planowane jest w 2022 roku. Obecnie trwa digitalizacja historycznych dokumentów znajdujących się w prywatnych kolekcjach, ośrodkach muzealnych i zespołach archiwalnych, zarówno w kraju jak i za granicą. Wśród nich są raporty wywiadowcze, prace domowe uczniów tajnych kompletów, wyroki podziemnych sądów, czy schematy rakiety V2.

W tworzenie treści do Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego może włączyć się każdy, kto zna i chce podzielić się rodzinnymi okupacyjnymi historiami za pomocą strony internetowej tajnepanstwo.pl. W przyszłości zostaną one udostępnione w wirtualnym muzeum.

Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego będzie innowacyjne pod każdym względem. Każdy z odwiedzających muzeum będzie mógł wybrać to, co go najbardziej interesuje. Specjalny algorytm zaproponuje indywidulną trasę zwiedzania lub wystawę, np. przedstawiającą okupacyjny humor, repertuar podziemnych teatrów czy historię partyzanckiego oddziału. W Wirtualnym Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego znajdzie się miejsce na opowieść o walce zbrojnej, jak i pracy wywiadowczej, tajnych kompletach
i konspiracyjnych wydawnictwach, pracy administracyjnej, pomocy społecznej czy planach odbudowy kraju po wojnie.

Wirtualne muzea nie mają ograniczeń. Można w nich swobodnie wędrować w czasie
i przestrzeni. Działają 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. A co najważniejsze, są w stanie pomieścić nieograniczoną liczbę zbiorów – dodaje Maciej Piwowarczuk.

Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego jest projektem autorskim realizowanym przez Fundację na rzecz Wielkich Historii, finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji PGE oraz Fundacji PZU.

Fundacja na rzecz Wielkich Historii od 2008 roku działa na polu edukacji historycznej.
W swoich działaniach odkrywa dziedzictwo i przeszłość na nowo, wykorzystując nowoczesne technologie w procesach digitalizacji i udostępniania szerokiej publiczności zbiorów, archiwów oraz kolekcji. Fundacja tworzy między innymi narracyjne wystawy w internecie (np. kosciuszko.wielkiehistorie.pl), udostępnia innowacyjne narzędzia do nauki historii (np. aplikacja ToTuBy).

Fundacja PGE prowadzi różnego rodzaju działania społeczne nastawione w szczególności na edukację, pielęgnowanie pamięci historycznej oraz wsparcie osób starszych. Od 2016 roku PGE jest partnerem strategicznym Muzeum Powstania Warszawskiego, a w 2020 roku  objęła patronatem autorski program „Rodzinne spotkania z historią”, którego celem jest rodzinne zwiedzanie Muzeum i udział w zajęciach prowadzonych przez edukatorów w formie interaktywnej gry.

Fundacja PGE prowadzi też projekt „Tablice pamięci”, którego celem jest przywrócenie pamięci o Tablicach Tchorka upamiętniających miejsca egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej. W ramach projektu, przy każdej tablicy Karola Tchorka PGE umieszcza tablicę
z informacją w języku polskim i angielskim wraz z kodem QR, dzięki któremu można ściągnąć na telefon specjalną aplikację mobilną, umożliwiającą zlokalizowanie istniejących tablic,
a także poznanie historii każdego z miejsc upamiętniających niemieckie zbrodnie. Powstała także specjalna strona internetowa www.tablicepamieci.pl, gdzie można znaleźć na bieżąco aktualizowane informacje o projekcie.

INNE Z TEJ KATEGORII

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA

Mistrz inżynierii mostowej i wielki polski filantrop

W tym roku mija 160 lat od otwarcia pierwszego warszawskiego stalowego mostu na Wiśle. Zaprojektował go Stanisław Kierbedź. Inny jego słynny most, zbudowany w Petersburgu, tak bardzo spodobał się carowi, że monarcha – jak głosi anegdota – spacerując po nim z Kierbedziem, z każdym mijanym przęsłem awansował konstruktora. Tym sposobem na końcu mostu Kierbedź był już generał-majorem.
10 MIN CZYTANIA

Gorzkie żale – historia arcydzieła o męce Boga-Człowieka

W polskiej tradycji nieodłącznym elementem Wielkiego Postu są Gorzkie Żale – popularne nabożeństwo i polskie arcydzieło zbioru pieśni o Męce Pańskiej.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA