fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaPGE Partnerem Strategicznym Muzeum Powstania Warszawskiego i patronem programu „Rodzinne spotkania z...

PGE Partnerem Strategicznym Muzeum Powstania Warszawskiego i patronem programu „Rodzinne spotkania z historią”

PGE Polska Grupa Energetyczna kontynuuje i rozwija współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego. Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE i Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego podpisali umowę o strategicznym partnerstwie i objęciu przez PGE patronatem programu „Rodzinne spotkania z historią”.

W ramach współpracy strategicznej PGE objęło patronat nad autorskim programem Muzeum „Rodzinne spotkania z historią”. Celem programu jest rodzinne zwiedzanie Muzeum i udział w zajęciach prowadzonych przez edukatorów z Muzeum w formie interaktywnej gry.

Muzeum Powstania Warszawskiego to unikalne miejsce na mapie Świata, pielęgnujące pamięć o bohaterstwie naszych rodaków podczas II Wojny Światowej. Czujemy się zobowiązani do wspierania miejsc i instytucji, które upowszechniają wiedzę o tragicznych i ważnych wydarzeniach z polskiej historii – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W 2020 roku przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. PGE wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowuje się do obchodów wydarzenia, aby oddać hołd Powstańcom, bohaterom wydarzeń sierpnia i września 1944 r. – W tym roku Grupa PGE zamierza podkreślić rolę energetyków w Powstaniu Warszawskim, a szczególnie 63 pracowników Elektrowni Powiśle, którzy tworzyli oddział kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”. Dzięki ich heroicznej postawie utrzymano dostawy energii elektrycznej dla Warszawy, co pozwoliło funkcjonować walczącemu miastu. Już dzisiaj zapraszam na 1 sierpnia na uroczystość złożenia wieńców połączoną z koncertem i pokazem multimedialnym na terenie dawnej elektrowni Powiśle – informuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W związku z obchodami PGE zachęca do korzystania z aplikacji mobilnej „Tablice Pamięci”, w której znajduje się mapa z lokalizacjami 167 Tablic Karola Tchorka. Za pomocą aplikacji można poznać historię miejsc upamiętniających niemieckie zbrodnie na ludności cywilnej Warszawy.

Od 1 sierpnia przez 63 dni w aplikacji mobilnej „Tablice Pamięci” wszystkie Tablice Tchorka poświęcone ofiarom, które zginęły w Powstaniu, zostaną oznaczone białoczerwoną flagą. Dzięki temu będzie można łatwiej zapoznać się z historią miejsc związanych z powstańczymi walkami. Dodatkowo aplikacja została poszerzona o relacje świadków tamtych wydarzeń.

Dzięki wsparciu Grupy PGE – Strategicznego Partnera Muzeum – realizujemy szereg znaczących przedsięwzięć, na czele z sierpniowymi uroczystościami. PGE pomaga nam realizować naszą misję i cel, dbając o to by wartości, którymi kierowali się Powstańcy walczący o wolną Polskę i jej stolicę, tworzyły międzypokoleniową więź. Cieszymy się, że pomimo trudności i ograniczeń związanych z pandemią, kontynuujemy współpracę a tegoroczne uroczystości również zorganizujemy razem – podkreśla Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Źródło: Grupa PGE

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA