Według Komisji Europejskiej wodór jest paliwem, które przybliży Wspólnotę do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Dla PGNiG, które chce zbudować cały łańcuch kompetencji związanych z produkcją i wykorzystaniem wodoru, oznacza to nowe możliwości rozwoju technologii związanych z zielonym wodorem i bezpośredni wpływ na unijne regulacje w tym zakresie.

PGNiG rozpoczęło realizację badawczego programu, który ma wesprzeć rozwój technologii wodorowych

Sojusz European Clean Hydrogen Alliance (ECH2A) stworzony przez Komisję Europejską w lipcu br. ma wspierać tworzenie gospodarki opartej o czysty wodór. To platforma szerokiej współpracy przy tworzeniu całego wodorowego łańcucha wartości, która ma umożliwić zbudowanie w ciągu trzech dekad wodorowego ekosystemu w Europie.

To ważny krok w kierunku realizacji strategicznych planów PGNiG związanych z wodorem i kolejny przykład zaangażowania w rozwój rynku wodorowego. Przyłączenie się do sojuszu stworzonego przez Komisję Europejską pozwoli firmie czerpać z wiedzy i doświadczenia obecnych w nim partnerów, realizujących już działania związane z czystym wodorem. Aktywny udział w sojuszu pozwoli także PGNiG na realny wpływ na tworzenie unijnych regulacji związanych z rozwojem technologii wodorowych, a tym samym na włączenie się w proces transformacji sektora energetycznego na poziomie europejskim.

Do sojuszu ECH2A przystąpiło już ponad 250 przedsiębiorstw, wśród nich największe światowe koncerny energetyczne, ale także przedsiębiorstwa z wielu innych branż. Wśród członków są także instytucje rządowe i samorządowe, naukowe, finansowe, a także organizacje pozarządowe.

W lipcu tego roku, wraz z ministrem klimatu Michałem Kurtyką i wiceministrem Ireneuszem Zyską oraz największymi polskimi firmami z branż energetycznej i transportowej, PGNiG podpisało list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego. Natomiast we wrześniu spółka przystąpiła do stowarzyszenia Hydrogen Europe, które daje wiele możliwości wsparcia działań badawczo-rozwojowych związanych z wodorem.

MATERIAŁ PRZYGOTOWANY WE WSPÓŁPRACY Z PGNIG SA

Poprzedni artykułDlaczego rząd likwiduje ulgę abolicyjną?
Następny artykułBędą potrzebne nowe „Tarcze”. Czy nas na nie stać?