fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaForum inwestycjiPGNiG rozpoczęło zakupy gazu na potrzeby Baltic Pipe

PGNiG rozpoczęło zakupy gazu na potrzeby Baltic Pipe

Spółka z Grupy PGNiG podpisała umowy na zakup gazu ziemnego od firm z Danii i Norwegii. Zakupiony surowiec w przyszłości będzie mógł trafić do Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej za pośrednictwem gazociągu bałtyckiego.

PGNiG Supply and Trading (PST) jest spółką z Grupy PGNiG działającą na rynkach energetycznych Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej. Spółka ta podpisała umowy z duńską firmą Ørsted Salg & Service oraz norweskim Aker BP.

W pierwszym przypadku kontrakt będzie obowiązywał od 1 stycznia 2023 roku do 1 października 2028 roku, a jego całkowity wolumen to około 6,4 mld metrów sześciennych gazu. Zgodnie z umową z Ørsted to ta firma dostarczy PST część gazu ziemnego, który kontraktuje od firm prowadzących wydobycie w duńskiej części Morza Północnego, m.in. na złożu Tyra – największym duńskim złożu gazowym. Obecnie prowadzona jest tam modernizacja infrastruktury wydobywczej, co ma umożliwić kontynuowanie produkcji przez co najmniej 25 lat. Z tego powodu eksploatacja złoża została wstrzymana w 2019 roku. Ponowne jej uruchomienie planowane jest na rok 2022. Duński system przesyłowy łączy się z niemieckim poprzez interkonektor w Ellund, a w przyszłości będzie również połączony ze złożami na Norweskim Szelfie Kontynentalnym oraz z Polską dzięki budowanemu gazociągowi Baltic Pipe.

W przypadku umowy z Aker BP dostawy gazu rozpoczęły się już w październiku. Gaz ziemny z tego kontraktu trafia obecnie do sprzedaży na rynek niemiecki. Obie umowy wzmocnią pozycję firmy, w szczególności na duńskim i norweskim rynku hurtowym.

W najbliższych latach PST planuje znacząco zwiększyć aktywność na rynku norweskim. Umowa z Aker BP to ważny krok na drodze do budowy przez PST portfela kontraktów z partnerami działającymi w tym regionie.

Grupa Kapitałowa PGNiG – poprzez spółkę PGNiG Upstream Norway – i Aker BP współpracują ze sobą również przy produkcji węglowodorów. Obie spółki są współudziałowcami kilku koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Założone w 2010 roku PST zajmuje się działalnością tradingową oraz sprzedażą gazu ziemnego i energii elektrycznej na rynkach Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej. Spółka ma siedzibę w Monachium i posiada oddział w Londynie powołany do prowadzenia transakcji na rynku LNG. PST jest w 100 proc. własnością PGNiG SA.

Równolegle do rozwoju działalności na rynkach północnej Europy, PST wzmacnia swoją obecność na hurtowych rynkach gazu Europy Środkowo-Wschodniej. W 2020 roku spółka rozpoczęła handel gazem w Czechach oraz na Słowacji i w najbliższym czasie planuje wejść na rynek węgierski. Poprzez oddział w Londynie PST rozwija kompetencje w obszarze obrotu LNG. W ciągu ostatnich trzech lat PST zrealizowało liczne transakcje spotowe i średnioterminowe na dostawy gazu skroplonego, zapewniając Grupie PGNiG widoczną pozycję na dynamicznie rosnącym rynku międzynarodowego handlu LNG.

MATERIAŁ PRZYGOTOWANY WE WSPÓŁPRACY Z PGNIG SA

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA