fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaSportPlatfory streamingowe pod lupą

Platfory streamingowe pod lupą

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie serwisu streamingowego Viaplay i wystąpił o wyjaśnienia do Cyfrowego Polsatu i Canal+ Polska.

UOKiK wszczął postępowania wobec Viaplay, Polsatu oraz Canal+ w związku ze skargami na usterki techniczne, które uniemożliwiały konsumentom poprawne oglądanie opłaconych transmisji. Na samo Viaplay tylko w 2022 r. wpłynęło już 40 tego typu skarg.

Z działania skandynawskiej platformy streamingowej szczególnie niezadowoleni byli fani sportu, gdyż Viaplay oferuje m.in. mecze Bundesligi i Premier League czy gale KSW. I choć Viaplay na swojej stronie internetowej zapewnia, że transmisje są realizowane w wysokiej jakości, to rzeczywistość była inna. UOKiK się temu przyjrzy, a także sprawdzi sposób rozpatrywania reklamacji. Istnieją podejrzenia, że Viaplay zrzucało winę na klientów, a mianowicie ich słabe połączenie internetowe lub nieodpowiednie urządzenie. W przypadku przyjęcia reklamacji spółka oferowała jedynie 25 proc. rabatu na kolejny miesiąc subskrypcji.

– Powtarzające się problemy z transmisjami mogą zniechęcać konsumentów do dalszego korzystania z serwisu streamingowego, proponowanie im więc, w ramach rekompensaty, zniżki na dalszy abonament, może być nieadekwatne do sytuacji. Forma naprawienia szkody powinna być ustalona stosownie do jej wartości, w sposób zaspokajający interes konsumenta i uzgodniony z nim, nie zaś arbitralnie narzucony przez spółkę – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Postępowanie wyjaśniające w sprawie Viaplay może skutkować postawieniem zarzutów i nałożeniem kary w wysokości do 10 proc. obrotu.

W przypadku skarg na Cyfrowy Polsat oraz Canal+ Polska, to również dotyczyły one dostępu do relacji z wydarzeń sportowych. Urząd zwrócił się do obu spółek z prośbą o wyjaśnienia dotyczące skarg.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szymon Marciniak wciąż na szczycie. Ile zarobi w tym sezonie w Lidze Mistrzów?

Szymon Marciniak „rozgrywa” sezon życia. Najpierw sędziował finał mistrzostw świata w Katarze, teraz poprowadzi finał Ligi Mistrzów. Przed nim tylko jeden arbiter gwizdał dwa najważniejsze mecze w tym samym sezonie. Polak trafił więc na absolutny szczyt i niech zostanie na nim jak najdłużej.
3 MIN CZYTANIA

Arabowie zainwestują w polską piłkę nożną

Globalny Fundusz Inwestycyjny ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest poważnie zainteresowany ulokowaniem pieniędzy w polskiej piłce nożnej.
2 MIN CZYTANIA

Futbol jako sposób na życie. Rozmawiamy z Aleksandrą Matczak [WIDEO]

Dziś już nie wyobrażam sobie życia bez piłki nożnej, treningów i zgrupowań. Ryzyko, które podjęłam, bardzo się opłaciło – opowiada nam Aleksandra Matczak. Z zawodniczką Warty Poznań i reprezentantką Polski w amp futbolu spotkaliśmy się w Poznaniu podczas Impact’23. Największe marzenie? Występ w przyszłym roku na mistrzostwach świata.

INNE TEGO AUTORA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA