Polska Agencja Kosmiczna POLSA chce, aby nasz kraj już niedługo miał własne systemy satelitarne.

Pexels.com

Własne systemy satelitarnego obrazowania to tylko część planów Polskiej Agencji Kosmicznej. Poza tym POLSA chce uczestniczyć w misjach kosmicznych oraz w eksploracji Księżyca. Już teraz nasza agencja bierze udział w międzynarodowym programie Artemis.

– 10 lat obecności Polski w ESA pozwoliło na powstanie wielu firm, rozwój instytutów badawczych i uczelni, na rozwinięcie czegoś, co nazywamy polskim sektorem kosmicznym, który skupia już 12 tys. pracowników. Polska aparatura była na 80 misjach, mamy 11 polskich satelitów na orbicie – powiedział prof. Grzegorz Wrochna, szef POLSA.

W misji Artemis 1 poleci polska aparatura – będą to przygotowane przez Instytut Fizyki Jądrowej PAN z Krakowa detektory promieniowania, a firma VIGO dostarczyła detektory podczerwieni do badania jakości atmosfery w module załogowym.

– W przypadku misji Artemis polskie firmy myślą, żeby w przyszłości zarobić przy budowaniu baz na Księżycu. Musimy się tam nauczyć wykorzystywać tamtejsze surowce. Myślimy nawet o polskiej misji narodowej i wysłanie małego łazika, który byłby zdolny do pobierania i analizowania próbek – wskazał szef POLSA.

Prof. Wrochna zdradził, że POLSA przygotowuje narodowy system informacji satelitarnej, którego zadaniem będzie pozyskiwanie, gromadzenie, archiwizowanie i analizowanie obrazów z własnych satelitów obserwacyjnych. Właścicielem satelitów będzie państwo, ale dostęp do nich będzie otwarty.

PAP

Poprzedni artykułBędziemy mieć energię z ukraińskiej elektrowni atomowej?
Następny artykułDlaczego Jastrząb z NBP podnosi stopy? To zamach na twoją firmę! [Poradnik Oppenheima]