fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaInnowacjePolskie firmy potrzebują elektronicznego weksla

Polskie firmy potrzebują elektronicznego weksla

Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do rządu o wprowadzenie do obrotu gospodarczego weksla w formie elektronicznej.

Rada Przedsiębiorczości jest przekonana, że papierowa forma weksla jest nieodpowiednia dla dzisiejszej rzeczywistości i przedsiębiorcom potrzebna jest jego wersja elektroniczna. W związku z tym zaapelowano do rządu o podjęcie odpowiednich prac legislacyjnych.

Według przedsiębiorców pandemia koronawirusa oraz dzisiejsze środowisko biznesowe, w którym wiele kontaktów odbywa się na odległość sprawia, że poza wekslem papierowym firmy powinny mieć możliwość korzystania z weksla elektronicznego. Poza tym Rada Przedsiębiorczości wskazuje, że obowiązywanie weksli wyłącznie w tradycyjnej formie stało się już niebezpieczne, gdyż pojawiły się technologie fałszujące podpisy w sposób nieodróżnialny od podpisu odręcznego.

Rada Przedsiębiorczości w związku z powyższym apeluje do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie skutecznych działań w celu nowelizacji stosownych aktów prawnych dla umożliwienia wprowadzenia do obrotu prawnego weksla w formie elektronicznej, jako rozwiązania absolutnie korzystnego dla polskiej gospodarki, poprawiającego również bezpieczeństwo obrotu papierami wartościowymi oraz środkami publicznymi – krajowymi i unijnymi i wpisującego się w krajowe i unijne strategie cyfryzacji państwa i gospodarki jako priorytetu rozwojowego

– apelują przedstawiciele przedsiębiorców.

W apelu Rady wskazano, że tylko do końca 2022 roku przyjęto prawie siedemset tysięcy weksli w formie dokumentowej, co wygenerowało olbrzymie koszty związane z ich obsługą i bezpiecznym przechowywaniem.

W skład Rady Przedsiębiorczości wchodzą: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA