fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaForum innowacjiPolskie innowacje robotyczne zdominowały azjatycki konkurs

Polskie innowacje robotyczne zdominowały azjatycki konkurs

Start-up Michała Zdziarskiego i Jacka Kühnl-Kinela – wraz z 250 innymi start-upami – wziął udział w tegorocznym #HuaweiStartupChallenge, czyli największym konkursie dla pomysłów, których twórcy wierzą, że można skutecznie walczyć z wykluczeniem cyfrowym, edukacyjnym i społecznym.

Start-up Polaka Michała Zdziarskiego i Jacka Kühnl-Kinela, których innowacja technologiczna pomoże niepełnosprawnym, wygrał konkurs Huawei Startup Challenge. W konkursie tym – w kategorii wsparcie rozwoju innowacyjnych projektów – zostały wyróżnione także trzy inne polskie start-upy. Do „gry” wchodzi więc młodsze pokolenie inżynierów, którzy sporo dokonają na znów szybko rozwijającym się rynku automatyki i robotyki.

Trzy najlepsze rozwiązania otrzymały kolejno 100, 50 i 35 tys. zł na dalszy rozwój. Zwycięzca konkursu – młoda firma Wheelstair – stworzyła innowacyjną, w pełni zelektryzowaną oraz zautomatyzowaną medyczną przystawkę do wózków inwalidzkich. Przystawka wygląda kosmicznie i umożliwia niepełnosprawnym pokonywanie barier typu schody i innych – nawet dużych – nierówności, co dotąd było bardzo trudne lub wręcz niewykonalne nawet dla najnowocześniejszych wózków inwalidzkich.
Urządzenie łączy w sobie robotykę, mechatronikę, mechanikę i elektronikę. Jeśli technologia ta zostanie wdrożona i się upowszechni, z czasem stanieje i coraz więcej osób będzie mogło wydobyć się z wykluczenia społecznego.

Duże wsparcie

John George Lillywhite, b. dyrektor w londyńskiej korporacji Kainos Group zajmującej się nowoczesnym oprogramowaniem, a także menedżer w Fujitsu Services (Flexible Finance) Limited, Ian Keith Johnson z Joystick Asset Management LTD z londyńskiego City oraz prywatny inwestor Howard da Silva postanowili obdarzyć firmę Michała Zdziarskiego zaufaniem i wesprzeć ją finansowo. Zainwestowali w ten konkretny prototyp urządzenia dla niepełnosprawnych, pod nazwą WS-5. Następnie był on testowany przez potencjalnych  użytkowników oraz konsultowany z kadrą inżynierską. Projekt otrzymał też wsparcie funduszu LSI, działającego we współpracy z NCBR, z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a także dofinansowanie ze środków unijnych w ramach konkursu „Szybka ścieżka” organizowanego przez NCBR i finansowanego z Programu Inteligentny Rozwój (POIR).

Azja nadal przoduje

Nasycenie gospodarki inteligentnymi robotami najszybciej (w przeliczeniu na jednego pracownika) rośnie w Azji. Jest to wzrost o ponad 18 procent od 2014 roku. Nieco tylko niższe wzrosty notowane są w Ameryce Północnej i w Europie. Rosnącą popularnością cieszą się nie tylko roboty przemysłowe, ale i używane w usługach, wspierające człowieka oraz pozwalające na lepsze zarządzanie sprzedażą i komunikacją z klientami.

Coraz bardziej na znaczeniu zyskują właśnie zrobotyzowane pojazdy elektryczne. Dzięki wyposażeniu ich w czujniki i odpowiednie oprogramowanie bazujące na AI, zaczynają wchodzić do użytku powszechnego i mają coraz szersze zastosowanie w transporcie publicznym. Znakomicie przy tym współgrają z innymi urządzeniami. Ich niezaprzeczalną zaletą jest także to, że autonomiczne pojazdy elektryczne są bardziej przyjazne dla środowiska, niż do tej pory stosowane tradycyjne rozwiązania.

Niesłychanie precyzyjne roboty

Dominujące na świecie marki znane z produkcji robotów, to obecnie ABB, Fanuc, KUKA, ale także Mitsubishi oraz Universal Robots, który jest producentem tzw. robotów współpracujących. Na polskim rynku dały się poznać przede wszystkim firmy Fanuc oraz Schunk.

Współczesne roboty, w odróżnieniu od dwudziestowiecznych, charakteryzuje wysoka jakość w każdym aspekcie. Aplikacje informatyczne, w które je wyposażono, pozwalają w pełni wykorzystać precyzję, z jaką wykonują one powtarzalne zadania. Z kolei postępująca miniaturyzacja, a przede wszystkim wyposażenie robotów w czujniki „momentu siły” lub „momentu obrotowego” pozwalają uzyskać niezwykłą wręcz precyzję działania, niedostępną dla człowieka. Robot – na przykład taka przystawka do wózka inwalidzkiego – może reagować w czasie rzeczywistym na napotkane nieregularne kształty lub wybrzuszenia podłoża rzędu nawet ułamków milimetra. Na naszych oczach „dzieje się jutro”.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA