fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaForum innowacjiPolskie innowacje robotyczne zdominowały azjatycki konkurs

Polskie innowacje robotyczne zdominowały azjatycki konkurs

Start-up Michała Zdziarskiego i Jacka Kühnl-Kinela – wraz z 250 innymi start-upami – wziął udział w tegorocznym #HuaweiStartupChallenge, czyli największym konkursie dla pomysłów, których twórcy wierzą, że można skutecznie walczyć z wykluczeniem cyfrowym, edukacyjnym i społecznym.

Start-up Polaka Michała Zdziarskiego i Jacka Kühnl-Kinela, których innowacja technologiczna pomoże niepełnosprawnym, wygrał konkurs Huawei Startup Challenge. W konkursie tym – w kategorii wsparcie rozwoju innowacyjnych projektów – zostały wyróżnione także trzy inne polskie start-upy. Do „gry” wchodzi więc młodsze pokolenie inżynierów, którzy sporo dokonają na znów szybko rozwijającym się rynku automatyki i robotyki.

Trzy najlepsze rozwiązania otrzymały kolejno 100, 50 i 35 tys. zł na dalszy rozwój. Zwycięzca konkursu – młoda firma Wheelstair – stworzyła innowacyjną, w pełni zelektryzowaną oraz zautomatyzowaną medyczną przystawkę do wózków inwalidzkich. Przystawka wygląda kosmicznie i umożliwia niepełnosprawnym pokonywanie barier typu schody i innych – nawet dużych – nierówności, co dotąd było bardzo trudne lub wręcz niewykonalne nawet dla najnowocześniejszych wózków inwalidzkich.
Urządzenie łączy w sobie robotykę, mechatronikę, mechanikę i elektronikę. Jeśli technologia ta zostanie wdrożona i się upowszechni, z czasem stanieje i coraz więcej osób będzie mogło wydobyć się z wykluczenia społecznego.

Duże wsparcie

John George Lillywhite, b. dyrektor w londyńskiej korporacji Kainos Group zajmującej się nowoczesnym oprogramowaniem, a także menedżer w Fujitsu Services (Flexible Finance) Limited, Ian Keith Johnson z Joystick Asset Management LTD z londyńskiego City oraz prywatny inwestor Howard da Silva postanowili obdarzyć firmę Michała Zdziarskiego zaufaniem i wesprzeć ją finansowo. Zainwestowali w ten konkretny prototyp urządzenia dla niepełnosprawnych, pod nazwą WS-5. Następnie był on testowany przez potencjalnych  użytkowników oraz konsultowany z kadrą inżynierską. Projekt otrzymał też wsparcie funduszu LSI, działającego we współpracy z NCBR, z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a także dofinansowanie ze środków unijnych w ramach konkursu „Szybka ścieżka” organizowanego przez NCBR i finansowanego z Programu Inteligentny Rozwój (POIR).

Azja nadal przoduje

Nasycenie gospodarki inteligentnymi robotami najszybciej (w przeliczeniu na jednego pracownika) rośnie w Azji. Jest to wzrost o ponad 18 procent od 2014 roku. Nieco tylko niższe wzrosty notowane są w Ameryce Północnej i w Europie. Rosnącą popularnością cieszą się nie tylko roboty przemysłowe, ale i używane w usługach, wspierające człowieka oraz pozwalające na lepsze zarządzanie sprzedażą i komunikacją z klientami.

Coraz bardziej na znaczeniu zyskują właśnie zrobotyzowane pojazdy elektryczne. Dzięki wyposażeniu ich w czujniki i odpowiednie oprogramowanie bazujące na AI, zaczynają wchodzić do użytku powszechnego i mają coraz szersze zastosowanie w transporcie publicznym. Znakomicie przy tym współgrają z innymi urządzeniami. Ich niezaprzeczalną zaletą jest także to, że autonomiczne pojazdy elektryczne są bardziej przyjazne dla środowiska, niż do tej pory stosowane tradycyjne rozwiązania.

Niesłychanie precyzyjne roboty

Dominujące na świecie marki znane z produkcji robotów, to obecnie ABB, Fanuc, KUKA, ale także Mitsubishi oraz Universal Robots, który jest producentem tzw. robotów współpracujących. Na polskim rynku dały się poznać przede wszystkim firmy Fanuc oraz Schunk.

Współczesne roboty, w odróżnieniu od dwudziestowiecznych, charakteryzuje wysoka jakość w każdym aspekcie. Aplikacje informatyczne, w które je wyposażono, pozwalają w pełni wykorzystać precyzję, z jaką wykonują one powtarzalne zadania. Z kolei postępująca miniaturyzacja, a przede wszystkim wyposażenie robotów w czujniki „momentu siły” lub „momentu obrotowego” pozwalają uzyskać niezwykłą wręcz precyzję działania, niedostępną dla człowieka. Robot – na przykład taka przystawka do wózka inwalidzkiego – może reagować w czasie rzeczywistym na napotkane nieregularne kształty lub wybrzuszenia podłoża rzędu nawet ułamków milimetra. Na naszych oczach „dzieje się jutro”.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rewolucja na miarę wynalezienia komputerów [WYWIAD]

Na naszych oczach zmienia się postrzeganie świata i współczesnych rozwiązań technologicznych. W mojej ocenie za dwa lata nie będziemy mieli już aplikacji w telefonie. Będziemy komunikować się głosowo i tekstowo poprzez czat oparty na generatywnej AI. Nauczony naszych preferencji, będzie on w stanie odpowiadać na nasze pytania, reagować na nastroje, usprawniać sposób, w jaki pracujemy – mówi nam Bartosz Tomczyk, przewodniczący Rady Nadzorczej Honey Payment.
8 MIN CZYTANIA

Idziemy w stronę technologii 7G [WYWIAD]

O tym, czy pracujące w Polsce ośrodki badawcze potrafią skutecznie przyciągać światowej sławy naukowców, o ich sukcesach badawczych i przydatności wynalazków w przemyśle rozmawiamy z prof. dr hab. Wojciechem Knapem, międzynarodowej sławy fizykiem oraz szefem Międzynarodowej Agendy Badawczej Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA, powstałej przy Instytucie Wysokich Ciśnień Unipress PAN.
5 MIN CZYTANIA

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy przedsiębiorcy odważnie inwestują za granicą

Czy polskie firmy sektora MŚP są wystarczająco uzbrojone w odpowiednie narzędzia finansowe, by skutecznie podbijać teraz rynki zagraniczne?
3 MIN CZYTANIA

Korzystne zmiany przy zamówieniach publicznych i nowe formy wsparcia MŚP

„Zamówienia publiczne dostępne dla wszystkich – oferta dla przedsiębiorców” to projekt realizowany przez PARP na wniosek rządu, w którym przedsiębiorcy sektora MŚP otrzymują realne wsparcie przy przetargach publicznych. Na Opolszczyźnie młodzi przedsiębiorcy dostaną pieniądze na prace badawczo-rozwojowe. Nie zapomniano również o rolnikach
3 MIN CZYTANIA

Idziemy w stronę technologii 7G [WYWIAD]

O tym, czy pracujące w Polsce ośrodki badawcze potrafią skutecznie przyciągać światowej sławy naukowców, o ich sukcesach badawczych i przydatności wynalazków w przemyśle rozmawiamy z prof. dr hab. Wojciechem Knapem, międzynarodowej sławy fizykiem oraz szefem Międzynarodowej Agendy Badawczej Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA, powstałej przy Instytucie Wysokich Ciśnień Unipress PAN.
5 MIN CZYTANIA