fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaNaukaPolskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Polscy 15-latkowie osiągnęli w zeszłorocznym badaniu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wyniki znacznie gorsze niż w 2018 r. Wtedy wyniki były więcej niż bardzo dobre. W rozumowaniu matematycznym wyprzedzaliśmy wszystkie kraje Unii Europejskiej, z wyjątkiem Estonii.

Obecnie zajmujemy nadal wysokie miejsce w rankingu (za Estonią i Szwajcarią), ale ex aequo z Polską są liczne kraje, które w poprzednim badaniu były za nami, tj.: Holandia, Irlandia, Belgia, Dania, Wielka Brytania, Austria, Czechy, Słowenia, Finlandia, Łotwa i Szwecja.

Polska w ostatnich latach doświadczyła likwidacji gimnazjów i wprowadzenia nowej podstawy programowej.

Spada poziom wiedzy nastolatków

Cykliczne badanie OECD dotyczące światowych standardów uczenia się obejmuje umiejętności matematyczne i czytania wśród nastolatków. Wyniki pokazują ogólny bezprecedensowy spadek poziomu wiedzy matematycznej i rozumienia tekstu w kilkudziesięciu krajach. Tylko częściowo – jak wskazują eksperci OECD – jest temu winne zamykanie szkół z powodu pandemii.

OECD stwierdziła, że odnotowała jeden z najbardziej gwałtownych spadków wyników od 2000 r., kiedy to rozpoczęła testy 15-latków z czytania i nauk ścisłych. W porównaniu z ostatnim badaniem (w 2018 r.) w krajach OECD wyniki w czytaniu spadły średnio o 10 punktów, a w matematyce o 15 punktów, co stanowi spadek umiejętności odpowiadający 75 proc. czasu rocznej nauki.

OECD twierdzi, że podczas gdy ponad połowa z 81 objętych badaniem krajów odnotowała spadki, to Niemcy, Islandia, Holandia, Norwegia i Polska odnotowały szczególnie gwałtowny spadek wyników w matematyce.

Badanie wykazało, że średnio w całej OECD jeden na czterech 15-latków uzyskał słabe wyniki w czytaniu, matematyce i innych naukach ścisłych, co oznacza, że nie potrafił posługiwać się podstawowymi algorytmami ani interpretować prostych tekstów.

W badaniu wzięło udział 700 000 młodych ludzi z 38 (w większości rozwiniętych) krajów OECD i 44 spoza organizacji, który przystąpili do dwugodzinnego testu będącego największym międzynarodowym porównaniem wyników w edukacji. Test uważnie obserwowany jest przez decydentów.

Przyczyną, tylko pośrednio, pandemia

„COVID prawdopodobnie odegrał pewną rolę, ale nie przeceniałbym tego” – powiedział na konferencji prasowej dyrektor ds. edukacji OECD Andreas Schleicher komentując wyniki badania. Podkreślił, że „istnieją podstawowe czynniki strukturalne i jest znacznie bardziej prawdopodobne, że będą to trwałe cechy naszych systemów edukacji, które decydenci powinni naprawdę poważnie potraktować”.

Według badania kraje, które zapewniły dodatkowe wsparcie nauczycielom podczas zamykania szkół z powodu pandemii Covid-19 uzyskały lepsze wyniki. Były one ogólnie lepsze w miejscach, w których nauczyciel miał łatwy dostęp do specjalnej pomocy. Gorsze wyniki były zwykle powiązane z częstszym korzystaniem z telefonów komórkowych w celach rozrywkowych oraz z występowaniem w szkołach zgłaszanych niedoborów nauczycieli.

Singapur liderem

OECD stwierdziła, że spadek poziomu wiedzy nie jest nieunikniony wskazując na Singapur, gdzie uczniowie osiągali najwyższe wyniki z czytania, matematyki i innych nauk ścisłych – byli oni średnio o trzy do pięciu lat nauki lepsi od swoich rówieśników z OECD. Po Singapurze także Makau, Tajwan, Hongkong, Japonia i Korea Południowa również osiągnęły lepsze wyniki w naukach ścisłych. Również Estonia i Kanada osiągnęły dobre wyniki.

W czytaniu najwyższe oceny uzyskały: Irlandia, Japonia, Korea Południowa i Tajwan, a w Irlandii i Japonii były one tym bardziej godne uwagi, że średnie wydatki tych krajów na jednego ucznia nie przekraczały średniej OECD.

Reuter, gazetaprawna.pl, polityka.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy niemiecki system szkolnictwa zawiódł?

Publiczna edukacja w Niemczech jest „bezpłatna” (czyli finansowana z podatków), jednak coraz więcej rodziców decyduje się posłać swoje dzieci do szkoły prywatnej, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Czy dobre wykształcenie w Niemczech stanie się wkrótce przywilejem tylko tych, których będzie na nie stać?
5 MIN CZYTANIA

Czas skończyć z rozdawaniem laptopów w szkołach

Rozdawanie przez rządy laptopów w szkołach i bezrefleksyjna cyfryzacja to nie tylko marnotrawienie publicznych pieniędzy, ale także działanie na szkodę uczniów.
4 MIN CZYTANIA

Wojna o klimat dopiero się zaczyna

Do opinii publicznej z trudem przebijają się głosy ze świata nauki, że kryzys klimatyczny to humbug. Prawda jest taka, że zmiany na Ziemi mają charakter cykliczny, a człowiek jest odpowiedzialny za nie w nikłym stopniu. Upolityczniany katastrofizm klimatyczny i ekohisteria, choć sprzyjają budowaniu nowych gałęzi biznesu, mogą stać się autostradą do całkowitej ruiny gospodarek.
8 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie porozumiały się w sprawie korytarza handlowego

Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały porozumienie w sprawie nowego korytarza handlowego, który ma połączyć Europę z Indiami drogą morską i kolejową przez części Bliskiego Wschodu.
< 1 MIN CZYTANIA