W 2022 r. Port Gdańsk przyjmie najprawdopodobniej łącznie ok. 6 mln ton węgla. To rekord.

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceprezes Portu Gdańsk Sławomir Michalewski powiedział, że tylko w sierpniu do portu w Gdańsku sprowadzono ponad milion ton węgla, a idąc tym tempem do końca roku może być to kolejnych 5 mln ton. Jeśli w całym 2022 r. Port Gdańsk przyjmie 6 mln ton węgla, to pobije rekord.

Poza węglem, Port Gdańsk notuje bardzo dobre wyniki także w innych obszarach. Do końca lipca przeładowano tam 36 mln ton ładunków, czyli o 20 proc. więcej niż rok temu, a w całym 2022 r. będzie to prawdopodobnie ok. 60 mln ton. W opinii Sławomira Michalewskiego jest to skutek wojny na Ukrainie i przeładunku większej ilości towarów z tego kraju. To właśnie przez Gdańsk eksportowana jest m.in. stal i zboże. Przez nasz port przeszło ok. milion ton ukraińskich płodów rolnych, co dla Polski jest dobrym wynikiem, choć przed wojną Ukraina eksportowała nawet od 5 do 6 mln ton zbóż… miesięcznie. To pokazuje rozmiar znaczenia Ukrainy i zboża z tego kraju w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie.

Sławomir Michalewski wskazał, że dzisiaj handel zbożem ma na świecie wartość 120 mld dolarów, z czego aż 30 mld dolarów realizują Rosja i Ukraina.

W Porcie Gdańsk o ponad 40 proc. wzrósł również przeładunek ropy naftowej. Obecnie toczone są zaawansowane rozmowy z Gaz-Systemem w sprawie budowy pływającego terminala FSRU, który byłby zakotwiczony w Zatoce Gdańskiej.

PAP

Poprzedni artykułPrezes NBP uspokaja. Co powiedział o recesji?
Następny artykułCeny energii stają się coraz poważniejszą barierą w rozwoju firm