fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaArchiwum„Powrót wielkich Niemiec” - Francuzi pod ogromnym wrażeniem

„Powrót wielkich Niemiec” – Francuzi pod ogromnym wrażeniem

Kryzys wywołany koronawirusem jest światowy i bezprecedensowy. Równocześnie osiągnięcia poszczególnych rządów w walce z nim oraz strategie użyte w tej walce są bardzo różne, nawet jeżeli przeanalizujemy jedynie działania państw demokratycznych. Taki zróżnicowany obraz jawi się szczególnie w Europie, a więc na kontynencie, który wraz ze Stanami Zjednoczonymi jest najbardziej dotknięty przez epidemię pod względem liczby ofiar śmiertelnych, jednocześnie najbardziej odczuje skutki gospodarcze całego kryzysu.

Z jednej strony widzimy Francję, która przeżywa istny „sanitarny czerwiec 1940 r.”. Kraj, gdzie na skutek braku wizjonerskiej polityki władz i organizacji w ich działaniach utrwala się stan, w którym brakuje wyposażenia ochronnego, testów, łóżek do resuscytacji, aparatury cyfrowej, co w rezultacie plasuje ten kraj na 4. miejscu na świecie pod względem liczby ofiar. Dodatkowo, ogólnokrajowa izolacja społeczna ludności wywoła najprawdopodobniej spadek PKB o ponad 10 proc., co również przyczyni się do prawdziwego wybuchu bankructw i liczby bezrobotnych oraz gwałtownego wzrostu deficytu publicznego i wzrostu długu publicznego z ok. 15 do poziomu 120 proc. PKB. Wreszcie kraj, gdzie system funkcjonowania państwa oparty na praworządności został zawieszony, wraz z przyjęciem ustawy o stanie zagrożenia epidemicznego z 23 marca 2020 r., co wywołało wakat władzy ustawodawczej i sądowniczej.

W przeciwieństwie do Francji, kraj taki jak Niemcy podczas pandemii dokonał widowiskowego zwrotu. Niemiecki model funkcjonowania państwa, zdestabilizowany przez „dieselgate”, a wiec wojnę handlową i technologiczną wywołaną przez Donalda Trumpa, jak również przez otwarcie granic dla migrantów i mocny wzrost popularności partii AfD, pokazał swoją odporność na kryzysową sytuację. A sama Angela Merkel, której zdolności przywódcze oraz koalicja którą utworzyła, zdawały się być w stanie agonii, a której brak aktywności był jednogłośnie krytykowany, na nowo odzyskała posłuch zarówno w kraju, jak i w Europie. Ten sukces został zbudowany w czterech sferach.

W sferze zdrowotnej. Niemcy stanowią wyjątek, ponieważ odnotowały pięciokrotnie mniejszą liczbę zgonów niż Francuzi, przy populacji równej 83 mln mieszkańców (spośród których 21,5 proc. ma ponad 65 lat), podczas gdy Francja ma 67 mln mieszkańców. Dokonało się to dzięki strategii opartej na ściśle przestrzeganych zasadach zachowania dystansu społecznego, na mobilizacji przemysłu biomedycznego do masowego wykrywania chorych (350 000 testów przeprowadzanych tygodniowo w marcu i 200 000 dziennie w kwietniu), szybkim zwiększeniu wydolności szpitali, która wzrosła od lutego z 28 000 do 40 000 łóżek intensywnej terapii obecnie, w tym 30 000 łóżek z respiratorami (wobec 5 000 we Włoszech i 7 000 we Francji). Jednocześnie w Niemczech rozpoczęły się próby kliniczne szczepionki przeciwko koronawirusowi.

W sferze gospodarczej. Niemcy w pełni wykorzystały pole manewru, jakie zapewnił im powrót finansów publicznych do dobrej kondycji, co wyraża się nadwyżką budżetową w wysokości 13,5 mld euro oraz długiem publicznym zmniejszonym do poziomu 58 proc. PKB w 2019 r. To dzięki temu były w stanie zrealizować największy plan wsparcia własnej gospodarki od czasu drugiej wojny światowej. Plan tej obejmuje około 1200 miliardów euro, z czego 600 miliardów przeznaczonych jest na fundusz pomocy dla dużych firm, 50 miliardów na wsparcie dla MŚP, a kolejne 10 miliardów na inwestycje w system opieki zdrowotnej, nie licząc 822 miliardów euro pożyczek gwarantowanych przez bank publiczny KfW. Taki program oraz koniec izolacji społecznej wyznaczony na 20 kwietnia powinny pozwolić ograniczyć recesję do poziomu 4,2 proc. PKB w 2020 r., przed wyraźnym odbiciem wzrostu gospodarczego do poziomu 5,8 proc., jaki prognozuje się w 2021 r.

W sferze prawa. Niemcy ściśle przestrzegały swoich przepisów prawnych. Utrzymały normalne funkcjonowanie swoich instytucji i odrzuciły wprowadzenie stanu wyjątkowego. Ustawa z 25 marca dotycząca zasad ochrony przed epidemiami w skali całego kraju rzeczywiście przyznała ministrowi zdrowia szczególne uprawnienia, miedzy innymi możliwość ustanawiania przepisów prawnych dla Landów, bez uprzedniej zgody Bundesratu, ale trzy filary niemieckiej demokracji pozostały nietknięte: rygorystyczna kontrola władzy wykonawczej przez parlament; równowaga sił pomiędzy rządem federalnym i landami; oraz poszanowanie podstawowych wolności, prawa do prywatności, a wszystko to przy wzmożonej czujności sądów.

W sferze politycznej. Merkel, daleka od lirycznych uniesień i wojowniczych metafor, sprawnie nadzorowała walkę z kryzysem, ze spokojem i precyzją.

Jej powściągliwość oraz determinacja wzmocniły ufność ludności w stosunku do przywódców oraz instytucji państwowych, co znalazło odzwierciedlenie w poparciu dla władz 74 proc. obywateli – wobec 39 proc. poparcia we Francji.

Co warto zaznaczyć, odbyło się to z intensywną demokratyczną debatą w tle, która dotyczyła granic kompetencji rządu federalnego i landów, izolacji społecznej, poszanowania prawa do prywatności oraz ogólnoeuropejskiej solidarności. Daleka od triumfowania kanclerz powtarza z naciskiem, że kraj nie rozwiązał problemu epidemii koronawirusa, nie przestając przy tym wzywać obywateli do zachowania ostrożności i do mobilizacji w walce, która ma potrwać aż do momentu skomercjalizowania szczepionki.

Sukces Niemiec w zwalczaniu epidemii koronawirusa niesie ze sobą bogatą lekcje. Europa jest bardziej niż kiedykolwiek w centrum niemieckiego dylematu: im silniejsze są Niemcy w Unii, tym bardziej ożywiają oni uczucie wrogości u innych. Wrogości, która dziś jest szczególnie silna we Włoszech. Z drugiej strony, im bardziej Niemcy są osamotnione w Europie, tym bardziej osłabiają całą Europę.

Źródło: Le Figaro

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA