Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała o możliwości uzyskania dofinansowania w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki.

Na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw zostanie w ramach FENG przeznaczone aż 2,8 mld euro. Kwota ta ma być rozdysponowana do 2027 r.

Program FENG będzie realizowany m.in. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, do której będzie można składać wnioski o wsparcie. Z tej ścieżki wnioskowania skorzystają mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja. W przypadku dużych przedsiębiorstw wnioski należy składać do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

„Jednym z czterech priorytetów programu jest ścieżka SMART umożliwiająca ujęcie w jednym projekcie różnych etapów innowacyjnego przedsięwzięcia w modułach prac badawczo-rozwojowych (B+R), wdrożeń nowych rozwiązań, infrastruktury badawczo-rozwojowej, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji, cyfryzacji oraz zielonej gospodarki. Nabór w ramach Ścieżki SMART, w pierwszej kolejności dla projektów indywidualnych MŚP, został zaplanowany na I kw. 2023 r.” – wyjaśniono w informacji prasowej PARP.

Zgodnie z planem wsparcie w ramach programu FENG będzie udzielane w formie dotacji bezzwrotnej, z wyjątkiem modułu wdrożenia innowacji, gdzie przedsiębiorca otrzyma dotację warunkową, której zwrot będzie uzależniony od osiąganych przychodów z wdrożenia innowacyjnego rozwiązania.

– 2,8 mld euro z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki to ogromna kwota, która posłuży rozwojowi polskich firm z sektora MŚP. Z tego prawie 2,4 mld euro dofinansowania trafi do mikro, małych i średnich firm w ramach ścieżki SMART. Środki te będą wspierać przedsiębiorców: w budowaniu innowacyjności i przewagi konkurencyjnej na rynku polskim oraz zagranicznym, w rozwoju działalności badawczo-rozwojowej, wprowadzaniu na rynek nowych i ulepszonych produktów oraz usług, a także cyfryzacji i zielonej transformacji – powiedział Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

PARP

Poprzedni artykułOd stycznia wzrośnie limit kilometrówki dla pracowników
Następny artykułJak uwolnić biogazowy potencjał Polski? Relacja z Forum Biogazu i Biometanu [WIDEO]