fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaInnowacjePrawie 3 miliardy euro do 2027 r. dla MŚP

Prawie 3 miliardy euro do 2027 r. dla MŚP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała o możliwości uzyskania dofinansowania w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki.

Na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw zostanie w ramach FENG przeznaczone aż 2,8 mld euro. Kwota ta ma być rozdysponowana do 2027 r.

Program FENG będzie realizowany m.in. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, do której będzie można składać wnioski o wsparcie. Z tej ścieżki wnioskowania skorzystają mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja. W przypadku dużych przedsiębiorstw wnioski należy składać do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

„Jednym z czterech priorytetów programu jest ścieżka SMART umożliwiająca ujęcie w jednym projekcie różnych etapów innowacyjnego przedsięwzięcia w modułach prac badawczo-rozwojowych (B+R), wdrożeń nowych rozwiązań, infrastruktury badawczo-rozwojowej, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji, cyfryzacji oraz zielonej gospodarki. Nabór w ramach Ścieżki SMART, w pierwszej kolejności dla projektów indywidualnych MŚP, został zaplanowany na I kw. 2023 r.” – wyjaśniono w informacji prasowej PARP.

Zgodnie z planem wsparcie w ramach programu FENG będzie udzielane w formie dotacji bezzwrotnej, z wyjątkiem modułu wdrożenia innowacji, gdzie przedsiębiorca otrzyma dotację warunkową, której zwrot będzie uzależniony od osiąganych przychodów z wdrożenia innowacyjnego rozwiązania.

– 2,8 mld euro z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki to ogromna kwota, która posłuży rozwojowi polskich firm z sektora MŚP. Z tego prawie 2,4 mld euro dofinansowania trafi do mikro, małych i średnich firm w ramach ścieżki SMART. Środki te będą wspierać przedsiębiorców: w budowaniu innowacyjności i przewagi konkurencyjnej na rynku polskim oraz zagranicznym, w rozwoju działalności badawczo-rozwojowej, wprowadzaniu na rynek nowych i ulepszonych produktów oraz usług, a także cyfryzacji i zielonej transformacji – powiedział Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

PARP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA