fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaKrajPremier zapowiedział estoński CIT

Premier zapowiedział estoński CIT

– Z ogromną przyjemnością chcę powiedzieć o nowym rozwiązaniu podatkowym, które służy mikro, małym i średnim firmom, dla których robimy dużo, żeby tu zostali, rozwijali się i inwestowali. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy potrzebują kapitału, wiedzą doskonale, że zwłaszcza na tym początkowym etapie warto jest inwestować każdą złotówkę – powiedział Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, rząd wprowadza nowe rozwiązanie „mając świadomość, że kapitał ma narodowość, że warto walczyć o wzmocnienie polskiego kapitału, budowę polskiej klasy średniej”.

Tzw. estoński CIT to rozwiązanie polegające na przesunięciu momentu zapłaty podatku na moment wypłaty zysku firmy. Był to jeden z postulatów podatkowych od samego początku zgłaszany m.in. przez Radę Gospodarczą Strefy Wolnego Słowa.

Według premiera, na taką formę rozliczenia będą mogły zdecydować się przedsiębiorstwa, które mają obroty do wysokości 50 mln zł, czyli – jak podał Morawiecki – 97 proc. spółek kapitałowych zarejestrowanych w Polsce. Dodatkowo muszą to być firmy zatrudniające co najmniej 3 osoby.

Wybranie estońskiego CIT-u ma być dobrowolne. Będzie można z niego korzystać przez pięć lat z możliwością przedłużenia. Według szacunków rządu z nowego rozwiązania skorzystać będzie mogło około 200 tys. firm.

– To najnowocześniejsze rozwiązania podatkowe – podkreślił Mateusz Morawiecki. – Firma nie będzie musiała płacić podatku CIT tak długo, dopóki nie będzie wyciągała zysków ze swojej firmy. Każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się na rozwój w Polsce, czy to polski, czy zagraniczny, będzie miał ku temu idealne warunki.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jaki jest koszt wychowania dziecka w Polsce, czyli prawdziwe przyczyny kryzysu demograficznego

Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2023 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wynosi 309 tys. zł, a dwójki dzieci – 513 tys. zł. Rok wcześniej koszty te wyniosły odpowiednio 265 tys. i 439 tys. zł. Wynika z obliczeń przygotowanych przez Centrum im. Adama Smitha.
7 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Premier Morawiecki: To będzie potężny impuls dla Polski

125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek na korzystnych warunkach – tak dla Polski łącznie przekładają się ustalenia unijnego szczytu. Są to pieniądze z funduszu odbudowy oraz unijnego budżetu na lata 2020-2027.
4 MIN CZYTANIA

Prezes PiS potwierdził informacje o rekonstrukcji rządu

Mateusz Morawiecki zostaje na stanowisku – oznajmił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tym samym przeciął liczne spekulacje medialne mówiące o odejściu premiera.
< 1 MIN CZYTANIA

Wielka opozycyjna koalicja? Na razie tylko puste hasło i nic więcej

Zjednoczona Opozycja pod przewodnictwem Rafała Trzaskowskiego – hasło to natychmiast po II turze wyborów prezydenckich miało być nowym otwarciem dla sił po stronach antypisowiskich. Tyle tylko, że zaraz po rzuceniu hasła, okazało się, że niewiele z tego wychodzi. Liderzy opozycji nie szczędzą sobie uszczypliwości, kłócą się w najlepsze, a sam Trzaskowski z wołaniem o utworzenie nowego Ruchu Obywatelskiego wygląda jak wołający na puszczy nie wiadomo o co.
3 MIN CZYTANIA