fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPremier zapowiedział estoński CIT

Premier zapowiedział estoński CIT

– Z ogromną przyjemnością chcę powiedzieć o nowym rozwiązaniu podatkowym, które służy mikro, małym i średnim firmom, dla których robimy dużo, żeby tu zostali, rozwijali się i inwestowali. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy potrzebują kapitału, wiedzą doskonale, że zwłaszcza na tym początkowym etapie warto jest inwestować każdą złotówkę – powiedział Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, rząd wprowadza nowe rozwiązanie „mając świadomość, że kapitał ma narodowość, że warto walczyć o wzmocnienie polskiego kapitału, budowę polskiej klasy średniej”.

Tzw. estoński CIT to rozwiązanie polegające na przesunięciu momentu zapłaty podatku na moment wypłaty zysku firmy. Był to jeden z postulatów podatkowych od samego początku zgłaszany m.in. przez Radę Gospodarczą Strefy Wolnego Słowa.

Według premiera, na taką formę rozliczenia będą mogły zdecydować się przedsiębiorstwa, które mają obroty do wysokości 50 mln zł, czyli – jak podał Morawiecki – 97 proc. spółek kapitałowych zarejestrowanych w Polsce. Dodatkowo muszą to być firmy zatrudniające co najmniej 3 osoby.

Wybranie estońskiego CIT-u ma być dobrowolne. Będzie można z niego korzystać przez pięć lat z możliwością przedłużenia. Według szacunków rządu z nowego rozwiązania skorzystać będzie mogło około 200 tys. firm.

– To najnowocześniejsze rozwiązania podatkowe – podkreślił Mateusz Morawiecki. – Firma nie będzie musiała płacić podatku CIT tak długo, dopóki nie będzie wyciągała zysków ze swojej firmy. Każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się na rozwój w Polsce, czy to polski, czy zagraniczny, będzie miał ku temu idealne warunki.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Premier Morawiecki: To będzie potężny impuls dla Polski

125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek na korzystnych warunkach – tak dla Polski łącznie przekładają się ustalenia unijnego szczytu. Są to pieniądze z funduszu odbudowy oraz unijnego budżetu na lata 2020-2027.
4 MIN CZYTANIA

Prezes PiS potwierdził informacje o rekonstrukcji rządu

Mateusz Morawiecki zostaje na stanowisku – oznajmił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tym samym przeciął liczne spekulacje medialne mówiące o odejściu premiera.
< 1 MIN CZYTANIA

Wielka opozycyjna koalicja? Na razie tylko puste hasło i nic więcej

Zjednoczona Opozycja pod przewodnictwem Rafała Trzaskowskiego – hasło to natychmiast po II turze wyborów prezydenckich miało być nowym otwarciem dla sił po stronach antypisowiskich. Tyle tylko, że zaraz po rzuceniu hasła, okazało się, że niewiele z tego wychodzi. Liderzy opozycji nie szczędzą sobie uszczypliwości, kłócą się w najlepsze, a sam Trzaskowski z wołaniem o utworzenie nowego Ruchu Obywatelskiego wygląda jak wołający na puszczy nie wiadomo o co.
3 MIN CZYTANIA