fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumPrezydent: będziemy dokonywali stopniowego przekształcenia naszego przemysłu energetycznego

Prezydent: będziemy dokonywali stopniowego przekształcenia naszego przemysłu energetycznego

Prezydent gościł w ostatnich dniach w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym. Jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas Forum była kwestia zmian klimatycznych i podejmowanie w związku z tym działań.

Andrzej Duda jako jedne z priorytetowych działań dla ochrony klimatu w Polsce wymienił ograniczenie możliwości palenia w piecach i promocję elektromobilności.

– Ochrona klimatu to proces wieloletni, to wymaga potężnych zmian w naszym przemyśle energetycznym – zaznaczył prezydent.

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że decyzja o tym, że nasza energetyka oparta jest na węglu nie została podjęta przez Polskę. Jednak obecnie należy postawić na odnawialne źródła energii, w tym energię słoneczną i farmy wiatrowe.

– Będziemy stopniowo przekształcali nasz przemysł energetyczny, bo chcemy w jak najmniejszym stopniu emitować CO2, a więc w jak największym stopniu chronić klimat, ale to się musi wszystko odbywać w systemie zasady sprawiedliwej transformacji, tzn. z uwzględnieniem potrzeb społecznych, z uwzględnieniem bezpieczeństwa społecznego, bo tutaj jest konieczne zachowanie miejsc pracy, jest konieczne, żeby nie uderzyć w portfele domowe rodzin, konieczne jest chronienie Polaków przed drastycznymi wzrostami cen energii – powiedział prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył ponadto, że podczas Światowego Forum Ekonomicznego odbył wiele kuluarowych rozmów z przedstawicielami świata polityki i biznesu.

– Polskę widać w Davos wreszcie i to bardzo dobrze, bo jeśli mamy ambicję, chcemy się liczyć, być w międzynarodowych gremiach, mamy ambicję wejść do G20, to musimy się pokazywać, musimy być widoczni, musimy być ofensywni i do się dzieje – podsumował prezydent.

JS/PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA