fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiPrzedsiębiorców czeka kolejny wysoki wzrost składek ZUS

Przedsiębiorców czeka kolejny wysoki wzrost składek ZUS

Ministerstwo Finansów w założeniach do projektu budżetu prognozuje wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2023 r. do 6839 zł. Pozwala to przewidywać, że składki ZUS przedsiębiorców wzrosną w roku przyszłym do 1398,85 zł.

W obecnym stanie prawnym wysokość składek ZUS zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale poprzedniego roku w gospodarce narodowej, którego kwota zostanie opublikowana w rozporządzeniu ministra rodziny i polityki społecznej jesienią. Wskaźnik ten jest jednak przyjmowany także każdorazowo w założeniach do budżetu państwa.

W ubiegłym roku, w założeniach do budżetu na 2022 r. rząd prognozował, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniesie 5922 zł. Ostatecznie wyniosło ono jednak 5657,30 zł. Było zatem niższe od prognoz Ministerstwa Finansów. W tym roku na podobną korektę w dół trudno jednak liczyć. Wysoka inflacja wpłynęła bowiem na wyraźny wzrost presji płacowej, dlatego nie jest wcale wykluczone, że tym razem prognozy resortu finansów okażą się zaniżone, a przeciętna płaca będzie jesienią wyższa niż zakłada budżet. Jest to tym bardzie prawdopodobne, że znacząco niedoszacowana jest – zwyczajowo już – inflacja. Wystarczy przypomnieć, że w ustawie budżetowej rząd prognozował na ten rok, że wyniesie ona 3,3 proc. Tymczasem według najnowszych danych w marcu inflacja wynosiła 11 proc., w kwietniu 12,4 proc. a w maju już 13,9 proc.

Oczywiście Ministerstwo Finansów i rząd mają swój interes w zaniżaniu inflacji w założeniach budżetowych. Im większa bowiem różnica między inflacją planowaną a rzeczywistą, tym lepiej wyglądają wpływy budżetowe w stosunku do założeń budżetowych. Jest zatem okazja do pochwalenia się i większą skutecznością w ściąganiu podatków i ewentualnymi sukcesami w zmniejszaniu deficytu budżetowego lub uruchamianiem nowych programów socjalnych czy osłonowych, na które rząd „znalazł” dzięki swojej gospodarności pieniądze.

Abstrahując jednak w tym miejscu od propagandowych działań rządu wokół budżetu, już dziś możemy założyć, że rok 2023 będzie kolejnym, w którym znacząco wzrosną składki ZUS dla przedsiębiorców. Do ich wyliczenia przyjmuje się, jako podstawę, 60 proc.  prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia – zatem podstawę wyliczenia składek ZUS stanowiłaby kwota 4103,40 zł (czyli 60 proc. z 6839 zł).

Przypomnijmy, że stopa procentowa dla poszczególnych (pełnych) składek wynosi dla przedsiębiorców: składka emerytalna – 19,52 proc. podstawy, składka rentowa – 8 proc. podstawy, składka chorobowa (dobrowolne) – 2,45 proc. podstawy, składka wypadkowa – 1,67 proc. podstawy, składka na Fundusz Pracy – 2,45 proc. podstawy.
Według założeń przedstawionych przez resort finansów można by zakładać, że w 2023 r. poszczególne składki wyniosą zatem: składka emerytalna – 800,98 zł, składka rentowa – 328,27 zł, składka chorobowa (dobrowolne) – 100,53 zł, składka wypadkowa – 68,53 zł oraz składka na Fundusz Pracy – 100,53 zł.

Przy takich założeniach, możemy przewidywać, że składki ZUS wzrosną w przyszłym roku do 1398,85 zł miesięcznie, podczas gdy obecnie wynoszą 1211,28 zł (po wzroście z 1075,68 zł w roku 2021). Przedsiębiorców czeka zatem wzrost składek ZUS o kolejne 187,57 zł miesięcznie. Można byłoby oczywiście uznać, że to niedużo. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, że na składki ZUS w całym 2023 r. trzeba będzie przeznaczyć o 2250,84 zł więcej niż ma to miejsce obecnie, to kwota ta przestaje być mało znacząca, szczególnie w budżetach najmniejszych firm. Suma składek za cały rok wyniesie bowiem już 16 768 zł. I to niezależnie od tego, ile – i czy w ogóle – przedsiębiorca zarabia (składki te trzeba zapłacić w tej samej wysokości i przy wysokich dochodach, i przy ich braku lub w czasie, gdy przedsiębiorca ponosi straty).

Napędzany inflacją wzrost przeciętnego wynagrodzenia to zresztą niejedyny czynnik, który znacząco podniesie koszty działalności w 2023 r. Tych przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników czeka przecież – również wywołany inflacją – dwukrotny wzrost płacy minimalnej.

Warto jeszcze przypomnieć, że inaczej niż ma to miejsce od 1 stycznia 2022 r. w przypadku składki zdrowotnej, składki ZUS nadal są opłacane przez wszystkich przedsiębiorców w jednakowej wysokości, niezależnie od formy opodatkowania.

Marek Kutarba
Marek Kutarba
Prawnik i publicysta, ekspert w zakresie prawa podatkowego i finansów. Karierę zawodową rozpoczął od pracy w Izbie Skarbowej we Wrocławiu. Później związany z licznymi tytułami prasowymi, w tym największymi polskimi dziennikami gospodarczymi, w których pełnił funkcje redakcyjne i publikował na tematy podatkowe i gospodarcze. Autor książek i praktycznych poradników z zakresu prawa podatkowego. Obecnie właściciel firmy doradczej specjalizującej się w zarządzaniu finansowym i restrukturyzacji kosztów oraz kontent marketingu i litigation PR.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Podatek liniowy już nie tak popularny

W ciągu zaledwie roku, w wyniku zmian wprowadzonych Polskim Ładem, liczba podatników liniowego PIT zmalała o więcej niż jedną trzecią, a zapłacony przez nich podatek o jedną piątą. Równocześnie wzrosła tzw. efektywna stawka opodatkowania.
4 MIN CZYTANIA

Wydatki na wdrożenie KSeF można odliczyć podwójnie

Koszty związane z implementacją oprogramowania koniecznego do komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur mogą spełniać kryteria prac badawczo-rozwojowych (B+R), co umożliwia odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na badania i rozwój. Taki wniosek wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora KIS w styczniu 2024 r.
4 MIN CZYTANIA

Niepełny miesiąc pracy nie wpływa na potrącenia komornicze

Praca przez część miesiąca nie wpływa na kwotę wolną od potrąceń komorniczych. Jeśli pracownik jest zatrudniony na pełnym etacie, ale nie przepracował pełnego miesiąca (np. z powodu ustania stosunku pracy w trakcie miesiąca), obowiązujące przepisy nie pozwalają na zmniejszenie kwoty wolnej od potrąceń w ramach egzekucji komorniczej.
3 MIN CZYTANIA