fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaPutin chce, żeby mu płacić rublami za gaz

Putin chce, żeby mu płacić rublami za gaz

Władimir Putin oznajmił, że „nieprzyjazne” Rosji kraje powinny płacić rublami za dostawy gazu z Rosji.

Oznacza to jednostronną zmianę obowiązujących umów na zakup tego surowca z Federacji Rosyjskiej przez europejskie kraje. Putin podkreślił, że jego państwo nadal będzie zapewniało dostawy w ilościach i cenach przewidzianych w zawartych kontraktach z tym, że rozliczenie transakcji będzie następowało w rublach, zamiast w euro, dolarach i funtach, jak to ma miejsce obecnie.

Po zapowiedzi Putina ceny hurtowe gazy w niektórych krajach (m.in. Wielkiej Brytanii i Holandii) wzrosły o 30 procent. Deklaracja ta spowodowała też wzrost wartości rosyjskiej waluty do poziomu najwyższego od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę.

Niemiecki minister finansów  Robert Habeck stwierdził, że zmiana sposobu rozliczania płatności stanowi naruszenie obowiązujących umów. Jednocześnie przyznał jednak, że będzie dyskutował z innymi europejskimi rządami wspólną odpowiedź na deklarację Moskwy. Przedstawiciele polskich władz przypomnieli, że nie mają zamiaru przedłużać obowiązujących do końca tego roku umów na dostawy gazu z Rosji.

Do „nieprzyjaznych” państw Rosja zaliczyła Unię Europejską, USA, Kanadę, Japonię, Norwegię, Singapur, Koreę Południową, Szwajcarię i Ukrainę.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA