fbpx
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaArchiwumRadiostacja w smartfonie, czyli polski patent na bezpieczeństwo w sieci

Radiostacja w smartfonie, czyli polski patent na bezpieczeństwo w sieci

Przy obecnym stanie techniki sieć GSM/LTE jest podatna na rozmaite zagrożenia. Wiedza powszechna koncentruje się na atakach hackerskich o faktycznie niewielkim znaczeniu dla podstaw działania sieci, mimo ich sporego wpływu na ekonomię (roczne światowe straty z powodu cyberataków szacowane są przez ekspertów na 3-6 bilionów USD). Niestety, występują również poważniejsze zagrożenia, które mogą doprowadzić do wyłączenia części lub całości sieci lub jej użycia jako narzędzia ataku przeciwko RP. Dał temu wyraz minister Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, który podczas czwartej edycji Exatel Security Days zwrócił uwagę, że ważne jest, kto jest właścicielem technologii i kto daje gwarancję, że nie ukryto w nich potencjalnych zagrożeń. – Dlatego jest tak ważne, żebyśmy mieli większą część tych technologii pochodzenia krajowego, narodowego, polskiego – stwierdził.

Wprowadzone do sprzedaży w 2009 r. polskie szyfrujące telefony GSM Xaos Gamma, mimo iż nie zyskały uznania służb, są nadal oferowane przez WB Electronics S.A. – największego polskiego producenta i eksportera elektroniki wojskowej. Do dziś jego parametry kryptograficzne i funkcjonalne gwarantują bezpieczeństwo i łatwość użycia nieporównanie większe niż jakiekolwiek aplikacje na standardowych smartfonach typu WhatsApp, Signal czy FaceTime. Praktycznie wszystkie tzw. bezpieczne smartfony bazują na względnie drobnych zmianach w oprogramowaniu i dodaniu aplikacji szyfrujących. Czasami wykorzystuje się również sprzętowe szyfratory np. w postaci kart SIM, ale w taki sposób, że nie można wykluczyć ataków przez obejście zabezpieczeń (ang. Side Channel Attacks).

Rozwój technologii telekomunikacyjnych i półprzewodnikowych pozwala jednak na skonstruowanie innowacyjnego, rzeczywiście bezpiecznego smartfonu o znacznie podwyższonej odporności na ataki sieciowe oraz na zanik sieci. Innowacyjny smartfon, poza standardową funkcjonalnością, zapewni użytkownikom szyfrowaną łączność poprzez sieci publiczne wszystkich operatorów oraz sieci wydzielone. Poza zasięgiem sieci komórkowej działałby jak radiostacja, która samodzielnie budowałaby własną bezpieczną sieć wraz z innymi radiostacjami systemu. Wydaje się wskazanym, aby smartfon zapewniał łączność w technologiach generacji 2G, 3G, 4G, w tym LTE 450 przewidywanej na sieć wydzieloną. 5G jest na tym etapie raczej niewskazane, m.in. z powodu toczącego się obecnie konfliktu amerykańsko-chińskiego. Smartfon może być produkowany w kilku wersjach uwzględniających konkretne potrzeby służb mundurowych, ratunkowych i serwisowych (energetyka, gazociągi, ropociągi, kolej, itp.) oraz administracji państwowej. Jednym z kluczowych użytkowników mogą być też Wojska Obrony Terytorialnej. Zresztą WOT mógłby być pierwszym w świecie rodzajem sił zbrojnych wyposażonym w tego rodzaju rozwiązanie. Ma ono wiele zalet w porównaniu z typowymi radiostacjami: większy zasięg łączności, duża niezawodność dzięki użyciu wielu pasm i sieci oraz odpornych na zakłócenia metod modulacji, utrudniona lokalizacja żołnierzy, dużo większy transfer danych, możliwość użycia również jako komputera do obrazowania sytuacji taktycznej (terminal BMS – ang. Battlefield Management System), znacząco mniejsze rozmiary i waga oraz dłuższy czas pracy bez konieczności ładowania baterii. Konstrukcja urządzenia odzwierciedla doświadczenia walk w Donbasie i na Bliskim Wschodzie, gdzie walka elektroniczna staje się skutecznym elementem obrony (zagłuszanie), jak również ataku (namierzanie celu do zniszczenia).

WB Electronics S.A. jest gotowa zaprojektować taki smartfon w oparciu o własne komponenty bezpieczeństwa, w tym bezpieczny system operacyjny, doświadczenie w zakresie zaawansowanej telekomunikacji oraz wyprodukowany wiele lat temu, szyfrowany telefon GSM Xaos Gamma. Pozostaje kwestia nawiązania współpracy z zagranicznym partnerem, który według firmy jest dość łatwo do pozyskania. Eksploatacja takiego telefonu-radiostacji nie będzie wymagała od użytkowników żadnej szczególnej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, gdyż mechanizmy zabezpieczeń będą działać automatyczne i praktycznie transparentnie. Jedyne, co ma do zrobienia użytkownik, to zalogować się do smartfonu, z użyciem sprzętowego uwierzytelnienia, i wybranie trybu pracy: otwartego lub szyfrowanego.

Potrzebna jest jednak decyzja polityczna wykonania pierwszego kroku, w całej serii działań mających na celu realne podniesienie bezpieczeństwa teleinformatycznego Polski, a co za tym – idzie naszej suwerenności. W Polsce istnieją zdolności technologiczne, funkcjonuje zespół ludzki, który wykonał kilka lat temu telefon o podobnych funkcjonalnościach. Taki smartfon-radiostacja będzie miał na rynku jedynie 2-3 konkurencyjne rozwiązania, co oznacza również duży potencjał eksportowy, szczególnie do krajów, z którymi Polska utrzymuje ożywione stosunki wojskowe i dyplomatyczne.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA