fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaTransportRekord gdańskiego terminala kontenerowego

Rekord gdańskiego terminala kontenerowego

W marcu w gdańskim terminalu kontenerowym DCT przeładowano rekordową liczbę ponad 200 tysięcy kontenerów.

To aż o 9 proc. więcej niż w styczniu 2020 r., kiedy padł ostatni rekord w liczbie przeładunków. W całym 2021 r. gdański DCT przeładował niemal 2,1 mln kontenerów.

Przedstawiciele terminala są szczególnie dumni z tego rezultatu, wskazując na wyjątkowo trudną sytuację pandemiczną, a także wyzwania w globalnej branży logistycznej i trwający konflikt na Ukrainie.

– W tym roku DCT Gdańsk obchodzi 15-lecie istnienia. Od 15 lat dążymy do zbudowania prawdziwego bałtyckiego hubu i bramy transportowej dla Polski, Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich. Przeładowując w marcu ponad 200 tysięcy kontenerów, osiągnęliśmy kamień milowy w przeładunkach kontenerów w Polsce – powiedział dyrektor zarządzający DCT Gdańsk Charles Baker.

DCT Gdańsk to największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim i pierwszy, do którego bezpośrednio zawijały statki z Azji na Bałtyk. Obecnie jest docelową destynacją największych kontenerowców na świecie wypływających z Chin, Korei i innych krajów azjatyckich. Na 2022 r. zaplanowano budowę nowego terminala Baltic Hub3, po której ukończeniu DCT Gdańsk stanie się jednym z największych terminali kontenerowych w Europie.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co oznacza wzrost wartości złotego dla polskich firm?

Trwający wzrost wartości polskiej waluty może być dotkliwy dla przedsiębiorstw, które nie mają zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA