fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeRoboty zabiorą nam pracę?

Roboty zabiorą nam pracę?

Aż co drugi pracodawca w Polsce planuje redukcję etatów wskutek automatyzacji – wynika z badania firmy Personnel Service.

Jednocześnie połowa z tych przedsiębiorców twierdzi, że w ostatnich 2 latach automatyzacja nie przyspieszyła. Wszystko przez zamrożone inwestycje oraz przerwane łańcuchy dostaw. Z drugiej strony i tak 65 proc. firm chce przekwalifikować pracowników. Rozwój automatyzacji jest dostrzegany w co trzeciej firmie, głównie w logistyce i w IT.

„Automatyzacja miała zabrać tysiące miejsc pracy, ale okazuje się, że nie przyspieszyła tak, jak zakładano na początku pandemii. Tylko 16 proc. pracowników zauważyło, że w ich firmie doszło do skoku technologicznego” – napisano w raporcie. „Szkolenia z zakresu obsługi nowych systemów i maszyn planuje 44 proc. firm, a 21 proc. przekwalifikuje osoby, którym robot zabierze pracę. Dodatkowo, co piąta firma na razie nie planuje takich działań, ale nie wyklucza, że w przyszłości konieczne będą szkolenia dla pracowników lub ich przekwalifikowanie” – dodano.

Ekspert Personnel Service Krzysztof Inglot nie ma wątpliwości, że rynek pracy się zmienia, a odpowiada za to głównie technologia. Przypomniał on, że według analizy Pearson 20 proc. zawodów zniknie całkowicie, a 70 proc. ulegnie jakimś zmianom. Widać to też w działaniach polskich firm. Aktualnie w co piątym przedsiębiorstwie wdrażane są rozwiązania z zakresu automatyzacji lub/i robotyzacji, 17 proc. chce to zrobić już wkrótce, a 19 proc. film nie wyklucza tego w kolejnych latach. Planów na automatyzacje nie ma co trzecia firma.

Raport Personnel Service wykazał, że najlepiej z automatyzacją radzą sobie duże firmy, wśród których robi to co trzecia z nich, podczas gdy w małych przedsiębiorcach jest to tylko 9 proc.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA