fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeRoboty zabiorą nam pracę?

Roboty zabiorą nam pracę?

Aż co drugi pracodawca w Polsce planuje redukcję etatów wskutek automatyzacji – wynika z badania firmy Personnel Service.

Jednocześnie połowa z tych przedsiębiorców twierdzi, że w ostatnich 2 latach automatyzacja nie przyspieszyła. Wszystko przez zamrożone inwestycje oraz przerwane łańcuchy dostaw. Z drugiej strony i tak 65 proc. firm chce przekwalifikować pracowników. Rozwój automatyzacji jest dostrzegany w co trzeciej firmie, głównie w logistyce i w IT.

„Automatyzacja miała zabrać tysiące miejsc pracy, ale okazuje się, że nie przyspieszyła tak, jak zakładano na początku pandemii. Tylko 16 proc. pracowników zauważyło, że w ich firmie doszło do skoku technologicznego” – napisano w raporcie. „Szkolenia z zakresu obsługi nowych systemów i maszyn planuje 44 proc. firm, a 21 proc. przekwalifikuje osoby, którym robot zabierze pracę. Dodatkowo, co piąta firma na razie nie planuje takich działań, ale nie wyklucza, że w przyszłości konieczne będą szkolenia dla pracowników lub ich przekwalifikowanie” – dodano.

Ekspert Personnel Service Krzysztof Inglot nie ma wątpliwości, że rynek pracy się zmienia, a odpowiada za to głównie technologia. Przypomniał on, że według analizy Pearson 20 proc. zawodów zniknie całkowicie, a 70 proc. ulegnie jakimś zmianom. Widać to też w działaniach polskich firm. Aktualnie w co piątym przedsiębiorstwie wdrażane są rozwiązania z zakresu automatyzacji lub/i robotyzacji, 17 proc. chce to zrobić już wkrótce, a 19 proc. film nie wyklucza tego w kolejnych latach. Planów na automatyzacje nie ma co trzecia firma.

Raport Personnel Service wykazał, że najlepiej z automatyzacją radzą sobie duże firmy, wśród których robi to co trzecia z nich, podczas gdy w małych przedsiębiorcach jest to tylko 9 proc.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA