fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiRyczałtowcy mają więcej czasu na rozliczenie

Ryczałtowcy mają więcej czasu na rozliczenie

Podatnicy rozliczający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a więc składający druk PIT-28 mają w tym roku więcej czasu na rozliczenie się ze skarbówką. Dotyczy to zarówno podatników opłacających np. ryczałt z najmu, jak i opodatkowanych w ten sposób w prowadzonej działalności gospodarczej.

Terminy rocznego rozliczenia ryczałtowców zmieniają się od rozliczenia za 2022 rok. PIT-28 i PIT-28S za ubiegły rok składa się w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Do tej pory termin ten był ustalony od 15 lutego do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Dzięki tej zmianie termin rozliczenia ryczałtowców i pozostałych podatników PIT został zrównany (tj. PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT- 36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38 i PIT-39). Za 2022 r. końcowy termin złożenia zeznań przypada 2 maja 2023 r. Wszystko dlatego, że 30 kwietnia to niedziela, 1 maja jest ustawowo dniem wolnym od pracy, a więc pierwszy roboczy dzień, na który zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej następuje przesunięcie to 2 maja 2023 r.

Zapłata ryczałtu

Więcej czasu jest też na zapłatę podatku za grudzień. Wynika to z przepisów przejściowych, które znajdują się w ustawie Niskie podatki. Do tej pory należało go zapłacić w styczniu za grudzień. Teraz ryczałt za grudzień 2022 r. i ostatni kwartał ubiegłego roku płaci się do końca lutego 2023 r. W kolejnych latach ryczałt będzie płatny do 20 stycznia następnego roku, czyli np. za grudzień 2023 r. będziemy go płacić do 20 stycznia 2024 r.

Złożenie deklaracji

Przypomnijmy, że zeznanie PIT-28 wraz z niezbędnymi załącznikami można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej do urzędu skarbowego. Zeznanie w formie papierowej można złożyć w urzędzie skarbowym lub przesłać je pocztą – najlepiej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Wybierając formę tradycyjną, listowną kluczowe jest wysłanie zeznania w odpowiednim terminie. Datą złożenia deklaracji będzie data stempla pocztowego.

Zeznanie w formie elektronicznej składa się za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Zeznania online mogą być podpisane za pomocą:
kwalifikowanego podpisu elektronicznego – to płatny, elektroniczny podpis, który służy do podpisywania dokumentów. Potrzebny tu będzie kod PIN,
„danych autoryzujących” – to bezpłatny podpis elektroniczny, który zapewnia autentyczność deklaracji i podań. Na takie dane autoryzujące składają się identyfikator PESEL lub NIP, imię (pierwsze), nazwisko, data urodzenia, kwota przychodu. Kwota przychodu, którą podaje się przy autoryzacji, to kwota wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym są składane deklaracje/wniosek albo wartość „0” (zero), w przypadku, gdy za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym są składane deklaracje/wniosek, nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku.

Jeżeli z zeznania podatkowego wynika nadpłata, to urząd skarbowy ją zwróci: na rachunek bankowy, przekazem pocztowym lub w kasie urzędu.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA