fbpx
wtorek, 30 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeRynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.

Przedsiębiorcy rynku nieruchomości mogą skorzystać na wdrożeniu u siebie narzędzi sztucznej inteligencji. Ich zastosowanie może być szerokie. Jak dotąd jednak, słabość infrastruktury i dotychczasowe opóźnienia lub zaniedbania w modernizacji starszych budynków komercyjnych w Polsce stoją na przeszkodzie szybszemu, sprawniejszemu, tańszemu i powszechniejszemu wprowadzaniu AI.

– Jeśli budynek ma dwudziestoletni BMS (system zarządzania budynkiem), prawdopodobnie najpierw trzeba będzie zainwestować w nowy – uważa Renata Hartle, dyrektor ds. rozwiązań technologicznych w Colliers.

Jak zauważa ekspertka blisko połowa polskich nieruchomości cierpi z powodu znaczącej tzw. luki digitalizacyjnej.

Efektywne zarządzanie danymi

Menadżerowie firm deweloperskich powinni jednak mieć świadomość, że bez zgromadzenia odpowiedniej ilości i wysokiej jakości danych, potencjał sztucznej inteligencji pozostaje na tym rynku niewykorzystany. AI w takiej sytuacji zamiast sprzyjać jego rozwojowi będzie generować rażące błędy i uchybienia. Szczególnie istotna w tym momencie staje się dobra współpraca pomiędzy sektorem prywatnym a publicznym.

– Dzięki zastosowaniu AI może udać się stopniowo skrócić czas procesu inwestycyjnego o połowę – uważa Piotr Trzciński, dyrektor Savills Investment Management na Polskę.

– Pomocne mogłyby być centralne repozytoria lub bazy danych prowadzone przez państwowe organy regulacyjne, które dawałyby dostęp podmiotom rynku nieruchomości do potrzebnych danych narzędziom sztucznej inteligencji. Mogłoby to znacznie przyspieszyć proces transakcyjny – dodaje ekspert.

Będą nowe wydatki

Przedsiębiorców rynku nieruchomości czekają nowe wydatki, jeśli chcą wpisać AI w swoje budżety. W tej sytuacji zasadnym staje się pytanie, jak szybko zwrócą się pieniądze zainwestowane w narzędzia sztucznej inteligencji? Na pewno jest to kosztowne, a jeszcze kosztowniejsze są podejmowane przez firmy próby zbierania danych z rynku.

– Można na to spojrzeć w dwójnasób – po pierwsze ułożyć swój budżet R&D w taki sposób, by wydać jak najwięcej na sztuczną inteligencję. Innym podejściem jest szersza analiza, zadanie sobie pytania: na ile inaczej można byłoby zbudować firmę i procesy za pomocą AI, gdyby jej budowa miała zaczynać się teraz od zera? Tak aby osiągnięte wyniki były lepsze niż obecne i pomogły prześcignąć konkurencję – zastanawia się Michał Jaskólski, współzałożyciel, wiceprezes i CPO w Morizon-Gratka Group. W jego opinii wyasygnowanie połowy budżetu R&D na sztuczną inteligencję może być opłacalną inwestycją.

Należy działać rozważnie

Rosnące wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych może jednak doprowadzić do zbyt szybkich zmian na rynku nieruchomości.

– Uważam, że niekoniecznie wpłynie to znacząco na cykle gospodarcze w tradycyjnym sensie, ale może zwiększyć i tak dużą zmienność na rynku, bo zbyt wiele podmiotów stanie się zależnych od narzędzi decyzyjnych opartych na sztucznej inteligencji – przestrzega Piotr Trzciński.

Dlatego wdrażanie instrumentów AI powinno następować na tym rynku szczególnie rozważnie.

(powyższe rekomendacje i zalecenia padły podczas dyskusji Urban Land Institute Poland, na spotkaniu ULI Poland w Warszawie. W spotkaniu udział wzięli: prof. Aleksandra Przegalińska, Associate Professor w Akademii Leona Koźmińskiego i Senior Research Associate, Harvard University; Renata Hartle, Technology Solutions Director, Colliers; Piotr Trzciński, Head of Poland, Savills Investment Management; Tomasz Ogrodzki, Founder & CEO, REDD Group i Michał Jaskólski, Co-Founder, Vice President, CPO w Grupie Morizon-Gratka).

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA