fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaHistoriaW styczniu 1951 r. zniesiono Święto Konstytucji 3 Maja

W styczniu 1951 r. zniesiono Święto Konstytucji 3 Maja [FILM]

18 stycznia 1951 r. władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oficjalnie skreśliły z kalendarza świąt narodowych Święto Konstytucji 3 Maja. Dla mieszkańców kraju nad Wisłą marzących o niepodległym państwie decyzja władz stała się symbolem zaprzaństwa i sowietyzacji Polski. Na szczęście ogromna większość Polaków nigdy nie pogodziła się z próbą zastąpienia 3 Maja innym państwowym świętem.

W historii państw i narodów niebagatelną rolę odgrywają symbole i związane z nimi daty. Możemy się o tym przekonać przyglądając się dokładniej historii… Rosji i ZSRR. Ot chociażby to: dniem wstąpienia na tron Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, jak również (jakżeby inaczej) datą jego abdykacji był  25 listopada – dzień imienin carycy Katarzyny. A z czasów nam bardziej współczesnych – dzień zamordowania Anny Politkowskiej (7 października – urodziny… Władimira Putina) też raczej nieprzypadkowo został wybrany… Innymi słowy symbolem (symbolicznymi datami) można jeszcze bardziej upokorzyć lub… przesłać ukrytą wiadomość (jak w przypadku Politkowskiej: „nie zadzierajcie ze mną, siedźcie cicho, bo jak nie to skończycie jak ona” – wot i wsio).

Rosyjska skłonność do upokarzania zapewne korzeniami sięga „azjatyckiej” przeszłości tego narodu, gdy mongolski zwierzchnik moskiewskich kniaziów, jeżeli nie ścinał głowy władyki za byle przewinienie to przynajmniej wciskał ją swoją stopą w błoto, by pokazać, kto tu rządzi i żeby upokorzyć. Taka to geneza historyczna (choć zapewne nie jedyna).

Nic zatem dziwnego, że w procesie sowietyzacji Polski kolcem w oku ZSRR i ich polskich sługusów stanęło Święto Narodowe Trzeciego Maja – po raz pierwszy w historii świętowane zresztą w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, to jest w roku 1792 roku, roku wojny polsko-rosyjskiej (nazywanej również wojną w obronie Konstytucji). Święto to w czasach zaborów stało się symbolem Niepodległej i choć świętowanie było zakazane, to przecież Polacy śpiewali wtedy po domach i dworach „Witaj majowa jutrzenko” i pamiętali, kto był inspiratorem jej zdławienia – caryca Katarzyna (i zdrajcy, których dzisiaj nazwano by pożytecznymi idiotami). Nic zatem dziwnego, że przywrócone w czasach II Rzeczypospolitej święto (w 1919 r.) miało charakter zdecydowanie antyrosyjski, tym bardziej, że już w 1920 r. bolszewicka Rosja próbowała nam niepodległość ponownie odebrać. I choć niepodległość została wtedy cudem (dosłownie) obroniona, to w 1945 r. już nie. Imitacja wolności, która przyszła razem z Armią Czerwoną, pozwoliła jeszcze na świętowanie 3 Maja w roku 1945 – ot komuniści starali się przypodobać narodowi (to przecież miała być lepsza od sanacyjnej „swoja, ludowa władza”). Jednak już rok później nowa władza okazała się „farbowanym lisem” (jak pisał Norwid: „Uważaj na zło, które tym bielsze, im bardziej brudzi”) i tuż przed 3 maja zakazała obchodów. Wtedy też po raz pierwszy na ziemiach polskich doszło do buntu i protestu Polaków przeciwko komunistom. Do największych zamieszek doszło w Krakowie, gdzie wojsko i milicja zaatakowały studentów i ludzi przywiązanych do polskiej tradycji. Do protestów i rozruchów doszło wtedy jednak w całej Polsce, a komuniści nie wahali się użyć broni. Polała się krew, aresztowano kilkaset osób, a liczba ofiar do dzisiaj nie jest znana. Efektem zamieszek był całkowity zakaz obchodów Święta Konstytucji 3 Maja, który komuniści usankcjonowali ustawą (z 18 stycznia 1951 roku) o dniach wolnych od pracy.

Aktem tym zniesiono również kilka świąt kościelnych, w tym m.in. obchodzone 29 czerwca święto Piotra i Pawła. W zamian Polacy otrzymali dni wolne od pracy 1 maja i 22 lipca, które stały się sztandarowymi świętami PRL. Od tego momentu władza dbała, by flagi wywieszone na 1 maja już następnego dnia były zdjęte – nie mogły przecież wisieć i 3 maja, żeby ktoś nawet nie pomyślał…

Ponowne obchodzenie Święta Konstytucji 3 Maja w Polsce to „festiwal Solidarności” 1980 roku, kiedy władza przymykała oczy na spontanicznie organizowane trzeciomajowe pochody. Jednak w 1982 roku komunistyczna władza już zareagowała – podczas pochodu trzeciomajowego w Warszawie doszło do regularnej bitwy protestujących z milicją i ZOMO. Budowano barykady i polała się krew, zginęło dwóch protestantów. Oficjalnie Święto Konstytucji 3 Maja zostało przywrócone w 1990 r. Dzisiaj warto pamiętać o tym, czym jest zaprzaństwo (nie tylko komunistyczne) i jak w PRL próbowano zdławić pamięć Polaków – o czym przypomina świadek zamieszek trzeciomajowych w Krakowie, 93-letni dziś Adam Macedoński…

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA

Mistrz inżynierii mostowej i wielki polski filantrop

W tym roku mija 160 lat od otwarcia pierwszego warszawskiego stalowego mostu na Wiśle. Zaprojektował go Stanisław Kierbedź. Inny jego słynny most, zbudowany w Petersburgu, tak bardzo spodobał się carowi, że monarcha – jak głosi anegdota – spacerując po nim z Kierbedziem, z każdym mijanym przęsłem awansował konstruktora. Tym sposobem na końcu mostu Kierbedź był już generał-majorem.
10 MIN CZYTANIA

Gorzkie żale – historia arcydzieła o męce Boga-Człowieka

W polskiej tradycji nieodłącznym elementem Wielkiego Postu są Gorzkie Żale – popularne nabożeństwo i polskie arcydzieło zbioru pieśni o Męce Pańskiej.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy komiksowa Biblia stanie się hitem również w Polsce?

Twórcy komiksowi pracujący dla Marvela i DC Komiks po sukcesie komiksu „JEZUS” postanowili zilustrować całą Biblię. Komiksowa adaptacja Pisma Świętego podbiła serca fanów w USA. Czy okaże się hitem również nad Wisłą?
2 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA