fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaInnowacjeSztuczna inteligencja odmieni rynek pracy w Polsce?

Sztuczna inteligencja odmieni rynek pracy w Polsce?

W światowej gospodarce mocno postępuje automatyzacja, a Polska należy do krajów, gdzie ryzyko likwidacji etatów z tego powodu jest wysokie.

Najnowsza edycja raportu Employment Outlook wykazała, że aż 27 proc. miejsc pracy w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju jest zagrożonych automatyzacją. Polski Instytut Ekonomiczny alarmuje, że w Polsce ryzyko to jest jeszcze wyższe.

Analitycy PIE wyjaśnili, że ryzyko likwidacji miejsc pracy z uwagi na automatyzację jest wyższe w krajach, gdzie większy odsetek ludzi pracuje w sektorze produkcyjnym oraz w zawodach polegających na wykonywaniu rutynowych czynności. W Polsce takie pozycje stanowią aż 34 proc. wszystkich stanowisk. Wśród wszystkich krajów OECD wyższy odsetek w tej kategorii dotyczy tylko Czech, Słowacji i Węgier.

Artykuł w „Tygodniku Gospodarczym” PIE sugeruje, że pracownicy są świadomi wchodzenia sztucznej inteligencji na rynek pracy, bo aż 63 proc. zatrudnionych w sektorze finansowym i 57 proc. w produkcyjnym w krajach OECD boi się, że straci przez nią pracę i to już w ciągu najbliższej dekady.

Wśród pracodawców, którzy deklarują, że sztuczna inteligencja zmieniła umiejętności potrzebne w ich przedsiębiorstwach, większość decyduje się na przekwalifiko- wanie i doszkolenie obecnych pracowników (64 proc. w branży finansowej i 71 proc. w branży produkcyjnej).

– napisano w analizie.

Sztuczna inteligencja to też plusy

Jak się jednak okazuje aż 63 proc. pracowników sektora finansowego i produkcyjnego twierdzi, że wykorzystanie sztucznej inteligencji podniosło ich zadowolenie z wykonywanej pracy, a według 80 proc. sztuczna inteligencja poprawiła ich wyniki.

Co ciekawe, aż 65 proc. pracowników produkcyjnych twierdzi, że dzięki sztucznej inteligencji poprawiło się ich zdrowie fizyczne. Można przypuszczać, że stało się to dzięki postępującej automatyzacji i robotyzacji procesów, które wcześniej były wykonywane ręcznie.

Źródło: PIE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA