fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeSztuczna inteligencja odmieni rynek pracy w Polsce?

Sztuczna inteligencja odmieni rynek pracy w Polsce?

W światowej gospodarce mocno postępuje automatyzacja, a Polska należy do krajów, gdzie ryzyko likwidacji etatów z tego powodu jest wysokie.

Najnowsza edycja raportu Employment Outlook wykazała, że aż 27 proc. miejsc pracy w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju jest zagrożonych automatyzacją. Polski Instytut Ekonomiczny alarmuje, że w Polsce ryzyko to jest jeszcze wyższe.

Analitycy PIE wyjaśnili, że ryzyko likwidacji miejsc pracy z uwagi na automatyzację jest wyższe w krajach, gdzie większy odsetek ludzi pracuje w sektorze produkcyjnym oraz w zawodach polegających na wykonywaniu rutynowych czynności. W Polsce takie pozycje stanowią aż 34 proc. wszystkich stanowisk. Wśród wszystkich krajów OECD wyższy odsetek w tej kategorii dotyczy tylko Czech, Słowacji i Węgier.

Artykuł w „Tygodniku Gospodarczym” PIE sugeruje, że pracownicy są świadomi wchodzenia sztucznej inteligencji na rynek pracy, bo aż 63 proc. zatrudnionych w sektorze finansowym i 57 proc. w produkcyjnym w krajach OECD boi się, że straci przez nią pracę i to już w ciągu najbliższej dekady.

Wśród pracodawców, którzy deklarują, że sztuczna inteligencja zmieniła umiejętności potrzebne w ich przedsiębiorstwach, większość decyduje się na przekwalifiko- wanie i doszkolenie obecnych pracowników (64 proc. w branży finansowej i 71 proc. w branży produkcyjnej).

– napisano w analizie.

Sztuczna inteligencja to też plusy

Jak się jednak okazuje aż 63 proc. pracowników sektora finansowego i produkcyjnego twierdzi, że wykorzystanie sztucznej inteligencji podniosło ich zadowolenie z wykonywanej pracy, a według 80 proc. sztuczna inteligencja poprawiła ich wyniki.

Co ciekawe, aż 65 proc. pracowników produkcyjnych twierdzi, że dzięki sztucznej inteligencji poprawiło się ich zdrowie fizyczne. Można przypuszczać, że stało się to dzięki postępującej automatyzacji i robotyzacji procesów, które wcześniej były wykonywane ręcznie.

Źródło: PIE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA