fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeSztuczna inteligencja może przynieść Polsce fortunę

Sztuczna inteligencja może przynieść Polsce fortunę

Nawet 90 mld dolarów rocznie może przynieść polskiej gospodarce odpowiednie wykorzystanie sztucznej inteligencji, ale żeby to osiągnąć potrzeba wielu przygotowań.

Analitycy EY i Liberty Global przygotowali raport „Wired for AI”, z którego wynika, że sztuczna inteligencja może przynieść polskiej gospodarce dodatkowe 90 miliardów dolarów rocznie. Do tego potrzeba jednak zdecydowanych inwestycji w edukację i nowe technologie.

Według analizy sztuczna inteligencja może zwiększyć wydajność pracy w przypadku aż 49 proc. stanowisk pracy i to nie tylko wśród tych bezpośrednio związanych z zaawansowanymi technologiami. W przypadku Polski odsetek ten wynosi 32 proc., bo tylko tyle stanowisk pracy w naszym kraju ma dostęp do dobrze działających sieci i odpowiednich technologii. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w gospodarce mogłoby przynieść korzyści odpowiadające pracy 4,9 mln pracowników, generując dodatkową wartość produkcyjną na poziomie 90 mld dolarów rocznie. Eksperci wskazują jednak, że to nie oznacza utraty tych prawie 5 mln miejsc pracy, a jedynie przyniesienie polskiej gospodarce dodatkowych „rąk do pracy”, które mogą być wykorzystane do najbardziej czasochłonnych zadań, aby ludzie mogli się skupić na skomplikowanych projektach.

Według cytowanej przez PAP Doroty Gardoń z katowickiej spółki BPSC, żeby wykorzystać w pełni potencjał AI konieczne są strategiczne działania w dziedzinie edukacji i szkoleń pracowników, a także inwestycje w technologie i sieci cyfrowe.

Niewątpliwie rynek pracy będzie musiał się dostosować do nowych realiów. Niektóre zawody mogą stać się mniej potrzebne, podczas gdy inne, szczególnie te związane z technologiami informacyjnymi i zarządzaniem danymi, zyskają na znaczeniu. Edukacja i szkolenia będą kluczowe, aby AI nie stanowiła dla pracowników konkurencji, ale wydajną pomoc

– powiedziała Dorota Gardoń.

W opinii ekspertów EY i Liberty Global na przemianach związanych z AI najbardziej skorzystają osoby zaczynające karierę zawodową oraz wysokiej klasy specjaliści, a ludzie zajmujący stanowiska, na których łatwo zastosować automatyzację, jednak będą musieli zdobyć nowe kwalifikacje – szczególnie cyfrowe.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA