fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeTechnostres w pracy. Co to takiego?

Technostres w pracy. Co to takiego?

Technostres to coraz powszechniejszy problem w polskich firmach.

Przytaczany przez portal Bankier „Raport o dobrym samopoczuciu. Praca w domu ’22” – przygotowany przez NFON oraz firmę Statysta Q – już 25 proc. Polaków odczuwa technostres, czyli wewnętrzne napięcie związane z ciągłą interakcją z technologiami. To pokłosie między innymi coraz popularniejszej pracy zdalnej.

Wśród osób pracujących z domu na efektywność w pracy negatywnie wpływa duża liczba wykorzystywanych komunikatorów i aplikacji. Dotyczy to głównie osób pracujących bezpośrednio z klientami korzystającymi z licznych aplikacji. Co piąty ankietowany narzeka na konieczność bycia dyspozycyjnym przez całą dobę, a co trzeci odczuwa zacieranie granic między życiem zawodowym a prywatnym. W efekcie 40 proc. pracowników w Polsce chciałoby wyraźnie oddzielić pracę od życia osobistego i jest to największy odsetek w Europie.

Opisywane przez portal Bankier badanie wykazało, że aż co piąty pracownik w Polsce zrezygnował z pracy z powodu wymagania dyspozycyjności przez cały czas. Średnia europejska to 16,6 proc., a wyższy wynik od Polski odnotowano tylko w Niemczech (22,4 proc.). Co więcej, 21,9 proc. Polaków zrezygnowało z dotychczasowego zatrudnienia przez przeciążenie oprogramowaniem i aplikacjami (średnia europejska – 15,8 proc.), a 11 proc. zerwało umowę z powodu problemów technicznych ze sprzętem.

– W zwalczaniu technostresu paradoksalnie ogromną rolę odgrywają przede wszystkim technologie, które mogą znacząco ułatwić pracę i poprawić jakość życia zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Mogą przyspieszyć wiele procesów i poprawić efektywność – powiedział Gernot Hofstetter, dyrektor zarządzający NFON GmbH. – W Austrii i Europie Środkowo-Wschodniej kluczem do zminimalizowania technostresu jest integracja komunikacji w jednym miejscu dzięki odpowiednim narzędziom tak, aby maksymalnie ograniczyć liczbę bodźców w pracy – dodał.

Źródło: Bankier.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA