fbpx
czwartek, 31 października, 2024
Strona głównaInnowacjeTechnostres w pracy. Co to takiego?

Technostres w pracy. Co to takiego?

Technostres to coraz powszechniejszy problem w polskich firmach.

Przytaczany przez portal Bankier „Raport o dobrym samopoczuciu. Praca w domu ’22” – przygotowany przez NFON oraz firmę Statysta Q – już 25 proc. Polaków odczuwa technostres, czyli wewnętrzne napięcie związane z ciągłą interakcją z technologiami. To pokłosie między innymi coraz popularniejszej pracy zdalnej.

Wśród osób pracujących z domu na efektywność w pracy negatywnie wpływa duża liczba wykorzystywanych komunikatorów i aplikacji. Dotyczy to głównie osób pracujących bezpośrednio z klientami korzystającymi z licznych aplikacji. Co piąty ankietowany narzeka na konieczność bycia dyspozycyjnym przez całą dobę, a co trzeci odczuwa zacieranie granic między życiem zawodowym a prywatnym. W efekcie 40 proc. pracowników w Polsce chciałoby wyraźnie oddzielić pracę od życia osobistego i jest to największy odsetek w Europie.

Opisywane przez portal Bankier badanie wykazało, że aż co piąty pracownik w Polsce zrezygnował z pracy z powodu wymagania dyspozycyjności przez cały czas. Średnia europejska to 16,6 proc., a wyższy wynik od Polski odnotowano tylko w Niemczech (22,4 proc.). Co więcej, 21,9 proc. Polaków zrezygnowało z dotychczasowego zatrudnienia przez przeciążenie oprogramowaniem i aplikacjami (średnia europejska – 15,8 proc.), a 11 proc. zerwało umowę z powodu problemów technicznych ze sprzętem.

– W zwalczaniu technostresu paradoksalnie ogromną rolę odgrywają przede wszystkim technologie, które mogą znacząco ułatwić pracę i poprawić jakość życia zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Mogą przyspieszyć wiele procesów i poprawić efektywność – powiedział Gernot Hofstetter, dyrektor zarządzający NFON GmbH. – W Austrii i Europie Środkowo-Wschodniej kluczem do zminimalizowania technostresu jest integracja komunikacji w jednym miejscu dzięki odpowiednim narzędziom tak, aby maksymalnie ograniczyć liczbę bodźców w pracy – dodał.

Źródło: Bankier.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA